GPW po danych empirycznych GUS, jednak przed wiadomosciami z AMERYCE

GPW po danych empirycznych GUS, jednak przed wiadomosciami z AMERYCE
27 lipca, 2020
Category: gielda

WIG20 kontynuował wzrosty zapoczątkowane wraz z początkiem tego tygodnia. W Europie zachodniej panowały słabsze nastroje wraz z względu na sytuację Grecji. Nieco samotny pozostały dane GUS, które jednak nie są obojętne dla formy polskiej gospodarki i nastrojów konsumentów.

GPW radziła samemu dziś dość dobrze. Zestawienie szerokiego branzy zyskał minimalnie. Większy euforia panował dzieki największych spółkach. Wśród blue chipów błyszczał Kernel Holding, który wedlug piątkowej sesji opuści zestawienie WIG20. Zyskał także PGNiG po danych dotyczącej gazoportu w Świnoujściu.

Notowania indeksu WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji

Dziś z krajowej gospodarki poznaliśmy dane GUS. Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w kwietnio o czterech, 9 procent w porównaniu z w zwiazku z tym miesiącem ubiegłego roku. Słabe wyniki zauwazano w lutym, jeżeli idzie o sprzedaż detaliczną, której wartość spadła rok sluzace do roku o 1, 3 procent. Naprawde słabych wyników nie było od przeszlo dwóch czasów. Warto aczkolwiek zwrócić jednak uwagę dzieki zmiany wartosci. W lutym wskaźnik inflacji spadł na temat 1, 6 procent.

Po dwóch godzinach sesji indeksy z Wall Street tracą na wartości. Rynek czeka na doniesienia z USA. Dziś o 19: 00 zostaną umieszczone projekcje makroekonomiczne FOMC, które zaprezentują prognozowany wzrost ekonomiczny, stopę bezrobocia oraz inflację w Stanach Zjednoczonych.

Inwestorzy sprzedają akcje ze względu w widmo zacieśniania ultralekkiej polityki monetarnej po USA. Wprawdzie dzisiaj mieszaniny procentowe nie zaakceptowac zostaną raczej podwyższone, lecz mówi się, że pojawi się prawdopodobna data pierwszych działań.

Notowania europejskich indeksów podczas nowoczesnej sesji

Ponownie dziś pojawił się temat Grecji. Premier ogłosił, że europejskie instytucje odwołały kolejny przegląd sytuacji finansowej i postaci reform w tym kraju, który do tej pory poprzedzał każdą wypłatę pomocy finansowej. W reakcję na tę informację giełda w Atenach straciła przeszlo 4 procent. W czwartek z premierem Ciprasem w Brukseli mają rozmawiać przedstawiciele instytucji UE oraz najważniejszych wierzycieli, wśród których znajdują się rządy takich państw jak: Niemcy, Francja, Norwegia.

Temat ów odbił się m. in. na giełdzie niemieckiej, która niedawno świętowała historyczne rekordy. Dziś indeks DAX stracił nieco w mniejszym stopniu niż 0, 5 %. W znacznie lepszej formie jest londyński FTSE100, którego zdają się te klopoty nie dotyczyć. Zyskał mezczyzna ponad jednej procent pomimo minimalnie słabszego odczytu stopy bezrobocia w styczniu (opublikowana wartość: piec, 7 procent; prognoza piec, 6 procent).

Dane GUS zaskoczyły. GPW spokojne

Przemysław Ławrowski, godz. 15: czterdziestu osiem

Za nami mieszane informacje GUS. Korzystnie zaskoczył odczyt sprzedaży szczególowej, natomiast słabo wypadła sprzedaż detaliczna. W te dane zdaje się jednak nie reagować GPW. Teraz po centrum czujnosci będą sytuacje ze Stanów Zjednoczonych, w które europejscy inwestorzy będą mogli zareagować dopiero po czwartek rano.

Giełda po Stanach Zjednoczonych rozpoczęła sesję od spadków, na co wskazywały wcześniejsze notowania kontraktów terminowych. Amerykańscy inwestorzy żyją trwającym posiedzeniem Fed, po który dziś wieczorem podana bedzie informacja dotycząca dalszego losu stóp procentowych. Poza tym przedstawimy również cokwartalną prognozę makroekonomiczną banku kierowniczego.

Na GPW najgorzej radzą sobie dziś średnie spółki. Najsłabszy w stawce wydaje sie byc producent mebli Forte. To dziś najgorsza spółka notowana na giełdzie w Warszawie, jeśli brać uwagę papiery na temat znaczącej wartości transakcji. W 2014 roku kalendarzowego zanotowała pani sprzedaż w stopniu 822 milionów złotych. Wciaz wczoraj akcje spółki były najdroższe w historii.

Zobacz, jak wygląda sesja w GPW

WIG20 rośnie o około 0, 5 procent. Wraz z pewnością nie jawi sie byc to odzew na pokazane dane GUS dotyczące sprzedaży detalicznej a takze produkcji przemysłowej. Mocnej od czasu przewidywań po lutym wzrosła produkcja (opublikowana wartość cztery, 9 procent; prognoza: 4 procent). Słabo wypadła jakkolwiek sprzedaż detaliczna, która spadła o 1-wsza, 3 procent rok sluzace do roku.

Hellada daje na temat sobie znać i dołuje DAX-a. Jak z GPW?

Damian Słomski, godz. 13: 39

Sielankowe wyczekiwanie na wieczorne wystąpienie Janet Yellen przerwały najswiezsze doniesienia wraz z Grecji. Może być trudnosc z przekazaniem kolejnej transzy pomocy. Mocną reakcję inwestorów widać głównie na giełdach w Atenach i Frankfurcie.

W greckim parlamencie miało miejsce wystąpienie premiera, który ogłosił, że europejskie organizacje odwołały kolejny przegląd sytuacji finansowej jak i równiez stanu reform w tym panstwie. To on poprzedzał do tego momentu każdą wypłatę pomocy finansowej. Do czerwca tylko dzieki obsługę długu Grecji potrzeba 6, piec miliarda euro. W tym jedna trzecia kwoty powinna być zapłacona w niniejszym miesiącu.

To zupełnie nowa sytuacja na rzecz inwestorów, którzy zareagowali wyprzedażą akcji notowanych na giełdzie w Atenach. Indeks Athex spada już ponad cztery procent. Nerwowo reagują też giełdowi zawodnicy z Niemiec. To właśnie naszym zachodnim sąsiadom najbardziej zależy na wypłacalności Grecji. DAX wydaje sie byc już nieopodal 1 procent pod kreską.

Notowania najważniejszych indeksów tych popularnych

Klopotami Grecji zdają się nie zaakceptowac przejmować wspólnicy z GPW. W ciągu ostatnich dni WIG20 podtrzymuje się po okolicach dziennych maksimów, czyli minimalnie poniżej 2350 punktów. Oznacza to rozwój względem wczorajszego zamknięcia o 0, 7 procent.

Już powyżej dwóch procent zyskują akcje Kernela, PKN Orlen, Tauronu i PGNiG. Wśród „spadkowiczów” zmienność jest w duzym stopniu mniejsza. Jedynie notowania Alior Banku wyróżniają się jednej, 5-procentową zniżką.

##

Na starym kontynencie spokój zanim burzą. Wspólnicy z Azji w euforii

Damian Słomski, godz. dziesiec: 03

Naczelna godzina handlu na giełdach w Europie mija w spokojnej atmosferze. Udzialowcy czekają w jedno sposród najważniejszych wydarzeń tygodnia, czyli posiedzenie Fed. Nieco ciekawiej wyglądała sprawa na rynkach azjatyckich, dokad mamy nowe kilkuletnie szczyty notowań.

Dzień rozpoczął się bardzo dobrze. Indeksy azjatyckie wyraźnie zyskały w wartości. W wypadku giełdy przy Szanghaju wzrosty przekroczyły dwa procent, osiągając nowe nieopodal 7-letnie maksima.

Dobre nastroje nie udzieliły się wspólnikom z Europy. Główne indeksy oscylują przy okolicy wczorajszych zamknięć. Jedynie w Grecji trwa wyprzedaż papierów, jednak to już nikogo nie może dziwić. Na plusie jest WIG20. Wśród blue chipów jedynie trzy spółki są pod spodem kreską. To JSW, Eurocash i Alior Bank. Liderem wzrostów wydaje sie byc PGE (+1, 6 procent).

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20

Większej zmienności raczej nie należy oczekiwać poprzednio południem ze względu dzieki pustawy kalendarz makro. O 14: 00 napłyną ciekawe dane GUS dotyczące produkowaniu przemysłowej i sprzedaży detalicznej, choć jak i równiez one nie zaakceptowac powinny odbić piętna na decyzjach inwestorów z GPW.

Punktem kulminacyjnym będzie rozstrzygniecie Fed w sprawie stóp procentowych, która zaplanowana jest na godzinę 19: 00 periodu polskiego. Przy komunikacie po posiedzeniu Fed może zasygnalizować, że przygotowuje się do podwyższenia stóp procentowych. Niedaleko połowa ekonomistów ankietowanych poprzez Bloomberg okresla, że na pierwszą podwyżkę możemy liczyć dopiero przy czerwcu.

##

GPW: Pod pręgierzem Fed, ale wraz z nadzieją na wzrosty

Jacek Frączyk, 17. marca, godz. 22: 50

Na środowej sesji inwestorów elektryzować będzie przede wszystkim biuletyn z Fed. Co prawda polscy inwestorzy swoim treść poznają już na zamknięciu sesji, ale trwogi z pewnością wpływać będą na notowania.

W cytowanej przez PAP ankiecie przeprowadzonej przez CNBC, dwie trzecie respondentów stwierdziło, że spodziewa się, iż w komunikacie po posiedzeniu Fed zrezygnuje ze stwierdzenia o „cierpliwości” w sprawie terminu podwyżek, otwierając sobie możliwość podwyższenia stóp w lipcu.

Po poprzednich wypowiedziach szefowej Fed, Janet Yellen, rynki terminowe wyceniały podwyżkę w październik. Wyższe stopy oznaczają większą atrakcyjność bezpiecznych papierów dłużnych i wycofanie części kapitału wraz z akcji. Wzrosną też koszty finansowania przedsiebiorstw, co przy dłuższej mozliwosci zmniejszy płaconą dywidendę. Długi okres rekordowo niskich amerykańskich stóp procentowych powoli dobiega końca, rzecz tylko jak szybko.

Zapytanie tylko lub naszych inwestorów dopadnie Fed-owskie przygnębienie, lub nadal będą nadrabiać ubiegłotygodniowe straty, wywołane najprawdopodobniej dazeniem gotówki w „suwak” przez Otwarte Zasoby finansowe Emerytalne. Wycofanie kilkuset milionów z rynku obniżyło ceny kilku najbardziej płynnych spółek. Dzieki ostatnich sesjach ich warsztaty wracają wolno do zasady.

Grecja jeszcze raz

Z tematów europejskich – pojawiło się łagodniejsze wyobrazenie Grecji, której premier Alexis Tsipras zadeklarował wczoraj, że na spotkaniu w tym tygodniu z liderami największych państw Unii nie istnieje zamiaru szantażować kryzysem zadłużenia. W kwietniu grecki kierownik rządu wybiera się sluzace do Moskwy. Być może stamtąd przyjdzie pomoc dla zakredytowanego ponad miarę państwa.

Sprzedaż detaliczna jak i równiez produkcja przemysłowa z GUS

Na naszym podwórku, przy środę przedstawimy ważne wiadomosci GUS. Wytwarzanie przemysłowa i budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna to istotne wskaźniki, rzutujące później dzieki wyliczenia Produktu Krajowego Brutto. Ankietowani we wtorek za posrednictwem ISBNews analitycy prognozowali na luty 0, 8 proc. wzrost r/r sprzedaży detalicznej i cztery, 3-procentowy r/r wzrost produkcji przemysłowej. Poprzedni konsensus prognoz wskazywał w brak przemian w sprzedaży detalicznej i 4-procentowy postep produkcji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy