GIS ostrzega: „Po powodzi woda w studniach nie nadaje się do picia”

GIS ostrzega: „Po powodzi woda w studniach nie nadaje się do picia”
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Moja osoba informuje Główny Inspektor Sanitarny, studnie dzieki obszarach dotkniętych powodzią należy dokładnie oczyścić.

„Po wybraniu wody ze studni powinno sie oczyścić spód ze szlamu i wszelkich nieczystości, wybrać kilkudziesięciocentymetrową warstwę piasku jak i równiez wypełnić halasuje warstwą przemytego żwiru albo gruboziarnistego piasku grubości w porzadku. 10 cm, oczyścić cembrowinę oraz zabetonować ubytki jak i równiez szpary” – czytamy w komunikacie GIS.

Po wyczyszczeniu studnię należy zdezynfekować przy pomocy chemicznych preparatów. Na swojej tronie internetowej sanepid opublikował dokładną instrukcję postępowania w wypadku studni o różnej struktury.

Oglądaj też: Powódź grozi Wadowicom Górnym. Nasz reporter wydaje sie na miejscu

Aby mieć pewność, że woda w studni nadaje się nadajacy sie do picia, należy wykonać szereg badań parametrów mikrobiologicznych ꟷ Escherichia coli, enterokoki, bakterie grupy coli; oraz fizykochemicznych ꟷ azotany, azotyny, chlorki, żelazo, mangan, barwa, mętność, pH, przewodność elektryczna, zapach, twardość, utlenialność, jon amonowy), które w razie potrzeby mogą zostać rozszerzone.

Badania można przeprowadzić w laboratoriach Państwowej Kontroli Sanitarnej badz innych, które zostały poprzez nią potwierdzone.

GIS wspomina także o niebezpieczeństwie, które niesie za sobą spożycie zepsutego spozywania.

„Wyrzuć całą żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, zas do celów spożywczych używaj tylko h2o butelkowanej badz dowożonej beczkowozami przeznaczonymi az do wody w kranach. Nie jedz produktów, które ze względu na dłuższe przerwy po dostawie prądu nie były przechowywane po warunkach chłodniczych. Zwróć uwagę, aby nie zaakceptowac pomylić wraz z żywnością – produktów, które są przy opakowaniach pozbawionych etykiet i mogą być mylnie potwierdzane za żywność, np. trujące oleje mineralne, zaprawione zboża siewne i tym podobne.
Nie jedz żywności, która jest w puszkach o wydętych wieczkach” – czytamy w komunikacie GIS.

Padające od czasu kilku dób ulewne deszcze spowodowały podtopienia, zwłaszcza po południowej części Polski.

Rośnie poziom Wisły i jej dopływów. W Krakowie i Tarnowie ogłoszono pogotowie powodziowe, z żywiołem walczą też mieszkańcy Podkarpacia i Śląska. Ulewne deszcze wystąpiły również na Mazowszu.

Masz newsa, zdjęcie albo filmik? Prześlij nam przez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy