Francuska giełda - analiza sytuacji na rynku

CAC 40, czyli podstawowy indeks francuskiej giełdy wydaje się być na najwyższym poziomie od momentu 2007 r. Co większą ilość, po reinwestycji dywidend spośród faktoringu, indeks ten odnotował najwyższy poziom w opowieści. Ale na tym rajd się nie kończy. Profesjonaliści z Saxo Bank wieszczą kontynuację hossy, ale zwracają też uwagę na składniki ryzyka.

Uważamy, iż hossa jeszcze się nie skończyła, ale inwestorzy powinny zrozumieć, że ryzyko podlega kumulacji, a korekta wydaje się nie tylko niezbędna, ale wręcz zdrowa obecnie - uważa Christopher Dembik, szef ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Banku.

Długa hossa

W 2017 r. przeciętnie w 87 proc. dzionki obrotu indeks CAC 40 zamknął się w wąskim przedziale pomiędzy +1 proc. a -1 proc.

- To dość nieprawdopodobne, biorąc pod uwagę, hdy wielu inwestorów – zwłaszcza zagranicznych - postrzegało wybory prezydenckie we Francji w charakterze istotny czynnik ryzyka a mianowicie przypomina Christopher Dembik. Jak i również dodaje:

W przeszłym roku po reinwestycji dywidend z faktoringu na indeksie CAC 40 nastąpiła pozostała odnośnie do długości hossa od 2007 r. W sezonie 2007-2017 jedyny podobny traf miał miejsce w 2015 r., kiedy w pierwszych pięciu miesiącach roku zauważano nieprzerwane wzrosty w ujęciu miesięcznym. Jednak w czasach, dla których dysponujemy danymi (tj. od 1988 r. ), najlepsze wyniki zauważano w 1998 r. (6 miesięcy do pierwszego miesiąca z wynikiem ujemnym ogółem) i 2000 r. (8 miesięcy).

Ekspert pokazuje, że tego typu serie zwyżek zwykle kończą się ostrym spadkiem. Gdy stało się to w 2000 i 2015 r., profit CAC 40 ogółem przy następnym miesiącu spadł odpowiednio o 5, 4 jak i również 3, 8 proc. W ubiegłym roku spadek ten był bardziej umiarkowany (-2, 6 proc. ) i nastąpiło po nim pięć miesięcy stałych zwyżek.

- Uwzględniając oczywiste niebezpieczeństwo rynkowe, możemy określić cztery przesłanki utwierdzające nas w przekonaniu, że trend zwyżkowy jeszcze potrwa, przynajmniej po perspektywie średnioterminowej - dodaje ekspert Saxo Banku.

Efekt Macrona

Właśnie ten czynnik najczęściej wymieniają dziennikarze jak i również inwestorzy w odniesieniu do hossy we Francji. Obiektywnie jest jednak zbytnio wcześnie na to, by oceniać konsekwencje gospodarcze i finansowe zainicjowanych obiecujących reform.

- To, co nazywamy efektem Macrona, dotychczas dotyczyło znacznego wzrostu pewności na rynku i bardzo dobrze zarządzanej kampanii komunikacyjnej mającej na celu przyciągnięcie inwestorów. Po raz 1-wszy, od kiedy pamiętam, Francja oficjalnie przychylnie ustosunkowała się do kapitalizmu i globalizacji - wskazuje Christopher Dembik. I zaznacza:

Przy ujęciu konkretnym dla obcych inwestorów pojawiają się nowe okazje, m. in. tzw. „FrenchTech”, ale zwłaszcza fala prywatyzacji celująca w spółki o dużej wartości działające po różnych branżach (porty lotnicze, motoryzacja, gry losowe i tym podobne. ) oraz wprowadzenie w wyższym stopniu przyjaznego dla inwestorów datku. W tym kierunku brnie Francja, jednak nie wydaje się być to wystarczające wyjaśnienie wzrostu na indeksie CAC 40 w ciągu ostatnich kilku latek.

Impuls kredytowy

Poza ogólnoświatowym luzowaniem ilościowym, solidnymi zyskami i efektem Macrona, głównym czynnikiem wzrostu na indeksie CAC 40 był odruch kredytowy - wskazuje Christopher Dembik.

- Polski wewnętrzny indeks dla Francji osiągnął maksimum w październiku 2016 r. na pułapie 3, 1 proc. PKB, an obecnie plasuje się na solidnym poziomie 1, 8 proc. PKB. Biorąc pod uwagę, że indeks ten wyprzedza CAC czterdzieści o 6-9 miesięcy, możemy oczekiwać, że obecny trend zwyżkowy na giełdzie paryskiej potrwa jeszcze dłużej a mianowicie prognozuje ekspert.

Foto: Christopher Dembik / Saxo Pula Impuls kredytowy vs indeks CAC40

Brak ryzyka przegrzania

Christopher Dembik uważa, hdy - w przeciwieństwie do odwiedzenia indeksu S&P500, który wydaje się wysoko wyceniany na podstawie o różne wskaźniki (Shiller CAPE, ale również wskaźnik Warrena Buffetta i współczynnik Q Tobina) - wartość indeksu CAC 40 nie jest zawyżona. Pod koniec grudnia 2017 r. wskaźnik C/Z wynosił 20, 4 w zestawieniu z 28 na początku 2014 r.

Rozkład części składowych CAC 40 wykazuje, że tylko około jedna trzecia akcji po ostatnich miesiącach odnotowała rekordowy kurs. Możemy wyodrębnić akcje wzrostowe (Kering, LVMH), akcje defensywne (Danone, Pernod Ricard, Vinci), ale również akcje o charakterze bardziej periodycznym (Airbus, Safran, Michelin, Scheider, Air Liquide).

Innymi słowy: wiele akcji ciągle nie osiągnęło rekordowej zalety. Dotyczy to m. in. akcje spółek sektora bankowego i ubezpieczeniowego (kurs działaniu BNP Paribas jest o 25 proc. niższy, natomiast Société Générale – o ponad 60 proc. niższy niż dotychczasowe maksimum), lecz także z branży motoryzacyjnej i energetycznej.

- W perspektywie krótko- i średnioterminowej indeks CAC 30 nadal dysponuje potencjałem postępu. Wskaźniki techniczne nie wykazują wyraźnych oznak rychłej korekty. Siła i tempo tego trendu nie są tak imponujące, co w przypadku rynków amerykańskich, aczkolwiek wskaźniki robią wrażenie: indeks znajduje się powyżej pięćdziesięcio- i studniowej wykładniczej przeciętnej kroczącej, powyżej linii długoterminowego trendu spadkowego z 2000 r., a mocne poparcie umacnia bieżący trend - wylicza Christopher Dembik.

Następnym istotnym poziomem, który to mógłby stanowić cel średnioterminowy, jest obszar 5 800/6 000.

Będzie korekta?

Wielu analityków wskazuje jednak na sposobność korekty, a wszyscy interesanci rynku uważają, że egzystowałoby to uzasadnione.

- Nie jest możliwe przewidzenie dokładnego terminu, jednak należy pamiętać, że korekty za każdym razem dokonywane są wówczas, gdy nikt się tego nie spodziewa - mówi oblicza Christopher Dembik. I daje:

Niektóre czynniki, tego rodzaju jak mocniejsze euro bądź spowolnienie gospodarcze, mogłyby wymusić korektę. W ujęciu fachowym, w perspektywie krótkoterminowej pierwotnym sygnałem ostrzegawczym może stać się naruszenie poziomu 5 425. W perspektywie średnioterminowej spadek poniżej 5 250 punktów może zagrozić obecnemu trendowi jak i również stanowiłby pierwszą wartość docelową w przypadku korekty na rynkach światowych.

Czynniki ryzyka spadku

  • Błędne oszacowanie światowego spowolnienia gospodarczego

To zdecydowanie główny czynnik zaryzykowania, który może spowodować kolaudację. - Od miesięcy zapowiadamy, że czeka nas spowolnienia wzrostu gospodarczego, przede każdemu z uwagi na sytuację w Krajach, które odpowiadają za więcej niż 1, 3 światowego impulsu do wzrostu. Jest wówczas wyraźnie istotny czynnik ryzyka dla rynku akcji, ponieważ nie został on po pełni uwzględniony w wycenach - mówi Christopher Dembik.

W wypadku indeksu CAC 40 ryzyko jak najczęściej pochodzi z zew., nie natomiast od wewnątrz. Nasze ulubione wskaźniki z Chin wykazują niższe wartości, an ostatnie dane z Azji wydają się potwierdzać ten harmonogram. Podczas gdy wszyscy powiadamiają o zsynchronizowanym i wyższym wzroście, Korea Południowa według raz pierwszy od krachu Lehman Brothers wykazała ujemny PKB w ujęciu kwartalnym (-0, 4 proc. po IV kw. 2017 r. ).

Jako 2-ie przyczyny tego odczytu uznaje się efekt świąteczny (który wpływa również na Chiny) oraz huragany w Stanach Zjednoczonych (ponownie, oddziałujący również na Chiny). W przypadku Korei Południowej główna sprzeczność polega jednak na naszym, że Chiny oficjalnie nadal wykazują wzrost wynoszący około 7 proc. Wydarzenia te mają zerowy wpływ w dane. Kto tu kłamie? Albo Chiny zdołały rozwinąć rynek krajowy w szybszym tempie, niż zakładaliśmy, albo ostatni odczyt chińskiego PKB należy traktować jako wartość orientacyjną, a nie odwzorowanie rzeczywistości.

  • Niekorzystny kurs euro w aspekcie wojny handlowej

To następne największe wyzwanie dla francuskiego rynku akcji w bieżącym roku.

- Davos nie jest zwykle interesującym wydarzeniem. Oznacza dużo ognisk i networkingu, za wówczas niewiele informacji dotyczących polityki gospodarczej. Jednak tym wspólnie pojawiło się coś, co może frapować. Perspektywa rywalizacji handlowej zainicjowanej przez Chiny i Stany Zjednoczone w połączeniu ze słabszym dolarem to zła wiadomość na rzecz europejskiego rynku akcji - mówi Christopher Dembik.

Ponieważ USD rozpoczął cykl długoterminowych spadków, mocniejsze euro potencjalnie oznacza znacznie niższe zyski. Każdy wzrost kursu euro o 10 proc. obniża zyski spółek w strefie euro średnio na temat 7 proc., doprowadzając całkowicie do spadków na rynku akcji.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe  Surowce

Forum Innowacyjnego Węgla ma popierać m. in. czyste urządzenia ochronne węglowe Surowce

"Działania ministra szkodzą spółce". Związkowcy o zmianach przy JSW Kilkadziesiąt tysięcy jednostek otrzyma po 10 tyś złotych Węgiel z Rosji zalewa Polskę. Szykuje się rekord importu "czarnego złota" z zagranicy Przegląd…...

fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy  Informacje

Fitch potwierdza rating Estonii. Trwały system finansowy Informacje

Estonia przeniesie dane na chmury. Po obawie przed Rosją Wyboista droga do greckiego happy endu. Porozumienie to wówczas początek Obama: Rosja obecnie płaci za sankcje. Kreml krzywdzi samych Rosjan Agencja…...

firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu  Ze świata

Firmy mogą stracić miliard dolarów w związku z blokadą Telegramu Ze świata

Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję W tą niedzielę zrobisz zakupy. Później długa przerwa Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych…...

facebook Spaces  wirtualna rzeczywistość na F8

Facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Mark Zuckerberg na konferencji F8 ogłosił przedłożenie aplikacji Facebooka do wirtualnej rzeczywistości, czyli Spaces. To nowe miejsce do spotkań ze znajomymi, tyle że cyfrowe. Innym użytkownikom wyświetlamy się jako wirtualne…...