Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Analitycy Centralnego Domu Maklerskiego Pekao sądzą, że rynki są w samym środku inflacyjnej fazy spowolnienia gospodarczego, która rządzi się swoimi prawami i sugerują zmiany w portfelu inwestycyjnym. Przypominają też jeden z najważniejszych wykresów po świecie finansów, mówiący w ten sposób, co może nas wyczekiwać w kolejnej fazie cyklu i jak się do odwiedzenia niej przygotować.

Analitycy CDM Pekao w najnowszym raporcie o rynkach pieniężnych przywołują niedawny nowy rekord na amerykańskiej giełdzie, który to pobił styczniowy wynik wraz z tego roku.

- Powtórny atak na styczniowe maksima amerykańskiego indeksu S&P 500 skłania nas do przemyśleń, czy to start kolejnej fali hossy, która to potrwa zgodnie 40 czestym cyklem produkcyjno-handlowym (Kitchina) kolejne 2 lata, czy ma możliwość to powtórny szczyt, który obstawialiśmy, że wydarzy się we wrześniu br. Z uwagi na pogarszające się dane makro, w szczególności PMI i negatywny impuls kredytowy (dynamikę kredytu w sektorze prywatnym), sądzimy, że mamy do czynienia raczej z powtórnym szczytem w dziedzinie akcji - uważa Maciej Borkowski, CFA, dyrektor biura analiz CDM oraz biura analiz inwestycyjnych DM Pekao.

Fazy cyklu inwestycyjnego. Jak w tej chwili inwestować? Pekao

Według niego trudność jedynie polega na tym, że oprócz schłodzenia danych empirycznych makroekonomicznych na horyzoncie odrzucić widać szczególnie negatywnych faktorów, które mogłyby popsuć zyski firm w Stanach Zjednoczonych.

- Przeprowadzone przez nas analizy skłoniły nas do ofert zmniejszenia udziału akcji przy portfelach inwestycyjnych. Natomiast o ile chodzi o obligacje, to mamy wrażenie, że stale występuje przestrzeń do zdyskontowania trzech podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku, jakie możliwości może prowadzić do dalszego wzrostu rentowności długu skarbowego. Oczekujemy poprawy warunków do inwestowania w obligacje przy ciągu dwóch miesięcy - przewiduje Borkowski.

Co ciekawe, wciąż szczytująca rozkwit stawia pod dużym emblematem zapytania przewidywania odnośnie do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego i okresu słabości światowego rynku działaniu.

- Jeśli albowiem znajdują się tacy, zaś jest ich niemało, którzy są w stanie zbyt akcje zapłacić historycznie największa liczba ludzi, to znaczy, że powinny wierzyć w utrzymanie trendu wzrostowego, co pozwoli dywanom w przyszłości zamknąć lokatę z zyskiem. Przynajmniej przy oczekiwaniu spowolnienia nie istniejemy odosobnieni – oczekuje owego wiele instytucji rynku finansowego, w tym MFW, Fed, NBP, Bank Światowy. Gdyż tak, to dlaczego sektor akcji jest wciąż ten mocny? Jednym z wytłumaczeń jest tzw. "wspinaczka po ścianie strachu" – to znaczy dopóki widzimy zagrożenia, dopóty rynek rośnie. Spadnie, wówczas gdy wszyscy będą euforycznie patrzeć w przyszłość. Jednak czy przypadkiem inwestorzy przy Stanach nie patrzą obecnie wystarczająco euforycznie? - pyta.

Mapa zagrożeń według CDM Pekao

A teraz najbardziej ważne. Analitycy CDM Pekao wymieniają również szereg czynników, które powinny niepokoić inwestorów jak i również skłaniać ich do odwrotu w stronę bezpieczniejszych aktywów. Oto one:

 • Dynamika wzrostu gospodarczego dzięki całym świecie ma ulec obniżeniu w 2019 r. – znajdzie to odzwierciedlenie w pozostałych wskaźnikach makroekonomicznych.
 • Wojny handlowe ulegają ciągłym zaostrzeniom.
 • Wybory do Kongresu (USA) przy październiku br. – duże prawdopodobieństwo utraty głosów poparcia Donalda Trumpa i związany z tym możliwy rozwój głosów o tzw. "impeachmencie".
 • Spadające PMI po większości regionów świata.
 • Trend wzrostowy na dolarze amerykańskim.
 • Rekordowe przewidywania w zakresie przyszłych efektów spółek na S&P500; – jest bardzo prawdopodobne, iż spółki będą obniżały prognozy – niektóre przedsiębiorstwa obecnie się na to zdecydowały.
 • Rośnie liczba obniżek (downgrade) rekomendacji analityków inwestycyjnych (wg Bloomberg Finance L. P. ).

- Wychodzimy więc z osadzenia, że inflacyjna faza spowolnienia gospodarczego trwa. Dane makroekonomiczne w najbliższych kwartałach mają obowiązek się pogarszać w szlak za spadającymi odczytami PMI oraz negatywnym impulsem kredytowym (czyli kreacją kredytu w sektorze prywatnym) w najważniejszych gospodarkach świata - tłumaczą analitycy.

A w trakcie tej fazy powinno się przygotowywać na spadki wzrostu PKB i zacząć reorganizować portfel inwestycyjny. Cykl alokacji aktywów to jeden spośród najważniejszych wykresów w kuli ziemskiej inwestorskim, który pokazuje, po co należy inwestować po danej fazie cyklu. W obecnej preferowane zaczynają stanowić obligacje, ponieważ zaraz może nas czekać dezinflacyjna faza spowolnienia gospodarczego. Według tejże koncepcji spopularyzowanej przez ekspertów jednego z największych banków inwestycyjnych świata Bank of America Merrill Lynch typowy cykl trwa 3 czasy i 3-4 miesiące.

Foto: CDM PEKAO Cykl alokacji aktywów

- Oczekujemy, że w przyszłym roku inflacja w Stanach spadnie, co będzie spowodowane wyprzedażą zapasów, nagromadzonych do finiszu 2018 r. w relacji z wejściem w los taryf nałożonych na Chiny. Oznacza to, że czas pod koniec roku 2018 powinniśmy jeszcze bardziej przekazać swoje inwestycje w stylu obligacji wysokiej wiarygodności. Musi być to dogodny moment, zbieżny z maksimum dzięki rentownościach długu amerykańskiego (10 letnie obligacje skarbowe) w okolicy lub powyżej stopnia 3, 2 proc.. W tym czasie możemy posiadać też do czynienia z niesłychanie wąskim spreadem 2 jak i również 10 letnich obligacji skarbowych, być może nawet w poziomie 0, co historycznie zapowiadało recesję w okresie do 1 do dwa lat - uważają analitycy CDM Pekao.

Na koniec podają też podsumowujące wnioski inwestycyjne:

1. Wobec nadchodzącego spowolnienia gospodarczego należ zwiększyć udział bezpiecznych inwestycji w portfelu.

2. Rynki rozwijające się będą mocniej cierpiały na zachodzących zmianach w środowisku makroekonomicznym, w tym na polityce Fed.

3. W toku akcji powinniśmy wybierać do portfela spółki na temat bardziej stabilnych źródłach przychodów (defensywne, antycykliczne).Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Facebook Spaces wirtualna rzeczywistość na F8

Mark Zuckerberg na konferencji F8 ogłosił przedłożenie aplikacji Facebooka do wirtualnej rzeczywistości, czyli Spaces. To nowe miejsce do spotkań ze znajomymi, tyle że cyfrowe. Innym użytkownikom wyświetlamy się jako wirtualne…...

exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa Tech

Exatel sprzedany przez PGE Skarbowi Państwa Tech

Firma Exatel, zarządzającą siecią światłowodów, zmieniła właściciela. Polska Team Energetyczna podpisała ze Skarbem Państwa umowę sprzedaży wszelkich jej udziałów. Jak podał Exatel, Skarb Państwa reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a transakcja…...

europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecyduje o aplikacji Uber Tech

Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecyduje o aplikacji Uber Tech

Duży ruch w autosalonach. Te modele wybierano najczęściej Zmiany po egzaminach na prawo podróży. Jest propozycja ministerstwa GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Mieli budować fragmenty A1 i S3 Surowe kary za cofanie…...

eurodeputowani: Unia powinna czasowo wpisać wizy dla Amerykanów Ze świata

Eurodeputowani: Unia powinna czasowo wpisać wizy dla Amerykanów Ze świata

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Kowalski. Eurostat porównał koszty pracy w Unii Unia szykuje rewolucję…...

essential Phone - Andy Rubin obniża cenę telefonu

Essential Phone - Andy Rubin obniża cenę telefonu

Najnowszy projekt twórcy Androida wydaje się być klapą. W sobotę 21 października jego firma ogłosiła, że obniża cenę swojego głównego produktu, czyli Essential Phone, o 200 dolarów. Koszt telefonu…...