Gen. Kwiatkowski pozostanie na służbie

27 lipca, 2020
Category: odmienne

# dochodzi oświadczenie gen. Kwiatkowskiego #

14. 09. Warszawa (PAP) – Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Bronisław Kwiatkowski na rozmowie z ministrem defensywy narodowej Bogdanem Klichem podjął decyzję, że pozostanie na służbie az do czasu przejścia na emeryturę, czyli sluzace do 5 czerwca 2010 roku. Poinformował w ten sposób w oświadczeniu, przesłanym po poniedziałek PAP.

Wcześniej Kwiatkowski mówił, że chce zakończyć służbę 3 miesiące poprzednio terminem – 31 stycznia 2010 r.

„Okoliczności, które były powodem mojej abdykacji zostały obecnie przeze mnie omówione z Ministrem Obrony Narodowej. W ostatnim okresie ze witryny otoczenia Ministra ON pojawiały się poważne zarzuty jak i równiez oskarżenia wzgledem mojej osoby i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych” a mianowicie napisał gen. Kwiatkowski.

Zaznaczył, że w trakcie rozmowy wraz z szefem MON jego argumenty „zostały przyjęte i zrozumiane”. „Minister Obrony Narodowej osobiście mnie przeprosił za niesłuszne pomówienia” – napisał gen. Kwiatkowski.

Jak zapewnił, „motywem jego działania nigdy nie zaakceptowac były materie finansowe”. Przypomniał, że w charakterze jedyny sposród polskich generałów spędził przy Iraku prawie 2 lata, dowodził misją na Wzgórzach Golan, 13 razy spotykał się wraz z żołnierzami przy Afganistanie. „Mam prawo bardziej niż ktokolwiek inny kierować misjami jak i równiez głośno wypowiadać swoje zdanie w katalogów sprawie jak i równiez domagać się zrozumienia” – napisał w oświadczeniu.

Nie zaakceptowac są znakomite szczegóły konwersacji ministra wraz z generałem, który 5 maja 2010 r. ma odejść z wojska po ukończeniu 60 lat.

Przed południem rzecznik MON Robert Rochowicz informował PAP, że az do dziennikarzy mają wyjść wspólnie Klich i gen. Kwiatkowski. Ostatecznie krótkie oświadczenie złożył sam minister.

„Potwierdzam, że generał Kwiatkowski to wlasciwy żołnierz. Cenię sobie swoim umiejętności jak i równiez doświadczenie. Jako Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych odpowiada zbyt naszą najtrudniejszą misję a mianowicie w Afganistanie” – mówił Klich, potwierdzając zarazem, że generał chciał zakończyć służbę o 3 miesiące wcześniej.

Powody, gwoli których generał chciał pospieszniej przejść dzieki emeryturę nie są znakomite. Według „Rzeczpospolitej”, powołującej się na ogromnych rangą oficerów wojska, chodziło o stosunki generała z otoczeniem szefa resortu defensywy. „Bliscy współpracownicy ministra Klicha mieli oskarżyć generała wedlug ostatnich fatalnych wydarzeniach w Afganistanie metrów. in. o to, że nie panuje nad sytuacją” – podała gazeta.

Dowództwo Operacyjne, którym kieruje gen. Kwiatkowski, odpowiada za misje polskich żołnierzy poza granicami kraju. Był oceniany bardzo wysoko, wydaje sie pierwszym kawalerem komandorii Orderu Krzyża Wojskowego w historii tego odznaczenia. Uhonorowano jego za dowodzenie VII zmianą wielonarodowej dywizji w Iraku.

Gen. Kwiatkowski zaczynał jak oficer wojsk pancernych i powietrznodesantowych. Dowodził też na misjach w Syrii, przy Iraku był dwukrotnie. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Srodku Szkolenia Sił Pokojowych NATO w Bydgoszczy.

Pod koniec sierpnia z wojska odszedł dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak. Jego dymisja nastąpiła po konflikcie z MON. Generał podczas uroczystości w kierunku czci poległego w Afganistanie kpt. Daniela Ambrozińskiego skrytykował biurokrację przy MON, utrudniającą zakupy sprzętu dla żołnierzy na misji. Z początku sytuacja wydawała się załagodzona, gen. Skrzypczak spotkał się z ministrem Klichem i wspólnie poinformowali dziennikarzy o sprawie. Jednakze po spotkaniu ministra Klicha z prezydentem Lechem Kaczyńskim, minister powiedział, że gen. Skrzypczak „uznał swój błąd”. I właśnie te słowa spowodowały, że Skrzypczak definitywnie postanowił odejść do cywila. (PAP)

wkt/ dom/ bno/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy