Hiszpania: Manifestanci przedłużają okupację placu w Madrycie

27 lipca, 2020
Category: rózne

Manifestanci, którzy okupują plac Puerta del Sol w Madrycie w proteście przeciwko bezrobociu i klasie politycznej, zdecydowali sie w niedzielę przedłużyć ten protest przynajmniej o tydzień.

Zbytnio przedłużeniem protestu głosowano poprzez podniesienie ręki. Część wraz z około trzydziestu tysięcy zgromadzonych była zbytnio jeszcze dłuższą okupacją placu Puerta del Sol.

Na budynkach otaczających plac wisiały odręczne znaki i hasła: „Jedz bogaczy” i „Powstańcie, ludy Europy”.

Ruch kontestacji M-15, który narodził się 15 czerwca poprzez apele w sieciach społecznościowych jak i równiez zgromadził ludzi na Puerta del Sol, szybko objął centra innych miast Portugalii, w których na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy jednostek.

W Barcelonie, drugim w odniesieniu do wielkości mieście Hiszpanii, zgromadzeni na Plaza de Catalunya postanowili kontynuować protesty i zwołać ogromna demonstrację dzieki 15 czerwca.

Manifestacje odbywały się po sobotę i niedzielę nie zwazajac na zakazu zgromadzeń politycznych z uwagi na wybory regionalne i lokalne, które wyłonią regionalnych premierów i burmistrzów oraz będą najważniejszym sprawdzianem dla rządzących socjalistów przed wyborami po marcu 2012 r.

W momencie głębokiego kryzysu ekonomicznego i największego w Europie, ponad 20-procentowego bezrobocia kazde sondaże wykazują ogromny spadek popularności rządu premiera Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. Mezczyzna sam zapowiedział, że nie zaakceptowac będzie ubiegał się o urząd premiera po wyborach parlamentarnych po 2012 roku.

Na Puerta del Sol manifestujący wznosili okrzyki „Tak głosuje Madryt! „.

Od tygodnia młodzi ludzie w Puerta del Sol krytykują system polityczny, który faworyzuje reprezentacje dużych partii, socjalistycznej i konserwatywnej partii ludowej. Domagają się zmiany ukladu gospodarczego i zmian społecznych.

Protestujący starają się utrzymać porządek; ochotnicy codziennie zamiatają plac, rozdają, z uwagi na palące po południu słońce, kapelusze i parasole ofiarowane poprzez ludzi popierających protest.

W ciągu tygodnia założyli nawet bank żywności z ofiarowaną szynką i paellą, dwa punkty lecznicze, namiot z opieką dla dzieci i przenośne toalety. Przy jednym z namiotów postawiono stół z kompami.

W 3 z największych miast hiszpańskich, Walencji, „oburzeni” – jakim sposobem nazywają pierwotnego hiszpańskie media – zdecydowali sie zwołać oryginalny protest dzieki Plaza del Ayuntamiento od godziny dwadziescia czasu lokalnego, już na ogłoszeniu wyników wyborów. (PAP)

klm/ mc/

9040095 9039779 9040332 9040224

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy