Brazylia wychodzi z kryzysu. Reformy gospodarcze prezydenta

Główny zestawienie brazylijskiej giełdy wzrósł od początku roku o ponad 50 proc., waluta względem dolara umocniła się na temat ponad jedną piątą, a rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła z ponad 16 do 11 proc. (a więc ceny wzrosły). To swoisty dysonans poznawczy, ponieważ nie tak dawno oryginalny prezydent Brazylii, Michel Temer, ostrzegał, że niebawem państwo znajdzie się na trasie do bankructwa.

Jak to więc możliwie, iż Brazylia, która dusi się w oparach afer korupcyjnych i problemów gospodarczych, wydaje się być równocześnie miejscem, gdzie udziałowcy zarabiają krocie?

- Wcześniej paliwa do zwyżek dostarczała perspektywa politycznych przemian i szanse na postęp cen ropy naftowej. Ostatnio można też zauważyć istotną poprawę - dotychczas naprawdę dramatycznej sytuacji gospodarczej i rozpoczęcie cyklu luzowania polityki pieniężnej – wyjaśnia Szymon Juszczyk, zarządzający portfelami RDM Wealth Management.

Poparcie dla reform ociepli nastroje

Brazylia mocno ucierpiała na spadku cen ropy naftowej, rudy żelaza oraz soi a mianowicie surowców, których sprzedaż posiada ogromny wpływ na sytuację budżetu państwa. To naturalnie dlatego tamtejsza giełda należała do najsłabszych na świecie po 2015 roku. Dodatkowo kraj dusił się w dekoniunkturze politycznym.

Na początku 2014 roku władza sądownicza Brazylii rozpoczęła potężną, antykorupcyjną misję wymierzoną w powiązany z administracją rządową koncern naftowy Petrobras. Władze spostrzegły, że skorumpowani politycy wraz z wszystkich większych partii wyprowadzili z firmy blisko 2 miliardy dolarów w celu opłacenia elit kraju i przypodobania się im. Poparcie Rousseff zaczęło spadać.

Ostatniego dnia sierpnia tego roku, gdy przed Senatem zakończyło się postępowanie przeciwko Dilmie Rousseff, Michel Temer objął formalnie stanowisko głowy państwa. Jego poprzedniczka jest usunięta z urzędu za zwiększanie wydatków budżetowych wyjąwszy zgody parlamentu i chowanie pogarszającej się sytuacji gospodarki polski kraju w 2014 roku kalendarzowego.

Ale po zmianie władzy obawy o stabilność polityczną w Brazylii nie zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Szymon Juszczyk zwraca uwagę, że Temer za granicą uchodzi za reformatora, ale wśród rodaków ma zaledwie 20-procentowe poparcie i również w parlamencie nie miał dotychczas zbyt wielu zwolenników. Zdołał jednakże przekonać deputowanych do swoich reformatorskich pomysłów:

W ostatnim czasie została przegłosowana nowa reguła budżetowa, według której deficyt w konkretnym roku nie być może być wyższy niż stawka inflacji w roku przeszłym, a ponieważ to wymaga zmian w konstytucji, ofertę prezydenta musiało poprzeć przeszło 3/5 deputowanych.

To potwierdza, że wobec fatalnej sytuacji gospodarczej i mocnej potrzeby natychmiastowej jej naprawy, Michel Temer jest jednostką, której bardzo rozdrobniony parlament, potrafi zaufać. To porządne preludium do kolejnych przemian, w tym przede wszystkim do odwiedzenia wdrożenia reformy emerytalnej.

Luzowanie polityki pieniężnej doleje paliwa

Od początku 2014 r. do 2015 r. inflacja w Brazylii wzrosła z 6 do dziesięciu proc., an inwestycje zmalały o jedną czwartą. Wiele ekonomistów posługuje się przykładem królestwa samby, żeby zobrazować, jak nieodpowiedzialna strategia gospodarcza może w krótkim czasie doprowadzić do zapaści kraju, który jeszcze kilka lat temu był zmuszony do wprowadzenia ograniczeń w napływie dewiz na swój rynek.

Dziś jednak sytuacja ulega poprawie. Ilan Goldfajn, nieznany szef banku centralnego Brazylii, nie tylko obiecuje, ale i także realizuje zakładane cele. We wrześniu dynamika inflacji spadła do 8, 5 proc., a docelowo ma się zatrzymać na 4, 5 proc. Wdrożony został cykl luzowania polityki pieniężnej a mianowicie stopy procentowe poszły w dół o 25 punktów bazowych do poziomu 14 proc.

- Biorąc pod uwagę obecny poziom stóp procentowych oraz perspektywy inflacji, pole do dalszych obniżek jest ogromne, co znaczy, że w przyszłości wolno oczekiwać kolejnych pozytywnych impulsów dla brazylijskich aktywów ze strony banku centralnego – uważa Szymon Juszczyk.

Gospodarka odbija od dna

Od początku roku brazylijskie obligacje dały zarobić grubo więcej niż 60 proc. – multum spośród wszystkich papierów skarbowych na świecie. Inwestorów przyciągają liczby, bo owe warte są więcej niźli tysiąc słów. Zanotowana od czasu początku roku nadwyżka przy bilansie płatniczym Brazylii wydaje się być najwyższa od 25 czasów, a deficyt na rachunku bieżącym sięgnął przy sierpniu 0, 6 mld USD, co było najlepszym odczytem dla tego miesiąca od niemal dziesięciolecia.

- Poprawę działalności gospodarczej potwierdzają też informacje o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Dynamika obu kategorii z początkiem roku wyraźnie rośnie, chociaż zwracamy uwagę, że nie bez znaczenia jest tutaj również efekt bardzo niskiej bazy – dodaje Szymon Juszczyk.

Gospodarkę wspiera też ropa naftowa, której koszta wzrosły i dodatkowo posiadają szansę utrzymać się na wyższym poziomie, przy obliczu wrześniowego porozumienia OPEC z Rosją w sytuacji potencjalnego zamrożenia wydobycia.

Lampka czerwona wciąż świeci się jednak w gałęzi przemysłowym. Indeks PMI obrazujący koniunkturę w przemyśle stale nie może wybić się powyżej poziomu 50 punktów, sugerując dalsze kurczenie się sektora przemysłowego i usługowego.

- Według ostatnich dostępnych danych w Brazylii spadła produkcja, zatrudnienie i aktywność zakupowa, a nowe zamówienia eksportowe kurczą się po tempie najszybszym od szóstej lat. Są jednak możliwości na to, że na fali umocnienia pozycji politycznej prezydenta i rosnących na tej bazie szans na reformy strukturalne, nastrój w biznesie powinien dalej się poprawiać – ocenia Szymon Juszczyk

Ekspert zwraca więc obserwację, że dziś - podczas gdy akcje brazylijskie podrożały od czasu początku roku kilkadziesiąt procent – do dalszych zwyżek potrzeba silniejszych impulsów – jeszcze większej poprawy informacji makroekonomicznych i wyników finansowych spółek.

Tagi: Brazylia prezydent gospodarka Obligacje giełda akcje inflacja Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybieranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

NotowanieAktualności

donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump rozpocznie budowę muru na granicy z Meksykiem

Donald Trump podpisze w środę, 25 stycznia, rozporządzenie o rozpoczęciu konstrukcji muru na granicy spośród Meksykiem. Biały Dom anonsuje też wprowadzenie restrykcji w przyjmowaniu uchodźców z poniektórych krajów objętych terroryzmem. Podczas wizyty…...

dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny  Waluty

Dolar amerykański najtańszy od finiszu 2014 roku, jakie przyczyny Waluty

Dolar tak tani nie był od grudnia 2014 roku kalendarzowego. W piątek amerykańska waluta zniżkuje zarówno w parze do euro jak i polskiego złotego. Dolar w tym roku stracił już…...

dlaczego OC jest takie duże  Moto

Dlaczego OC jest takie duże Moto

Ubezpieczyciele pozostali zobowiązani do wypłaty wyższych odszkodowań, co jest jedną z przyczyn skokowego przyrostu cen polis OC. - Ceny będą rosły, jeżeli będziemy zwiększali wysokość odszkodowań uszczerbek na zdrowiu i zakres odpowiedzialności…...

dieta sposobem na raka

Dieta sposobem na raka

Nowotwory to współcześnie najbardziej powszechna choroba cywilizacyjna. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ryzyko zachorowania dotyka obecnie co trzecią osobę. Również w Polsce. O tym dlaczego tak się dzieje, jak się…...

demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia największą barierą w progresu gospodarczym - eksperci

Demografia może być najogromniejszą barierą w rozwoju ekonomicznym Polski – ocenili eksperci w trakcie II Kongresu Przemysłowego, który odbywa się w Karpaczu (Dolnośląskie). Jak mówili, powinniśmy być zadowoleni wraz z dotychczasowego dorobku…...

decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

Decyzja Moody’s. Komentarz ministra finansów Pawła Szałamachy

300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania" Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja Cztery śmigłowce za więcej niż 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco…...