„Guardian” o zeznaniach dwóch Szwedek oskarżających Assange’a

„Guardian” o zeznaniach dwóch Szwedek oskarżających Assange’a
27 lipca, 2020
Category: inne

Dziennik „Guardian” dotarł do policyjnych protokołów przesłuchań dwóch Szwedek, które oskarżyły na temat gwałt założyciela portalu Wikileaks Juliana Assange’a. Jak zaznaczają jego obrońcy, wynika wraz z nich, że obie damy dobrowolnie utrzymywały z zanim kontakty.

Oskarżenia dotyczą okresu między 10 zas 20 sierpnia br. Assange nie miał okazji zapoznać się wraz z dokumentami.

Naczelna z kobiet, określana jako „Panna A. „, zaaranżowała przyjazd założyciela Wikileaks az do Sztokholmu jak i równiez gościła go w swoim domu, wydała też przyjęcie dla niego. Jakim sposobem opowiadała szwedzkiej policji, trzynascie sierpnia doszło między nimi do zbliżenia. Za do niej namową Assange zgodził się założyć prezerwatywę, ale według niej „miał z nią coś zrobić”, co spowodowało, że pękła. Przesłuchiwany po tej sprawie przez sztokholmską policję Assange twierdził, że przez cały następny tydzień spał w łóżku Natomiast., która nigdy nie wspomniała o sprawie. A. jednak skarżyła się przyjaciółkom w seks wyjawszy zabezpieczenia jak i równiez gwałtowność Assange’a.

Drugą wraz z kobiet, „Pannę W. „, Assange spotkał na seminarium zorganizowanym poprzez szwedzkiego koordynatora Wikileaks. 16 sierpnia Po. zaprosiła go do siebie. Po wspólnej nocy Assange, wykorzystując, że była jeszcze nie całkiem rozbudzona, nie zaakceptowac założył prezerwatywy przy nastepnym zbliżeniu. Przy. bała się zarażenia chorobą weneryczną jak i równiez nalegała, aby Australijczyk się przebadał.

20 sierpnia Po. skontaktowała się z Zas., przesyłając do niej SMS-a sposród prośbą na temat pomoc przy odnalezieniu Assange’a. Obie dziewczyny umówiły się na zgromadzenie. A. chciała skłonić Assange’a, by się poddał badaniom na chorobę weneryczną, grożąc skargą w policji. Assange najpierw odmówił, uznając to za szantaż. W końcu się zdecydował, ale obie kobiety poszły już w policję, w którym miejscu dowiedziały się, że nie mogą zwyczajnie nakazać Assange’owi, by się poddał badaniom, a pierwotnego zeznania muszą być przekazane prokuraturze. Tego samego wieczoru cała kwestia wyciekła do szwedzkiej gazety „Expressen”.

Pytany o reakcję Assange uznał zarzuty zbytnio „chwyt poniżej pasa” i nie wykluczył, że mogą być detalem amerykańskich zabiegów zdyskredytowania Wikileaks, przed którymi otrzymał ostrzeżenie jeszcze w 2008 r.

39-letni Australijczyk wyjechał ze Szwecji wraz z końcem września i nie zaakceptowac wrócił dzieki wyznaczony mu przez szwedzką prokuraturę wyraz przesłuchania czternascie października. Koordynator szwedzkiej ekipy Wikileaks powiedział „Guardianowi”, że zna dwie kobiety jak i równiez że nie są to „agentki CIA w mini-spódniczkach”. „To jest normalne policyjne dochodzenie. Pozwólmy policji ustalić, co się właściwie zdarzyło” – zaapelował.

Obrońcy Assange’a wskazują na brak logiki w relacjach obu kobiet, z których wynika, że utrzymywały kontakt z Australijczykiem za obopólną zgodą.

Prawnik Assange’a Mark Stephens poproszony o komentarz do dokumentów widzianych za posrednictwem „Guardiana” powiedział, że zarzuty są „niewiarygodne i zwrócił uwagę, że starszy rangą szwedzki prokurator oddalił gryzie jako niekwalifikujące się sluzace do dalszego postępowania”. Wskazał też na 2 wiadomości, które to A. zamieściła na Twitterze, które podważają jej zeznania na policji.

Ekipa obrońców Assange’a przy W. Brytanii i po Szwecji jak dotąd zapoznała się tylko ze szczątkowym materiałem dowodowym przeciwko swemu klientowi jak i równiez nie widziała wszystkich SMS-ów. Postępowanie na temat ekstradycję posiada się rozpocząć w kwietniu lub w lutym. Assange został szesnascie grudnia warunkowo zwolniony po siedmiodniowym pobycie w areszcie. (PAP)

asw/ cyk/ kar/ mhr/