Dług publiczny w 2017 w Polsce i Europie

Relacja długu publicznego do PKB w państwach Świata Środkowo-Wschodniej będzie w następnych latach spadała, ale Polska może okazać się w 2017 r. wyjątkiem - prognozują ekonomiści Erste. Innymi słowy, każdy w regionie się oddłużają, ale nie my. U nas potrzeby pożyczkowe mogą być nawet większe.

"Spadek relacji długu ogólnego do PKB jest spodziewamy w całej Europie Środkowo-Wschodniej w kolejnych latach, natomiast właściwie wszystkie kraje zanotują obniżenie wskaźnika już przy tym roku. Średnia gwoli regionu spadnie poniżej 53 proc., dużo niżej aniżeli niemal 90 proc. dla strefy euro" - napisano w raporcie.

Dług będzie spadał, ale nie w Polsce

"W tym roku lekko odstawać może Polska, ze względu na lepsze potrzeby pożyczkowe brutto" a mianowicie napisano.

Z referatu wynika, że poprawa zależności długu do PKB przy regionie wynika z wyższego od oczekiwań wzrostu gospodarczego, lepszych wyników fiskalnych oraz oszczędności na kosztach odsetkowych.

W przyszłym roku spodziewamy się kontynuacji ludzi trendów, a Rumunia może być wyjątkiem, ponieważ poluzowanie fiskalne i spowolnienie przyrostu gospodarczego może oznaczać wzrost relacji długu publicznego do odwiedzenia PKB w latach 2018-2019.

Prognozy ekonomistów Erste dotyczące długu publicznego i deficytu sektora finansów (w proc. PKB). "Jeśli chodzi o emisje obligacji, przede wszystkim Rumunia i Chorwacja istnieją potencjalnymi kandydatami na emisję euroobligacji w pierwszej połowie roku" - napisano jak i również dodano:

Polska wcześniej lubiła emitować euroobligacje dzięki początku roku, ale odrzucić zrobiła tak w naszym roku i trudno jest zrozumieć intencje kraju przy odniesieniu do terminów i formy emisji (ostatnio przeprowadzono prywatną ofertę, jednocześnie celując w zmniejszenie długu po walucie obcej poniżej 30 proc. ).

Ministerstwo Finansów 21 listopada wyemitowało 2-letnie obligacje w wymiarze private placement za 300 mln euro, ze zmiennym kuponem w wysokości 3-miesięcznej stawki Euribor powiększonej na temat marżę 45 pb. Na 6 grudnia MF zaplanowało przetarg odkupu obligacji denominowanych w dolarze o wartości nominalnej do 700 mln dol.

Euroobligacje przy państwach regionu

"Ministerstwo Finansów celuje w redukcję udziału długu denominowanego w walucie cudzoziemskiej do poniżej 30 proc. i spodziewamy się, iż emisje euroobligacji staną się mniejsze, jako hdy minimalizacja ryzyka walutowego pozostanie jednym z głównych celów zarządzania długiem" - napisano.

"Spodziewamy się, że emisje w walutach zagranicznych będą głównie skupione dzięki rynku euro. Średnia zapadalność powinna pozostać blisko czterech, 5 roku" - dodano.

Erste spodziewa się, że sektor bankowy pozostanie głównym i aktywnym nabywcą polskiego długu.

"Słowenia i Węgry powinny ciągnąć zamienianie obligacji denominowanych przy USD na EUR. Serbia może także wyemitować euroobligacje w przyszłym r., ale w przeszłości zdarzało się, że nie dotrzymywali słowa w tej sytuacji, więc jesteśmy dość ostrożni w prognozie" - napisano.

"Biorąc pod atencję strukturę własnościową długu, nie spodziewamy się żadnych wstrząsających zmian później - jakikolwiek kraj będzie kontynuował czynność z poprzednich lat (np. Węgry mogą istotnie polegać na krajowych inwestorach). W Rumunii niepewność fiskalna może zmniejszyć prawdopodobieństwo, że zagraniczni inwestorzy zwiększą znacząco uczestnictwo w bliskiej przyszłości" - dodano.

Prognozy Erste dotyczące rentowności obligacji królestw regionu (w proc. ) oraz spreadu do niemieckich bundów (w pb).Aktualności

gUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii  Ze świata

GUS: liczba emigrantów z Lokalny wzrosła w Niemczech jak i również Wlk. Brytanii Ze świata

Około 2, 397 mln Polaków przebywało w 2015 roku poza krajem, w tym dwa, 098 mln w Europie - wynika z oryginalnych danych GUS. Liczba rodzimych emigrantów wzrosła…...

dwa weta prezydenta. Teraz ustawy powrócą do sejmu. Jak dalej?

Dwa weta prezydenta. Teraz ustawy powrócą do sejmu. Jak dalej?

Prezydent zdecydował o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym jak i również Krajowej Radzie Sądownictwa. Riposta podpisania ustaw przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu, do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta…...

drożeje żywność i utrzymanie mieszkania

Drożeje żywność i utrzymanie mieszkania

Projekt budżetu na 2019 rok kalendarzowy do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję W tę niedzielę zrobisz oferty. Potem długa przerwa Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały Coca-Cola…...

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...