Fundacja WOŚP szkoli studentów Uniwersytetu Łódzkiego

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Obslugi rozpoczęła po piątek dzieki Uniwersytecie Łódzkim szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w wypadkach drogowych. Prezes zarządu Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak jest zaskoczony tak dużą liczbą studentów, którzy wyrazili chęć uczestniczenia w zajęciach.

„Zgłosiło się 180 osób, co dla nas było szokujące, bo taką naukę ludzie traktują często w charakterze coś wtórnego i umieszczają daleko na liście wlasnych zajęć. W tym miejscu zainteresowanie jest ogromne. Zupelnie się tego nie spodziewaliśmy” – powiedział PAP Owsiak.

Uczestników kursu na UŁ szkoli niemal 20 instruktorów WOŚP, wśród których są m. in. ratownicy medyczni. Zajęcia przewodzone są wg systemu opracowanego przez American Heart Association (AHE). Gwoli zagranicznych studentów szkolenie odbywa się po języku angielskim. Owsiak wydaje sie przekonany, że żaden z uczestników kursu po jego zakończeniu nie zaakceptowac straci głowy, jeśli powinno sie będzie komuś pomóc.

„Jeżeli dojdzie sluzace do wypadku, to pierwsze trzy minuty są niezwykle ważne. Nie możemy w tym czasie tracić głowy. Według polskiego uprawnienia jesteśmy zresztą obligatoryjnie przymuszeni do tego, żeby tej wsparcia udzielić. Totez chcemy nauczyć ludzi waznych zasad czolowej pomocy” – wyjaśnił Owsiak.

Fundacja WOŚP od dłuższego czasu walczy o to, by zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy były obowiązkowym obiektem w szkołach. W ramach działalności edukacyjnej od pięciu lat prowadzi też program „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który jest zwrócony do najmłodszych uczniów podstawówek. Zdaniem Owsiaka to aczkolwiek kropla przy morzu koniecznosci związanych z pierwszą pomocą.

Wielu uczestników po zakończeniu kursu zaczyna stałą współpracę z Fundacją, której pomaga później m. in. po organizacji Przystanku Woodstock a takze tradycyjnej zbiórce pieniędzy w zakup dzisiejszego sprzętu leczniczego. Wielu z nich 8 stycznia 2012 r. będzie aktywnie uczestniczyło po dwudziestym już finale WOŚP. Finale, który odbędzie się pod hasłem „Zdrowa matka, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko”.

Pieniądze będą zbierane w zakup urządzeń ratujących życie wcześniaków oraz pomp insulinowych dla ciężarnych kobiet sposród cukrzycą. Jedną z niespodzianek i największych atrakcji, które organizatorzy zaplanowali na zbliżający się finał, będzie licytacja amerykańskiego Hoppera, motocykla zamówionego u Paula Teutula Juniora – jednego ze współwłaścicieli legendarnej firmy Orange County Choppers. Serial dokumentalny „Amerykański Hopper” opowiadający o dziejach tej firmy był już tłumaczony dzieki 35 języków i emitowany w przeszlo 160 panstwach.

„U Paula Juniora zamówiliśmy motor poswiecany WOŚP. Myślę, że będzie żółto-czerwony i będzie miał elementy rock and rolla oraz owego wszystkiego, co reprezentuje WOŚP. Nasz Chopper zaczął już być produkowany. 22 grudnia lecimy na niego sluzace do Nowego Jorku i przywozimy do Polski. Będzie licytowany na posiadanie go za posrednictwem rok. Będzie więc takowym pucharem przechodnim, który będzie można pokazywać i chwalić się zanim. Bo Chopper to wydaje sie byc absolutnie legenda dla ludzi, którzy się interesują motocyklami” a mianowicie powiedział Owsiak. (PAP)

duk/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy