GPW: Byki uzyskały przewagę. PGE zawiodło

GPW: Byki uzyskały przewagę. PGE zawiodło
27 lipca, 2020
Category: gielda

Do końca wtorkowej sesji bykom udało się utrzymać przewagę. Nie zaakceptowac było to jednak faktycznie oczywiste, gdyż ze względu na temat Brexitu, równowaga w rynkach akcji jest bardzo krucha, czemu towarzyszy duża zmienność. Wśród polskich blue chipów najbardziej wyróżniała się we wtorek Polska Team Energetyczna.

Zestawienie WIG20 zakończył sesję na 1, 13-procentowym plusie osiągając wartość 1751, 81 punktów. Jest to ponad 5 procent więcej przy porównaniu az do piątkowego „dołka”, ale wskaźnikowi blue chipów nadal w oddali do poziomów z początków kwietnia tegoz roku, kiedy otarł się on na temat poziom 2000 punktów.

Spółka PGE w najwiekszym stopniu ciągnęła przy dół zestawienie WIG20. Ogólem we wtorek jej akcje potaniały aż o 9, 69 procent. To wynik informacji odnosnie dywidendy, którą przegłosowało walne zgromadzenie akcjonariuszy. Firma wypłaci swoim akcjonariuszom łącznie 467, 44 mln złotych, zas nie podobnie jak wcześniej rekomendował zarząd 1-wsza, 72 mld zł. Natomiast rok wcześniej dywidenda wyniosła 1, 46 mld złotych.

Zobacz, jakim sposobem wyglądała wtorkowa sesja w GPW

Dywidendę przegłosowali również akcjonariusze KGHM. Pomimo że miedziowa spółka nie zaakceptowac wypracowała przy ubiegłym roku kalendarzowego zysku, to właściciele, w tym Skarb Państwa, otrzymają 300 mln złotych, wobec wypłaconych rok wcześniej 800 mln złotych. Akcje KGHM we wtorek zyskały 4, 82 procent, lecz jest to także efekt drożejącej miedzi, która zyskała dzis ponad dwa procent.

Wskazane jest wspomnieć również o spółce PGNiG (-0, 19 procent), której akcjonariusze nie udzielili absolutorium sposród wykonywanych w 2015 r. obowiązków ówczesnemu prezesowi jak i równiez wiceprezesowi spółki. Podobnie było w przypadku miedziowej spółki KGHM.

[Giełda](https://www./gielda/) przy Mediolanie dzieki prowadzeniu

Kazde parkiety na starym kontynencie zakończyły wtorkową sesję na plusie. Najwięcej zyskał włoski FTSE-MIB, który poszedł w górę na temat prawie cztery procent. Natomiast giełdy w Londynie i Frankfurcie morzem Menem zyskały prawie 3 procent.

Jakim sposobem widać, inwestorów nie zraził fakt obniżenia ratingu Gb przez 2-ie czołowe filie. Standard & Poor’s obniżyła wiarygodność kredytową z pulapu AAA do AA- (perspektywa negatywna). Nastepnie Fitch zaktualizował rating do poziomu AA, przy czym wcześniej ocena Gb plasowała się na poziomie AA+ (perspektywa negatywna).

Notowania europejskich indeksów we wtorek

Większych odmian na rynku nie wywołały informacje pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Według finalnego odczytu, amerykańskie PKB urosło w glównym kwartale na temat 1, jednej procent. Z kolei półgodziny po rozpoczęciu gospodarki w AMERYCE, poznaliśmy wiadomosci dotyczące gospodarstw domowych za Oceanem. Indeks Conference Board osiągnął wartość 96 punktów. To wiele swietnie od prognoz (93, 1-wsza pkt) jak i równiez odczytu zbytnio maj (92, 4 pkt. ). Dane te nie wnoszą nic nowego sluzace do kwestii postrzegania przez zbyt perspektyw kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA.

Indeksy na Wall Street na 90 minutach sesji zyskiwały około jednej procent.

_ _Aktualizacja: 15: 05

Dane z USA nie zmienią obrazu sektorze akcji

Przemysław Ławrowski

Porzadne dane sposród USA niewiele zmienią we wtorek popołudniu na rynkach. Inwestorzy są dziś przy dobrych nastrojach, czego konsekwencją jest gwałtowny wzrost głównych indeksów na europejskich parkietach.

Zamieszanie dotyczące Brexitu wywołuje coraz mocniejsze wahania wartosci akcji dzieki giełdach. Argumentem tego są nagłe wzrosty we wtorek. Większość indeksów w Europie przyciaga już przeszlo 2 %. Nie odnosi sie do to jednakze polskiej giełdy, która idzie w górę nieco wiecej. WIG20 może się pochwalić wzrostem o niespełna jednej procent.

Ujrzyj, jak zachodzi wtorkowa sesja w Europie

Sytuacji w branzy nie zmieniły dane zza Oceanu. O 14: 30 Biuro Analiz Ekonomicznych podało, że PKB Stanów Zjednoczonych wzrosło przy pierwszym kwartale o 1-wsza, 1 procent. Dane owe podawane są annualizowane, to znaczy podawane po ujęciu rocznym.

Na 30 minut przed rozpoczęciem sesji w Wall Street, kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy znajdują się na ponad 1-procentowym plusie. O 16: 00 poznamy jeszcze odczyt indeksu Conference Board, pokazujący nastroje wśród amerykańskich gospodarstw domowych.

_ _Aktualizacja: 13: 33

Wzrosty na GPW. Te spółki ciągną WIG20 w górę

Łukasz Pałka

Banki, zas także KGHM i PGNiG nakręcają we wtorek rozwój głównego indeksu na warszawskiej giełdzie.

Akcje KGHM zyskują po południu ponad cztery procent w istocie nie tylko kwestii na rynku miedzi. Dziś zapadły również decyzje o tym, że spółka wypłaci akcjonariuszom dywidendę. Będzie kobieta jednak dość skromna – 1, 5 złotego dzieki akcję – i pozostanie wypłacona z zysków z lat ubiegłych. Walne utrzymuje też we wtorek w PGNiG. Co ciekawe, przy ani czolowej, ani w drugiej spółce byłe zarządy nie dostały absolutorium.

Wtorkowe notowania w GPW przynoszą również slad kursów akcji banków, które ucierpiały niedawno na wieść o rezultatach referendum przy Wielkiej Brytanii. Wspólnicy spokojniej podeszli też to informacji w ten sposób, że agencje ratingowe S&P oraz Fitch zdecydowały na temat obniżeniu wlasnych ocen gwoli Wielkiej Brytanii.

Główne indeksy GPW podczas sesji we wtorek

_ _Aktualizacja: trzynascie: 20
Duża zmienność w giełdach. Banki w górę

Łukasz Pałka

Od czasu początku handlu na warszawskiej giełdzie obserwujemy próbę odreagowania dużych spadków z ostatnich dwóch sesji. Kupujący mogą mieć jednakze spory trudnosc, by wciaz wyraźniej podbić notowania akcji.

To czegoz w najbliższych dniach możemy być w pelni przekonani, to bardzo wyraźna zmienność na giełdach, spowodowana kolejnymi doniesieniami w sprawie Brexit. Wtorkowy poranek zapewnia próbę odreagowania spadków. Dzieki warszawskiej giełdzie indeks WIG20 zyskuje ponad 1 %. W największej mierze jest to zasługa notowań KGHM, zyskujących na fali wzrostu cen miedzi dzieki rynkach. Widać również odbicie kursów dzialaniu instytucji finansowych, które od momentu piątku mocno ucierpiały na wieść na temat wynikach brytyjskiego referendum a mianowicie banki PKO BP jak i równiez Pekao zyskują na razie po około 2-3 procent. Słabo z odrabianiem strat radzi sobie póki co mBank.

Od rana jesteśmy również świadkami odreagowania dzieki giełdach na starym kontynencie Zachodniej. Stare indeksy zyskują nawet po ponad 2 procent.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

_ _Aktualizacja: 12: 19
Ogromna Brytania wyjawszy AAA. To nie koniec spadków?

Łukasz Pałka

Wielka Brytania bez prestiżowego ratingu AAA. To nastepny już efekt wyników ubiegłotygodniowego referendum. Brexit od piątku powoduje potężne zamieszanie na rynkach finansowych.

Już 2-ie agencje ratingowe, Standard&Poor’s oraz Fitch zdecydowały się w obniżenie wlasnych ocen wiarygodności kredytowej Wielkiej Brytanii. W poniedziałek Fitch podał, że obniża rating wraz z AA+ az do AA wraz z perspektywą negatywną, a to oznacza, że nie usuwa dalszego cięcia. Wcześniej S&P obniżył ocenę z najwyższej AAA do AA, również z negatywną perspektywą. Widać więc wyraźnie, że filie wzięły dzieki cel Wielką Brytanię, jak z pewnością nie będzie sprzyjać wzrostom na giełdach.

Wtorkowy wymiana handlowa na warszawskim parkiecie znów rozpocznie się w aurze sporej nerwowości. Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła sporą przecenę głównych indeksów. Warto np. zwrócić uwagę na to, że wskaźnik S&P500 zaliczył zlot poniżej psychologicznej granicy 2000 punktów.

Jeżeli chodzi o sektory, to Wall Street nie wyróżnia się niczym od pozostałych parkietów. Najmocniej tracą spółki z sektora finansowego a takze branża surowcowa. Wszystkiemu towarzyszą umacniający się dolar, spadający do rekordowych poziomów funt oraz rosnąca cena złota.

Inwestorom biezacym na warszawskiej giełdzie poniekad trudno oczekiwać, by w atmosferze ogromnego niepokoju w rynkach wyraźne wzrosty na GPW były teraz możliwe. WIG20 stracił w poniedziałek ponad 2 procent jak i równiez znów znalazł się poniżej pułapu 1750 punktów. Tak jak na całym świecie liderami spadków są banki. Na terytorium polski niepokój wokół tego sektora dodatkowo wzmaga wciąż nierozwiązana sprawa ustawy frankowej. Można spodziewać się, że w czasie mocnego franka szwajcarskiego i zamieszania na rynkach dyskusja dzieki ten rzecz będzie przybierać na sile.

Jeżeli chodzi o sytuacje, które nie zaakceptowac są związane z Brexitem, to warto we wtorek po południu zwrócić uwagę na informacje, które będą płynąć wraz z USA. Wspólnicy poznają najnowsze dane o dynamice PKB w USA po pierwszym kwartale. Napłynie również kilka informacji z rynku nieruchomości, natomiast także najnowszy wskaźnika zaufania konsumentów Conference Board.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy