HSBC: Emisja obligacji skarbowych w Chinach otwiera drogę dla emitentów z Naszego kraju

HSBC: Emisja obligacji skarbowych w Chinach otwiera drogę dla emitentów z Naszego kraju
27 lipca, 2020
Category: gielda

Warszawa, 30. 08. 2016 (ISBnews) – Rynek obligacji przy Chinach wydaje sie już trzecim największym dzieki świecie (po USA i Japonii), natomiast dzięki emisji polskich papierów skarbowych, zbyt ten został otwarty również dla innych emitentów z naszego kraju, uważa dyrektor departamentu ds. współpracy z instytucjami finansowymi w HSBC Pula Polska Piotr Dmuchowski.

„W Chinach wydaje sie duże ciekawosc obligacjami hiszpanskimi,, gdyż stare banki, posiadające znaczące aktywa, szukają możliwości dywersyfikacji wlasnych portfeli. Była to naczelna emisja dokonana przez europejski kraj, natomiast wśród nabywców znalazły się zarówno bazy państwowe, jak i prywatne” a mianowicie powiedział ISBnews Dmuchowski.

Jego zdaniem, chińscy inwestorzy patrzą na Polskę jako dużego partnera ekonomicznego Niemiec, ze stabilną gospodarką, która stanowi około 50% populacji wszystkich państw, które w ostatnim czasie przyłączyły się do Unii Europejskiej. „Nie bez wpływu na ich decyzję mają również polityczne aspekty, gdyż Polska znalazła się na szlaku wylewnosci Chin, która będzie wówczas realizowana” – dodał Dmuchowski.

„Nie wydaje sie tajemnicą, że Polska również szukała najlepszej dywersyfikacji zadłużenia zagranicznego. Zasadnicze było też uzyskanie dostępu do stajnie inwestorów, którzy wcześniej nie zaakceptowac mieli innych możliwości inwestowania w Lokalne aktywa jak i równiez to się udało” – wskazał.

Według niego, Polska postąpiła bardzo rozważnie, gdyż od razu zabezpieczyła się poprzez swap jak i równiez dzięki wstecz wie, jakie będzie ponosić koszty związane z tą transakcją. Ostateczna rentowność emisji polskich obligacji po przeswapowaniu na ó ukształtowała się na ujemnym poziomie -0, 173% po skali r..

„Podobnie, jak w przypadku innych emisji denominowanych w walutach obcych zostaje ewentualne zagrozenie głębszego osłabienia złotego. Sposród drugiej jednak strony, wedlug założeniami Ministerstwa Finansów, udział zagranicznego długu będzie spadać do około 30% z około 35% notowanych obecnie” – dodał.

Dmuchowski uważa, że jeżeli jakiś emitent z Naszego kraju będzie rozważał przeprowadzenie emisji na tamtejszy rynek, to powinien wziąć pod uwagę m. in. to, że chińscy wspólnicy posiadają aktywa głównie po juanie. „Możliwości są więc dwie. Przedsiebiorstwo może wykorzystać pozyskane sposród emisji juany na rynku chińskim realizując inwestycje lub płatności, albo przeswapować otrzymane środki na euro i wykorzystać w innym kraju” – dodał.

Dyrektor podkreśla, że powinno sie skorzystać sposród doświadczenia banków, które już działają dzieki tamtejszym sektorze. „Rynek w Chinach wydaje sie dosyć niespotykany i co wiecej jest po fazie liberalizacji. Istnieje szereg wymogów, które trzeba spełnić. Dodatkowo specyfikacja jest o wiele obszerniejsza niż w przypadku emisji na rynku europejskim. Szlak został już jednakze przetarty, zas pewne wzorce zostały już wypracowane, dzięki np. polskiej emisji, zas więc kolejne emisje musza być łatwiejsze” – wskazał.

Polska przedsiebiorstwo zainteresowana emisją obligacji w Chinach musi najpierw otrzymać zgodę od NAFMII (National Association of Financial Market Institutional Investors) i agencji bankowej centralnego a mianowicie Ludowego Banku Chin.

Dmuchowski uważa, że w długoterminowym horyzoncie procedura przyjęta za posrednictwem resort finansów, polegająca dzieki emitowaniu w pierwszej kolejnosci obligacji przy walucie rodzime, j będzie miała porzadne przełożenie w kolejne emisje.

„Emitowanie papierów najpierw w walutach miejscowych oraz organizowanie tzw. roadshows, czyli spotkań z inwestorami, którzy mogą być zainteresowani papierami sposród danej emisji, tak jak miało to miejsce już wcześniej po Japonii, posiada pozytywne przełożenie na decyzję kolejnych inwestorów, którzy w przyszlosci stają się aktywnymi zawodnikami. Niewątpliwie nadawanie w Japonii i teraz w Krajach w średnim i długim terminie to swoisty kamień milowy” – podsumował Dmuchowski.

W Krajach zostały doprowadzone do realizacji do tej pory 3 emisje obligacji skarbowych: Kolumbii Brytyjskiej (prowincja Kanady), Korei Południowej i Polski.

Marek Knitter

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy