Biurowce przyszłości - jak będa wyglądały?

W przyszłości biurowce będą samowystarczalne, dostępne dla wszystkich i przyjazne środowisku. Będą też z brakiem kłopotu dostosowywać się do potrzeb użytkowników. A niektórych z nich w praktyce nie będzie widać.

Tak przynajmniej można sądzić, obserwując trendy, które przemieniają naszą architekturę biurową. Autora budynków nie mogą pozostawać na nie ślepi, nawet jeżeli niektóre kierunki wówczas raczkują. Biurowiec stawiany obecnie, jeśli ma przetrwać jak i również służyć ludziom na okres, musi być budynkiem z przyszłości.

- Biurowce, które dzisiaj tworzymy, muszą jednocześnie spełniać wymagania teraźniejszych użytkowników i tych wraz z przyszłości tak, aby odrzucić była konieczna ich gruntowna modernizacja - mówi Renata Nowakowska, menedżer do spraw innowacji w firmie Skanska.

Biurowce powstające obecnie muszą odpowiadać dla jutra

Większość raportów dotyczących kierunków progresu architektury biurowej dotyczy najbliższej przyszłości (np. kolejnego roku). Tymczasem, aby rzeczywiście konstruować biurowce nie tylko dzięki teraz, lecz także na później, należy nakreślić o dużo szerszą perspektywę czasową.

Taką próbę podjęła Natalia Hatalska we współpracy z firmą Skanska, tworząc raport "Living bulidings. Przyszłość domów biurowych". Przedstawiono w zanim 5 najbardziej prawdopodobnych scenariuszy dotyczących przyszłości biurowców.

- Nie chodzi o to, że przypisujemy samemu zdolność przewidywania przyszłości, lecz na podstawie tzw. sygnałów zmian i trendów pokaźnych w dzisiejszej rzeczywistości, możemy założyć scenariusze tego, co będzie się działo mniej więcej podczas najbliższych pięćdziesiąt lat - tłumaczy Natalia Hatalska, analityczka trendów, założycielka infuture hatalska foresight institute i autorka raportu.

Istotnym elementem raportu są, stworzone przy wykorzystaniu założeń designu spekulatywnego, projekty biurowców realizujących wspomniane scenariusze, to znaczy budynków, które być może powstaną w przyszłości. Przygotowali je studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Biurowce, biura i katalogów użytkownicy dziś

Zanim stworzono scenariusze na przyszłość, najpierw poproszono, by obecni twórcy a także użytkownicy biurowców opowiedzieli o swoich potrzebach, spostrzeżeniach a także przewidywaniach. Okazało się, hdy zdaniem większości dzisiejsze budynki biurowe to przede wszelkim miejsca, gdzie rodzą się relacje między ludźmi. Łaskawe nieruchomości powinny sprzyjać katalogów podtrzymywaniu.

Tym, czego zaś głównie oczekują klienci biur od budynku, wydaje się to, by był on elastyczny, multifunkcjonalny, komfortowy oraz w jak największym zakresie "zielony", czyli przyjazny sąsiedztwie. Istotne jest to, aby odpowiadał nowoczesnym wymogom estetycznym i był ergonomiczny. Większość osób stawia też coraz bardziej na rozwiązania coworkingowe.

Pięć scenariuszy dotyczących przyszłości budynków biurowych

Diagnoza najważniejszych trendów w budownictwie biurowym przyzwoliła opracować pięć scenariuszy pokazujących, jak mogą jak i również najpewniej będą wyglądały biurowce w przyszłości. Te scenariusze to:

Foto: towary prasowe Turning Office
  • niewidzialna architektura
  • adaptacja i elastyczność
  • niezależność i samowystarczalność
  • symbioza z naturą
  • inkluzywność i różnorodność (dla osób i przez ludzi)

Jak wyjaśnia Natalia Hatalska:

Hasło architektura niewidzialna trzeba rozumieć dosłownie. Coraz więcej osób skarży się na życie w mieście, w budynki, które zasłaniają niebo, eliminują tereny zielone, wprowadzają chaos architektoniczny, zmniejszają obszar do życia. To dzierży wpływ na naze tężyzna fizyczna, komfort psychiczny, sprawia, że czujemy się źle.

Architekci, odpowiadając na ten trend, tworzą projekty domów szanujących zarówno krajobraz, jak i dorobek kulturowy. Dzisiaj wykorzystujemy do tego szkło, lustra itd. PRzykładem takiego biurowca, który już możemy zachwycać się, jest siedziba BNL-BNP Paribas w Rzymie, wykonany w całości ze szkła, odbijającego przestrzeń wokół niego.

W przyszłości możliwe, że pozostaniemy wykorzystywać innowacyjne materiały, np. metaminerały, które pozwolą istotnie uczynić budynki niewidzialnymi.

Większość tych scenariuszy, chociaż ich realizację twórcy raportu przewidują na okres od 5 do 50 latek, już teraz mają swoje zalążki w rzeczywistości. Świetnym przykładem realizacji najważniejszych paragrafów scenariusza "adaptacja i elastyczność" jest Menlo Park Nasza klasa w San Francisco, a w tej chwili właściwie niezależnym i samowystarczalnym biurowcem jest Apple Park Cupertino w Kalifornii.

Zapytaliśmy Skanskę o to, czy współpraca tuż przy raporcie dotyczącym przyszłości biurowców jest sygnałem, że firma zamierza zaprezentować nam wkrótce budynek rodem z przyszłości.

- Pracujemy nad wieloma innowacyjnymi projektami, między innymi obecnie wdrażamy dostęp do budynków na dzwonienie i smartwatche. Naszym wyborem jest realizowanie scenariusza powiązanego z tworzeniem budynków "dla ludzi i przez ludzi" - podkreśla Renata Nowakowska.Aktualności

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...