Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych wykresów po świecie finansów, mówiący w ten sposób, co może nas wyczekiwać w kolejnej fazie cyklu i jak się do odwiedzenia niej przygotować.

Analitycy CDM Pekao w najnowszym raporcie o rynkach pieniężnych przywołują niedawny nowy rekord na amerykańskiej giełdzie, który to pobił styczniowy wynik wraz z tego roku.

- Powtórny atak na styczniowe maksima amerykańskiego indeksu S&P 500 skłania nas do przemyśleń, czy to start kolejnej fali hossy, która to potrwa zgodnie 40 czestym cyklem produkcyjno-handlowym (Kitchina) kolejne 2 lata, czy ma możliwość to powtórny szczyt, który obstawialiśmy, że wydarzy się we wrześniu br. Z uwagi na pogarszające się dane makro, w szczególności PMI i negatywny impuls kredytowy (dynamikę kredytu w sektorze prywatnym), sądzimy, że mamy do czynienia raczej z powtórnym szczytem w dziedzinie akcji - uważa Maciej Borkowski, CFA, dyrektor biura analiz CDM oraz biura analiz inwestycyjnych DM Pekao.

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Według niego trudność jedynie polega na tym, że oprócz schłodzenia danych empirycznych makroekonomicznych na horyzoncie odrzucić widać szczególnie negatywnych faktorów, które mogłyby popsuć zyski firm w Stanach Zjednoczonych.

- Przeprowadzone przez nas analizy skłoniły nas do ofert zmniejszenia udziału akcji przy portfelach inwestycyjnych. Natomiast o ile chodzi o obligacje, to mamy wrażenie, że stale występuje przestrzeń do zdyskontowania trzech podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, jakie możliwości może prowadzić do dalszego wzrostu rentowności długu skarbowego. Oczekujemy poprawy warunków do inwestowania w obligacje przy ciągu dwóch miesięcy - przewiduje Borkowski.

Co ciekawe, wciąż szczytująca rozkwit stawia pod dużym emblematem zapytania przewidywania odnośnie do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego i okresu słabości światowego rynku działaniu.

- Jeśli albowiem znajdują się tacy, zaś jest ich niemało, którzy są w stanie zbyt akcje zapłacić historycznie największa liczba ludzi, to znaczy, że powinny wierzyć w utrzymanie trendu wzrostowego, co pozwoli dywanom w przyszłości zamknąć lokatę z zyskiem. Przynajmniej przy oczekiwaniu spowolnienia nie istniejemy odosobnieni – oczekuje owego wiele instytucji rynku finansowego, w tym MFW, Fed, NBP, Bank Światowy. Gdyż tak, to dlaczego sektor akcji jest wciąż ten mocny? Jednym z wytłumaczeń jest tzw. "wspinaczka po ścianie strachu" – to znaczy dopóki widzimy zagrożenia, dopóty rynek rośnie. Spadnie, wówczas gdy wszyscy będą euforycznie patrzeć w przyszłość. Jednak czy przypadkiem inwestorzy przy Stanach nie patrzą obecnie wystarczająco euforycznie? - pyta.

Mapa zagrożeń według CDM Pekao

A teraz najbardziej ważne. Analitycy CDM Pekao wymieniają również szereg czynników, które powinny niepokoić inwestorów jak i również skłaniać ich do odwrotu w stronę bezpieczniejszych aktywów. Oto one:

  • Dynamika wzrostu gospodarczego dzięki całym świecie ma ulec obniżeniu w 2019 r. – znajdzie to odzwierciedlenie w pozostałych wskaźnikach makroekonomicznych.
  • Wojny handlowe ulegają ciągłym zaostrzeniom.
  • Wybory do Kongresu (USA) przy październiku br. – duże prawdopodobieństwo utraty głosów poparcia Donalda Trumpa i związany z tym możliwy rozwój głosów o tzw. "impeachmencie".
  • Spadające PMI po większości regionów świata.
  • Trend wzrostowy na dolarze amerykańskim.
  • Rekordowe przewidywania w zakresie przyszłych efektów spółek na S&P500; – jest bardzo prawdopodobne, iż spółki będą obniżały prognozy – niektóre przedsiębiorstwa obecnie się na to zdecydowały.
  • Rośnie liczba obniżek (downgrade) rekomendacji analityków inwestycyjnych (wg Bloomberg Finance L. P. ).

- Wychodzimy więc z osadzenia, że inflacyjna faza spowolnienia gospodarczego trwa. Dane makroekonomiczne w najbliższych kwartałach mają obowiązek się pogarszać w szlak za spadającymi odczytami PMI oraz negatywnym impulsem kredytowym (czyli kreacją kredytu w sektorze prywatnym) w najważniejszych gospodarkach świata - tłumaczą analitycy.

A w trakcie tej fazy powinno się przygotowywać na spadki wzrostu PKB i zacząć reorganizować portfel inwestycyjny. Cykl alokacji aktywów to jeden spośród najważniejszych wykresów w kuli ziemskiej inwestorskim, który pokazuje, po co należy inwestować po danej fazie cyklu. W obecnej preferowane zaczynają stanowić obligacje, ponieważ zaraz może nas czekać dezinflacyjna faza spowolnienia gospodarczego. Według tejże koncepcji spopularyzowanej przez ekspertów jednego z największych banków inwestycyjnych świata Bank of America Merrill Lynch typowy cykl trwa 3 czasy i 3-4 miesiące.

Foto: CDM PEKAO Cykl alokacji aktywów

- Oczekujemy, że w przyszłym roku inflacja w Stanach spadnie, co będzie spowodowane wyprzedażą zapasów, nagromadzonych do finiszu 2018 r. w relacji z wejściem w los taryf nałożonych na Chiny. Oznacza to, że czas pod koniec roku 2018 powinniśmy jeszcze bardziej przekazać swoje inwestycje w stylu obligacji wysokiej wiarygodności. Musi być to dogodny moment, zbieżny z maksimum dzięki rentownościach długu amerykańskiego (10 letnie obligacje skarbowe) w okolicy lub powyżej stopnia 3, 2 proc.. W tym czasie możemy posiadać też do czynienia z niesłychanie wąskim spreadem 2 jak i również 10 letnich obligacji skarbowych, być może nawet w poziomie 0, co historycznie zapowiadało recesję w okresie do 1 do dwa lat - uważają analitycy CDM Pekao.

Na koniec podają też podsumowujące wnioski inwestycyjne:

1. Wobec nadchodzącego spowolnienia gospodarczego należ zwiększyć udział bezpiecznych inwestycji w portfelu.

2. Rynki rozwijające się będą mocniej cierpiały na zachodzących zmianach w środowisku makroekonomicznym, w tym na polityce Fed.

3. W toku akcji powinniśmy wybierać do portfela spółki na temat bardziej stabilnych źródłach przychodów (defensywne, antycykliczne).Aktualności

godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra  Lidl, Biedronka, Tesco

Godziny otwarcia sklepów w Wigilię, Sylwestra Lidl, Biedronka, Tesco

Wigilia i Sylwester od lat istnieją dniami, w które zazwyczaj sieci handlowe skracają pory działania swoich sklepów. Jednak w związku z zamysłem o ograniczeniu handlu przy niedziele i święta, wówczas może…...

getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Getin Noble Bank i Credit Agricole zmienią praktyki względem frankowiczów

Raty kredytów mieszkaniowych frankowych mogą wzrosnąć do odwiedzenia rekordowego poziomu Złe wieści dla frankowiczów. Oprocentowanie najwyższe od czterech lat Coraz mniej kredytów we frankach Prawie trzy lata wyjąwszy ustawy w sprawie…...

general Electric wraca do korzeni  Giełda

General Electric wraca do korzeni Giełda

"To rekord! ". Ambasador USA o gospodarki z Polską Amerykanie zaspokojeni z wizyty w Pekinie. "Rozmowy przebiegają bardzo dobrze! " Trump grozi wycofaniem USA ze Światowej Organizacji Handlu USA wstępnie…...

gDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

GDDKiA: w tym roku do użytku zostanie oddanych ponad 300 km dróg

Od piątku można korzystać z ponad 22-kilometrowego odcinka kosztowny ekspresowej S7 z Nidzicy do Napierek w woj. warmińsko-mazurskim. To jednak odrzucić koniec zmian, jakie szykuje dla kierowców Generalna Zarząd Dróg…...

gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2  Wraz z świata

Gazprom proponuje Polsce nowy kontrakt, na gaz z Nord Stream 2 Wraz z świata

Wiceprezes Gazpromu Aleksandr Miedwiediew rzekł w czwartek w Berlinie, że Rosja zaproponowała Naszym narodzie przedłużenie na 20-25 lat obecnego kontraktu na tranzyt gazu, wygasającego w 2020 r. Według Miedwiediewa Gazprom…...

gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Gaz z węgla w Naszym kraju dzięki współpracy PGNiG, PGG i JSW

Nawet do 170 mld m sześc. metanu może być ukrytego w złożach węgla. Do tych złóż chcą się dobrać lokalne spółki energetyczne w obrębie programu Geo-Metan. Wspólne postępowanie PGNiG…...