GPW: Dolar ciągnie po dół towary i akcje

GPW: Dolar ciągnie po dół towary i akcje
27 lipca, 2020
Category: gielda

Głęboka kolaudacja cen surowców znalazła we wtorek odbicie na GPW w wyprzedaży akcji KGHM i PKN Orlen. Sektor walutowy sugeruje, że inwestorzy nie wpadają w panikę i kierunek wzrostowy nie zaakceptowac został jeszcze przekreślony.

Podczas gdy kolejni przedstawiciele irlandzkiego rządu zaprzeczają, jakoby rynek bankowy odcięty od obcych źródeł oplacania był zdany na pomoc pozostałych członków strefy euro, sprzeczne interesy poszczególnych krajów stają się coraz bardziej widoczne.

Austria uznała, że ze względu na niezadowalające postępy Cypru w reformowaniu finansów publicznych nie będzie uczestniczyć w programie pomocowym. Taka postanowienie może zdemoralizować pozostałych członków strefy ó, zwłaszcza, że fiaskiem zakończyły się właśnie negocjacje ministrów finansów nad przyszłorocznym budżetem unijnym, natomiast zaufanie inwestorów ponownie przestaje być pewnikiem ze względu na kłopoty Irlandii jak i równiez Portugalii.

Na blisko jednoprocentowych spadkach amerykańskich indeksów dzieki otwarciu notowań na Wall Street, sytuacja na warszawskim parkiecie uległa pogorszeniu, natomiast WIG jak i równiez WIG20 ustaliły minima dzisiejszej sesji. Ostatecznie indeks dwudziestu największych spółek z GPW na końcowym fiksingu nieco odbił się w górę i zmniejszył skalę spadku do 1, 3 proc.. W największym stopniu przyczyniły się dodatkowo koszykowe zadania kupna dzieki akcje największych spółek surowcowych KGHM i PKN Orlen, które po ciągu sesji były na temat ponad 3 proc. tańsze niż dzień wcześniej.

Na starym kontynencie Zachodniej udzialowcy także pozbywali się dzialaniu – po Londynie FT-SE spadał w porzadku. godz. szesnascie. 30 periodu warszawskiego na temat 1, 12 proc., a paryski CAC40 o 1-wsza, 7 proc. Na rynku walutowym dolar po dalszym ciągu umacniał się względem ó (kurs pary euro dolar spadł poniżej 1, 36 USD), a to powodowało wyprzedaż złotego. We wtorek po południu dolar był najdroższy od początku października (kurs powrócił powyżej dwa, 90 PLN), a euro i frank podrożały wlasciwie do 3, 94 PLN i 2, 94 ZL.

Po przełamaniu ważnych poziomów wsparcia poprzez kurs pary euro-dolar (1, 37 USD) do odwrotu przystąpili również inwestorzy z rynków surowcowych, które od początku września korzystały w osłabiającym się dolarze – po południu o ponad 3 proc. taniały metrów. in. miedź, srebro, pallad, olej sojowy.

Najważniejsze dane makroekonomiczne nie zaakceptowac napawały we wtorek optymizmem. Okazało się, że produkcja przemysłowa NA JUKATAN w październiku nie uległa zmianie (ekonomiści oczekiwali wzrostu o 0, 3 proc., we wrześniu odnotowała spadek o 0, 2 proc. ), zas inflacja po Wielkiej Brytanii, nie zwazajac na wolnego rytmu wzrostu ekonomicznego, pozostaje powyżej celu agencji bankowej centralnego. Pozytywnym akcentem był powrót germanskiego indeksu nastrojów ZEW powyżej 0, ale nie miało to większego przełożenia na rozwój sytuacji na rynkach finansowych.

Głównym tematem po mediach wydaje sie byc trudna sprawa Irlandii, której koszt finansowania na obcych rynkach rośnie z poranka na dzień. Po południu dziesięcioletnie obligacje Irlandii miały rentowność jedenastu, 14 proc., a dzisiejszą sesję rozpoczynały z poziomu 7, 96 proc.

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW w
  • Indeksy giełd na świecie
  • Forex: sprawdź kursy walut obcych online