Idea Bank pragnie mieć 60-80 mln zł zysku/ kw. i poprawić marżę odsetkową do 4%

Idea Bank pragnie mieć 60-80 mln zł zysku/ kw. i poprawić marżę odsetkową do 4%
27 lipca, 2020
Category: gielda

Warszawa, 04. 03. 2016 (ISBnews) a mianowicie Idea Pula chce uzyskiwać 60-80 mln zł kwartalnego zysku netto z działalności biznesowej po 2016 r.. Bank liczy na kontynuację wzrostu rezultacie odsetkowego i prowizyjnego i spadku kosztów. Celem jest także dalsza obniżka kosztów ryzyka jak i równiez wzrost marży odsetkowej sluzace do 4% wobec 3, 6% w ub. roku, poinformował ISBnews prezes Jarosław Augustyniak.

„Nasz zamiar to 60-80 mln zł zysku netto kwartalnie wraz z core biznesu i dodatkowo chcemy przyzwyczajać rynek. Na pewno chcielibyśmy, by wynik zbytnio 2016 dwanascie miesiecy był wartosciowszy od 2015. Na poziomie rezultacie odsetkowego będziemy rośli a mianowicie w ub. roku dokładaliśmy ok. dwadziescia mln zł w każdym kwartale, wynik prowizyjnych też będzie rósł, a koszta będą spadać” – powiedział Augustyniak w rozmowie wraz z ISBnews.

Prezes poinformował, że 2015 dwanascie miesiecy, a szczególnie jego końcówka, był klopotliwy, ale pula jest usatysfakcjonowany z wyników. Bieżący rok kalendarzowy bank poświęci na optymalizację kosztów oraz „podkręcania śrubek”.

„2015 to był glówny rok, w którym nie zaakceptowac dokładaliśmy oryginalnych spółek sluzace do grupy, ale mieliśmy obniżki stóp procentowych, przeprowadziliśmy IPO. Końcówka roku była ciężka, bo mile wspomnienia do banków spadł, oprócz tego mieliśmy opłaty na SK Bank i fundusz wsparcia kredytobiorców. Dodatkowe obciążenia kosztowały nas łącznie 27 mln zł w IV trymestrze. Rok 2015 podsumowujemy jednak pozytywnie od momentu strony wyników finansowych i projektów. Skierowaliśmy już biznes na właściwe tory, teraz chcemy się skupić dzieki nasmarowaniu kół, aby to się nie zaakceptowac zacinało” a mianowicie powiedział prezes.

Skonsolidowany profit netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 312, 04 mln zł w 2015 roku wzgledem 241, 26 mln zł zysku po 2014 r. Grupa dokonała na koniec ub. r. klasyfikacji aktywów grupy Getback az do kategorii aktywów przeznaczonych az do sprzedaży. Ekipa GetBack dołączyła do stajnie kapitałowej Idea Banku po lipcu 2014 była odpowiedzialna za wynik na lokatach w portfele wierzytelności. Po 2015 r. dochody ekipy Idea Agencji bankowej z tegoz tytułu wyniosły 123, szesc mln zł, co zostało wykazane w charakterze zysk netto z działalności zaniechanej wysokości 118 mln zł. Z kolei zysk sposród działalności kontynuowanej grupy Mysl Bank wyniósł 194, 16 mln zł w 2015 r.

Augustyniak poinformował, że nowe projekty takie jak Cloud, Idea HUB oraz wpłatomaty przełożyły się pozytywnie na wynik odsetkowy, osiągnięty przy 2015 r. (383, 9 mln zł – wzrost o 14% r/r)). Podkreślił, że jego wzrost nie jest efektem wyższej ceny, jednak dużego wysiłku banku na stronie obniżania kosztów ryzyka, które spadły do 80 pkt bazowych.

Prezes poinformował, że obiektem banku jest dalsze obniżanie kosztu ryzyka.

„Ten koszt zaczyna mnie powoli spadać, ale bardzo mocno ciążą nam portfele, które budowaliśmy w glównych latach działalności. Portfele wraz z końcówki 2014, 2015 rok i początku 2016 zachowują się dużo lepiej i nasza nauka, podejście az do ryzyka poprawiły się. To pozwoli naszej firmie na dalszą redukcję tychze kosztów” a mianowicie zaznaczył prezes.

Wynik prowizyjny wzrósł sluzace do 387, dziewiec mln zł tj. o 20, 4% r/r, co spowodowane było poprawą efektywności sprzedaży, a także dywersyfikacją produktową, głównie dzięki towarom factoringowym oraz pośrednictwie po sprzedaży produktów inwestycyjnych i ubezpieczeniowych.

Ogólne koszty porzadkowe wzrosły sluzace do 515, 79 mln zł wobec 456, 98 mln zł rok kalendarzowy wcześniej.

Augustyniak podkreślił, że grupa Idea Bank wydaje sie dobrze skapitalizowana i nie zaakceptowac będzie potrzebowała środków dzieki dalszy rozwój biznesu polski. Współczynnik wypłacalności (CAR) wyniósł 16, 5% na koniec 2015 r. wobec 13, 5% rok wcześniej.

Na początku stycznia br. akcjonariusze Mysl Banku zatwierdzili pierwszy program emisji instytucji bankowych papierów wartościowych o łącznej wartości do 1 mld zł. Jakim sposobem poinformował ISBnews prezes, spółka nie planuje na razie żadnej emisji, zas ustanowienie owego programu to „ruch fachowy, nie biznesowy” na zdarzenie zaistnienia koniecznosci sięgnięcia wedlug finansowanie.

Idea Bank powstał na bazie przejętego poprzez Getin Holding GMAC Banku jesienią 2010 roku. Początkowo bank funkcjonował wyłącznie serwisie randkowym. W lipcu 2011 roku kalendarzowego otwarto w pierwszej kolejnosci oddziały stacjonarne, głównie w największych polskich miastach. Mysl Bank zadebiutował na rynku głównym GPW w kwietniu 2015 roku.

Agnieszka Morawiecka

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy