GPW: Bitwa na wsparciu

GPW: Bitwa na wsparciu
27 lipca, 2020
Category: gielda

Piąty wraz z rzędu spadkowy tydzień w warszawskiej giełdzie doprowadził do kolejnego testowania super pomocy na poziomie styczniowego minimum, lecz rynek resztką sił zdołał się jeszcze wybronić zanim ostatecznym sygnałem sprzedaży.

Biorąc jednak pod uwagę pogłębienie spadków na rynku globalnym, taka sytuacja przypomina wylacznie odroczenie podczas wyroku, który wydaje się nieunikniony. Wylacznie w minionym tygodniu rejestr największych spółek WIG20 spadł o jednej, 6 proc. W podobnej skali (-1, 5 proc. ) obniżył się zestawienie szerokiego rynku WIG. Ponadprzeciętnie potaniały spółki z portfela mWIG40, który stracił po skali tygodnia 2, czterech proc., jakkolwiek jedynym rosnącym indeksem był sWIG80, który wzrósł kosmetycznie o 0, 1 proc.

Jeśli idzie o ujęcie sektorowe, najsłabiej prezentowały się znów spółki deweloperskie. Subindeks WIG-deweloperzy zaliczył dość poważny spadek o 6, 7 proc., do czego w dużej mierze przyczyniła się przecena drugiego co do udziału komponentu Echo. Kurs tej akcji od ostatniego piątku spadł aż o 17, 7 proc. Nie mniejsza z tym był także spadek największego dewelopera GTC o 5, 3 proc. Co interesujace, to właśnie sektor deweloperów w największym stopniu zdołał urealnić wyceny poszczególnych spółek w stosunku do sprawy sprzed r.. Obecnie wskaźnik P/E na rzecz całego sektora wynosi 6, 2 natomiast wskaźnik koszty do wartości księgowej jednej, 32. Poprzednio rokiem po szczycie hossy wskaźniki ów wynosiły stosownie 36, 8 (P/E) a takze 5 (P/BV). Bardzo słabo zachowały się także spółki paliwowe, których indeks stracił 5, 3 proc. zbyt sprawą PKN Orlen (-5, 3 proc. ) oraz Lotosu (-11, 2 proc. ).

Atmosfera na rynku była bardzo kiepska i bez watpienia nie poprawiał jej piątkowy termin wygasania czerwcowej linii kontraktów terminowych. W takich tygodniach w giełdzie zwykle towarzyszą większe emocje jak i równiez większa aktywność inwestorów. Tak też było i tym razem, szczególnie w trakcie sesji wtorkowej i piątkowej, podczas których obroty w WIG20 wyraźnie przekraczały psychologiczną barierę 1 mld zł. Tej krancowej nie ma znaczenia komentować, gdyż rolowanie sytuacji i domykanie arbitrażu powodowały przypadkowe zmiany kursu. Wyraznie istotniejszy wpływ na postepowanie naszego sektorze miały zmiany na rynku globalnym, przede wszystkim zbytnio oceanem. Upadki amerykańskich indeksów przekraczające 3 proc. (DJIA, S&P500) nie zaakceptowac pozostały bez wpływu dzieki koniunkturę na starym kontynencie. W Niemczech DAX stracił 2, 12 proc., przeszlo 3 proc. spadł
indeks giełdy w Londynie, a najbardziej ucierpiał Budapeszt, gdzie indeks BUX stracił aż 6, 8 proc.

Z publikowanych danych makroekonomicznych uwagę zwraca przede wszystkim środowy odczyt energii produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej za maj. Okazało się bowiem, że produkcja w ubiegłym miesiącu wzrosła w znacznie nizszym stopniu niż sądzili analitycy. Przy konsensusie prognoz w stopniu +7, cztery proc., wzrost wyniósł tylko +2, trzy proc. Sport wynik maja tłumaczono wprawdzie wpływem dni wolnych (dwa długie weekendy), ale przecież analitycy po swoich przewidywaniach również musieli brać pod spodem uwagę ten argument. Ponadto drugi przypadek w tym roku naprawde dużego spadku (w marciu wzrost tylko o +0, 9 proc. ) musi budzić niepokój. Pomimo słabych danych z produkcji nie zaakceptowac należy się spodziewać, by w nadchodzącym tygodniu Wskazówka Polityki Pieniężnej odstąpiła od momentu kolejnej, ósmej z rzędu podwyżki stóp procentowych az do poziomu 6, 0 proc.

Sytuacja fachowa rynku nie uległa modyfikacji, co oznacza że w dalszym ciągu preferuje obóz niedźwiedzi. Po naruszeniu wsparcia na poziomie styczniowego dna w poprzednim tygodniu, rynek nie zdołał się odbić, a jedynie zatrzymał się tuż powyżej kluczowego stopnia. Taka sprawa nie dziwi biorąc pod uwagę skalę wyprzedania rynku w sytuacji pierwszego podejścia do pomocy. Rzadko się zdarza, by rynek tuz przy tak silnym wyprzedaniu zdołał się przebić w dół przez mocne poziomy obrony. Zdarza się to przy bardzo wielkich wyprzedażach, ale akurat sposród taką sytuacją nie mieliśmy do czynienia. Kilkusesyjna konsolidacja ponad wsparciem zdołała już aczkolwiek częściowo wychłodzić impet zniżki, co obok negatywnym scenariuszu zewnętrznym może ułatwić niedźwiedziom ostateczne wyłamanie w dół.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy