Budżet na 2018 rok - główna ekonomistka Lewiatana wymienia problemy

W okresie dobrej koniunktury deficyt finansów publicznych powinien być niższy niż 2, 7 proc. - komentuje rządowy plan budżetu na 2018 rok główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek. Jej w mniemaniu, inne problemy budżetu to np. malejący, kosztem nakładów sztywnych, udział wydatków elastycznych, a także brak odniesienia się do wpływu skrócenia wieku emerytalnego na oferta pracy.

Starczewska-Krzysztoszek zwraca uwagę, że rząd zaplanował w budżecie deficyt zasobów publicznych na poziomie dwa, 7 proc. Tymczasem w okresie dobrej koniunktury gospodarczej deficyt ten - dodaje - powinien być w dużym stopniu niższy.

- W okresie wzrostu PKB w poziomie 3, 8 proc., a taki wzrost jest zakładany na 2018 r., deficyt powinien kształtować się na znacznie niższym szczeblu tak, aby zmniejszać, a nie zwiększać udział długu publicznego w PKB - komentuje.

Pozytywnie ocenia fakt zastosowania przy konstruowaniu budżetu stabilizującej reguły wydatkowej, zgodnej z ustawą z listopada 2013 roku.

Zwraca zarazem uwagę, iż w 2018 r. dzierży zostać zwiększony udział kosztów sztywnych w wydatkach budżetu państwa ogółem. Tym danym - jej zdaniem a mianowicie zmniejszy się udział kosztów elastycznych w wydatkach ogółem. Tymczasem wydatki elastyczne wówczas wydatki prorozwojowe i inwestycyjne, które tym samym w 2018 roku mają stanowić po raz kolejny zniżone.

Starczewska-Krzysztoszek ocenia, hdy nie jest to właściwy kierunek zmian.

Do 2020 r. wydatki prorozwojowe będą miały wsparcie przy funduszach unijnych, więc ów niekorzystna zmiana struktury nie zaakceptować będzie silnie widoczna. Jednak kolejna perspektywa finansowa nie zagwarantuje Polsce wsparcia kluczami unijnymi na dotychczasowym, bardzo wysokim poziomie. Zmieniając budowę wydatków na korzyść wydatków sztywnych zostaniemy w przyszłości postawieni w bardzo zawiłej sytuacji – braku wystarczającej ilości krajowych środków finansowych na cele prorozwojowe.

Prognozowany wzrost PKB kłopotliwy do osiągnięcia

Z kolei osobiście wzrost PKB w 2018 r. w stopniu 3, jedenastu proc. jest - jej zdaniem - osiągalny, jednak obarczony wieloma ryzykami. Jedno ryzyko związane jest z utrzymywaniem się niskiej dynamiki inwestycji, a następne z malejącą podażą roboty.

- Już dziś wpływa ona negatywnie na decyzje inwestycyjne przedsiębiorstw, a po wejściu w życie ustawy obniżającej wiek emerytalny ryzyko to będzie się materializować. Ministerstwo Finansów przy projekcie budżetu nie odnosi się do tego zaryzykowania - zaznacza Starczewska-Krzysztoszek.

Zwraca też uwagę, hdy wzrost PKB w 2017 r. może być lepszy od zakładanego 3, sześć proc., bo po trzech kwartałach wyniósł on czterech proc. Oznacza to - dodaje ekonomistka Lewiatana a mianowicie że baza dla wzrostu PKB w 2018 r. może być wyższa, natomiast tym samym osiągnięcie zakładanego wzrostu gospodarczego w 2018 r. na poziomie trzech, 8 proc. może być trudniejsze, niż gdyby postęp gospodarczy w 2017 r. był na zakładanym szczeblu 3, 6 proc.

Zastrzeżenia - jej zdaniem - może budzić prognozowany wzrost spożycia prywatnego w 2018 r. w poziomie 3, 5 proc. realnie, czyli 5, 9 proc. nominalnie.

Według ekonomistki wystarczającego uzasadnienia odrzucić ma także prognoza inflacji CPI na poziomie dwóch, 3 proc., czyli kluczowego wskaźnika budżetowego. Zwraca uwagę, że NBP w swojej lipcowej projekcji prognozuje inflację CPI na poziomie 2, 0 proc. Stąd - do niej zdaniem - MF musi wskazać czynniki, które po jego opinii będą decydować w 2018 roku na temat szybszym wzroście cen przedmiotów i usług konsumpcyjnych niż w 2017 r.

Starczewska-Krzysztoszek zwraca także obserwację, że zaplanowane na 2018 r. przychody Funduszu Pracy to 11, 9 mld zł, natomiast koszty adaptacji zdań to 8, dwa mld zł. Jednocześnie przy budżecie - dodaje a mianowicie wprowadzone zostały istotne modyfikacje w poziomie wydatków dzięki poszczególne zadania, m. in. prawie o 50 proc. obniżone zostały środki kierowane na Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Stąd - jej zdaniem - autorzy projektu budżetu powinni wyjaśnić, jaka wydaje się być przyczyna nadwyżki Funduszu Pracy w wysokości 3, 6 mld zł oraz z jakiego powodu zmniejszono środki na KFS.

Ekspertka Lewiatana dodaje, że w projekcie budżetu na 2018 r. deficyt jest odniesienia do zapowiadanych zmian w systemie emerytalnym, np. dotyczących zmian przy OFE. Nie ma także efektów ewentualnego wprowadzenia ograniczeń pracy w niedzielę.

W przyjętym przez rząd projekcie budżetu na 2018 r. zaplanowano, że zyski państwa w przyszłym r. wyniosą 355, 7 mld zł, a wydatki 397, 2 mld zł. Skutkiem tego dopuszczono deficyt, który posiada nie przekroczyć 41, 5 mld zł. Z kolei deficyt sektora finansów ogólnych (liczony według metodologii UE) określono na poziomie dwa, 7 proc. PKB.Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

budowa fragmentu drogi ekspresowej S7 Lubień-Chabówka

Budowa fragmentu drogi ekspresowej S7 Lubień-Chabówka

Budowa górskiego fragmentu drogi ekspresowej S7 Lubień-Chabówka, czyli nowej "zakopianki" przebiega zgodnie wraz z planem – ocenił minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Do końca września wykonawca powinien rozpocząć drążenie tuneli…...

bronisze: duża podaż warzyw, niskie ceny

Bronisze: duża podaż warzyw, niskie ceny

Pogoda sprzyja uprawom warzyw, poza kapustnymi, których wczesne uprawy zostały zaatakowane przez szkodniki. W porównaniu z cenami sprzed roku o 1/3 tańsze są ziemniaki, marchew, fasolka szparagowa, cebula i ogórki gruntowe –…...

brexit. Premier Morawiecki chciałby pozostania Wielkiej Brytanii w UE  Ze świata

Brexit. Premier Morawiecki chciałby pozostania Wielkiej Brytanii w UE Ze świata

Najlepszym scenariuszem w sprawie brexitu byłby ten, w którym Brytyjczycy zdecydowaliby o pozostaniu swego kraju w Unii europejskiej Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w wyemitowanym w czwartek wywiadzie na rzecz…...

brazylia wychodzi z kryzysu. Reformy gospodarcze prezydenta

Brazylia wychodzi z kryzysu. Reformy gospodarcze prezydenta

Główny zestawienie brazylijskiej giełdy wzrósł od początku roku o ponad 50 proc., waluta względem dolara umocniła się na temat ponad jedną piątą, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła…...

brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę  Pieniądze

Brak porozumienia wokół zakazu handlu w niedzielę Pieniądze

Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele wydaje się być przesądzony. Rząd wydał pozytywną opinię dla projektu. Wciąż nie zaakceptować wiadomo jednak, jaki ostateczny kształt ona przybierze. Pośród ministrów pojawia się dwugłos…...