Gaz-System podjął działania w kierunku rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu

Gaz-System podjął działania w kierunku rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu
27 lipca, 2020
Category: gielda

Gaz-System zarekomendował spółce zależnej Polskie LNG podjęcie działań w kierunku zwiększenia przepustowości terminalu LNG po Świnoujściu, poinformował rzecznik prasowy Tomasz Pietrasieński

„Obecnie prowadzone są operacje zmierzające sluzace do uruchomienia postępowania na przeprowadzenie wstępnych zadan projektowych i uzyskania pozwolenia na budowę, w tym metrów. in. działania zmierzające az do uzyskania wyborów środowiskowej” a mianowicie powiedział Pietrasieński „Rzeczpospolitej”.

Rozbudowa ma objąć powiększenie istniejącego układu regazyfikatorów SCV na temat kolejne jednostki, co zezwoli na osiągnięcie mocy regazyfikacyjnych do 7, 5 mld m3 rocznie wobec aktualnych zdolności 5 mld m3 rocznie.

Analizowane są także m. in. stworzenie pobocznego stanowiska statkowego, zwiększenie przeładunku LNG, w tym poprzez transport koleją, bunkrowanie statków i budowa trzeciego zbiornika na LNG.

„Opierając się na obecnym postępie technologicznym przy branży LNG i wdrożeniu innowacyjnych rozwiązań, Gaz-System będzie mógł wybrać najbardziej optymalną drogę progresu infrastruktury jak i równiez usług terminalu, w pełni wykorzystując potencjał rynkowy regionu” – powiedział rzecznik.

Wskazał też, że dokładny harmonogram rozbudowy gazoportu o dodatkowe usługi zostanie określony osobno dla każdej z tych propozycji na podstawie szczegółowych analiz, a koszty będą zależne od momentu rekomendowanych rozwiązań technologicznych

Jednocześnie koncepcją alternatywną pozostaje leasing pływającego terminalu regazyfikacyjnego (FSRU) w Zatoce Gdańskiej.

„Wyniki studium [wykonalności FSRU] będą stanowiły podstawę do ewentualnego wprowadzenia wykazu ‚B’ i jego realizację w wymaganym czasie, tj. umożliwienie dostaw gazu az do Polski z innego nurcie niż wschodni po roku 2022” a mianowicie dodał Pietrasieński.

Pod koniec marca Gaz-System zakończył postępowanie na wybór twórcy studium wykonalności FSRU z pracami przygotowawczymi. W listopadzie powinny być dostępne rezultaty studium, natomiast terminal, skonstruowany kosztem w porzadku. 3 mld zł, mógłby rozpocząć pracę w I poł. 2021 r.

Terminal LNG w Świnoujściu umożliwia odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku w świecie. Początkowa zdolność regazyfikacyjna to piec mld m3 i – tj. ok. 1/3 naszego zapotrzebowania w gaz ziemny. Świnoujski terminal jest jedyną tej wielkości instalacją na starym kontynencie Środkowo-Wschodniej.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System wydaje sie spółką strategiczną dla krajowej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy