Biurowce przyszłości - jak będa wyglądały?

W przyszłości biurowce będą samowystarczalne, dostępne dla wszystkich i przyjazne środowisku. Będą też z brakiem kłopotu dostosowywać się do potrzeb użytkowników. A niektórych z nich w praktyce nie będzie widać.

Tak przynajmniej można sądzić, obserwując trendy, które przemieniają naszą architekturę biurową. Autora budynków nie mogą pozostawać na nie ślepi, nawet jeżeli niektóre kierunki wówczas raczkują. Biurowiec stawiany obecnie, jeśli ma przetrwać jak i również służyć ludziom na okres, musi być budynkiem z przyszłości.

- Biurowce, które dzisiaj tworzymy, muszą jednocześnie spełniać wymagania teraźniejszych użytkowników i tych wraz z przyszłości tak, aby odrzucić była konieczna ich gruntowna modernizacja - mówi Renata Nowakowska, menedżer do spraw innowacji w firmie Skanska.

Biurowce powstające obecnie muszą odpowiadać dla jutra

Większość raportów dotyczących kierunków progresu architektury biurowej dotyczy najbliższej przyszłości (np. kolejnego roku). Tymczasem, aby rzeczywiście konstruować biurowce nie tylko dzięki teraz, lecz także na później, należy nakreślić o dużo szerszą perspektywę czasową.

Taką próbę podjęła Natalia Hatalska we współpracy z firmą Skanska, tworząc raport "Living bulidings. Przyszłość domów biurowych". Przedstawiono w zanim 5 najbardziej prawdopodobnych scenariuszy dotyczących przyszłości biurowców.

- Nie chodzi o to, że przypisujemy samemu zdolność przewidywania przyszłości, lecz na podstawie tzw. sygnałów zmian i trendów pokaźnych w dzisiejszej rzeczywistości, możemy założyć scenariusze tego, co będzie się działo mniej więcej podczas najbliższych pięćdziesiąt lat - tłumaczy Natalia Hatalska, analityczka trendów, założycielka infuture hatalska foresight institute i autorka raportu.

Istotnym elementem raportu są, stworzone przy wykorzystaniu założeń designu spekulatywnego, projekty biurowców realizujących wspomniane scenariusze, to znaczy budynków, które być może powstaną w przyszłości. Przygotowali je studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Biurowce, biura i katalogów użytkownicy dziś

Zanim stworzono scenariusze na przyszłość, najpierw poproszono, by obecni twórcy a także użytkownicy biurowców opowiedzieli o swoich potrzebach, spostrzeżeniach a także przewidywaniach. Okazało się, hdy zdaniem większości dzisiejsze budynki biurowe to przede wszelkim miejsca, gdzie rodzą się relacje między ludźmi. Łaskawe nieruchomości powinny sprzyjać katalogów podtrzymywaniu.

Tym, czego zaś głównie oczekują klienci biur od budynku, wydaje się to, by był on elastyczny, multifunkcjonalny, komfortowy oraz w jak największym zakresie "zielony", czyli przyjazny sąsiedztwie. Istotne jest to, aby odpowiadał nowoczesnym wymogom estetycznym i był ergonomiczny. Większość osób stawia też coraz bardziej na rozwiązania coworkingowe.

Pięć scenariuszy dotyczących przyszłości budynków biurowych

Diagnoza najważniejszych trendów w budownictwie biurowym przyzwoliła opracować pięć scenariuszy pokazujących, jak mogą jak i również najpewniej będą wyglądały biurowce w przyszłości. Te scenariusze to:

Foto: towary prasowe Turning Office
  • niewidzialna architektura
  • adaptacja i elastyczność
  • niezależność i samowystarczalność
  • symbioza z naturą
  • inkluzywność i różnorodność (dla osób i przez ludzi)

Jak wyjaśnia Natalia Hatalska:

Hasło architektura niewidzialna trzeba rozumieć dosłownie. Coraz więcej osób skarży się na życie w mieście, w budynki, które zasłaniają niebo, eliminują tereny zielone, wprowadzają chaos architektoniczny, zmniejszają obszar do życia. To dzierży wpływ na naze tężyzna fizyczna, komfort psychiczny, sprawia, że czujemy się źle.

Architekci, odpowiadając na ten trend, tworzą projekty domów szanujących zarówno krajobraz, jak i dorobek kulturowy. Dzisiaj wykorzystujemy do tego szkło, lustra itd. PRzykładem takiego biurowca, który już możemy zachwycać się, jest siedziba BNL-BNP Paribas w Rzymie, wykonany w całości ze szkła, odbijającego przestrzeń wokół niego.

W przyszłości możliwe, że pozostaniemy wykorzystywać innowacyjne materiały, np. metaminerały, które pozwolą istotnie uczynić budynki niewidzialnymi.

Większość tych scenariuszy, chociaż ich realizację twórcy raportu przewidują na okres od 5 do 50 latek, już teraz mają swoje zalążki w rzeczywistości. Świetnym przykładem realizacji najważniejszych paragrafów scenariusza "adaptacja i elastyczność" jest Menlo Park Nasza klasa w San Francisco, a w tej chwili właściwie niezależnym i samowystarczalnym biurowcem jest Apple Park Cupertino w Kalifornii.

Zapytaliśmy Skanskę o to, czy współpraca tuż przy raporcie dotyczącym przyszłości biurowców jest sygnałem, że firma zamierza zaprezentować nam wkrótce budynek rodem z przyszłości.

- Pracujemy nad wieloma innowacyjnymi projektami, między innymi obecnie wdrażamy dostęp do budynków na dzwonienie i smartwatche. Naszym wyborem jest realizowanie scenariusza powiązanego z tworzeniem budynków "dla ludzi i przez ludzi" - podkreśla Renata Nowakowska.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

bIG InfoMonitor: dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo rodzinie

BIG InfoMonitor: dwóch na pięciu emerytów pomaga finansowo rodzinie

Dwóch w pięciu emerytów pomaga finansowo swoim bliskim. Średnia kwota miesięcznej, zazwyczaj bezzwrotnej wsparcia, to 430 złotych a mianowicie wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. Co piątemu emerytowi wydarzyło…...

bezrobocie spada. Piechociński: dzięki wzrostotwi produkcyjności

Bezrobocie spada. Piechociński: dzięki wzrostotwi produkcyjności

Nawet milion pracowników ma możliwość wyjechać z Polski. Śniady scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Ludzie z polski wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego…...

bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna»  Ze świata

Bez porozumienia ws. pomocy na rzecz Grecji. «Lista jest niekompletna» Ze świata

Drony asystują walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wyspa po regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 BiS: "Udają…...

beata Szydło w Chinach rozmawia o Centralnym Porcie Lotniczym

Beata Szydło w Chinach rozmawia o Centralnym Porcie Lotniczym

Premier Beata Szydło leci w czwartek po południu do Chin, gdzie weźmie udział w I edycji Forum Pasa i Szlaku. To zebranie przywódców państw położonych na długości nowego Jedwabnego Szlaku. Aczkolwiek oprócz…...

bartolini Air - model biznesowy air taxi i prywatnych odrzutowców

Bartolini Air - model biznesowy air taxi i prywatnych odrzutowców

- Jednostek, które stać na latanie business jetami jest większą ilość wiadomości, niż się wydaje - mówi Jakub Benke, prezes Bartolini Air. Według niego potencjalnymi klientami są już osoby o rocznych przychodach…...