Gruzja: MSW: zamachowiec z Bostonu nigdy nie był w Gruzji

27 lipca, 2020
Category: inne

TASS, Media) – Tamerlan Carnajew przenigdy nie był w Gruzji i nie zaakceptowac uczestniczył tam w żadnych seminariach a mianowicie zapewniło w środę gruzińskie MSW, dementując doniesienia rosyjskiego dziennika „Izwiestija”. Gazeta przekonuje, że terroryste z Bostonu szkolono przy Gruzji sposród pomocą Amerykanów.

Dziennik utrzymuje, że ma papiery gruzińskiego kontrwywiadu, w tym raport pułkownika Grigorija Czanturii, w którym napisał on do szefa MSW Irakliego Garibaszwilego, że w seminariach organizowanych latem 2012 roku poprzez Fundację Kaukazu i amerykańską organizację Jamestown uczestniczył Tamerlan Carnajew, 1 z dwóch sprawców zamachu podczas maratonu w Bostonie. Według „Izwiestii” Fundacja miała zajmować się werbunkiem mieszkańców Północnego Kaukazu na rzecz interesów USA jak i równiez Gruzji.

Gruzińskie MSW kategorycznie zaprzeczyło naszym doniesieniom, podkreślając, że „Carnajew nigdy nie był w Gruzji”. „Nie odwiedzał naszego kraju i nie uczestniczył po żadnych seminariach dla młodych mieszkańców Kaukazu” – zaznaczyło ministerstwo. Jego przedstawiciel oświadczył też, że w gruzińskim kontrwywiadzie ani w całym resorcie spraw wewnętrznych w zarządzie głównym departamentu kontrwywiadu nie pracuje żaden płk Grigorij Czanturia.

Szef gruzińskiej Fundacji Kaukazu, prof. Giwi Gambaszydze powiedział „Izwiestiom”, że nie pozna Tamerlana Carnajewa i wiadomosci o jego udziale po konferencjach pod spodem egidą swoim organizacji są niezgodne wraz z prawdą. Według profesora fundacja w lipcu ubiegłego roku kalendarzowego w Achalciche „rzeczywiście zorganizowała doroczną konferencję naukową na temat Kaukazu, ale wśród do niej uczestników nie było Carnajewa”.

Gambaszydze, który od pietnasty lat stoi na czele komisji ds. współpracy z Kaukazem Gruzińskiej Akademii Nauk, potwierdził, że swoim organizacja przeprowadziła jedno wspólne przedsięwzięcie wraz z amerykańską organizacją Jamestown a mianowicie w 2011 roku konferencję o „ludobójstwie rosyjskiego imperium na Czerkiesach w 19 wieku”.

Bracia Carnajewowie – 26-letni Tamerlan i 19-letni Dżochar a mianowicie przeprowadzili 16 kwietnia zamach podczas maratonu w Bostonie; zginęły 3 osoby, zas ponad dwiescie zostało kontuzjowanych. Tamerlan zginął później w trakcie policyjnej obławy. Dżochara schwytano z piątku na sobotę; został ciężko ranny i przebywa po szpitalu. (PAP)

jo/ kar/

13675041 13670976