Esbek podejrzany o rozbijanie pielgrzymki do Częstochowy

27 lipca, 2020
Category: rózne

Oficer SB wydaje sie podejrzany przez pion śledczy IPN o „działania dezintegracyjne” wobec uczestników pielgrzymki do Częstochowy po 1978 r. Według IPN Jerzy D. rozrzucał dzieki trasie przemarszu pielgrzymki metrów. in. karafki po alkoholu, prezerwatywy, niedopałki papierosów. Grozi mu az do pięciu czasów więzienia.

Jak podał w czwartek prok. Bogusław Czerwiński wraz z warszawskiego IPN, zarzuty Jerzemu D., szefowi sekcji po wydziale IV SB po Radomiu, postawiono w szeroko zakrojonym śledztwie ws. operowania od 1956 r. az do grudnia 1989 r. przy MSW związku „kierowanego przez osoby zajmujące najwyższe stanowiska państwowe, który miał na celu dokonywanie przestępstw, w tym zabójstw działaczy opozycji politycznej i duchowieństwa”.

Jerzy D. jest podejrzany o to, że od lipca 1978 r. do marca 1979 r. po Radomiu, jak podporucznik SB, przekroczył uprawnienia, bo mimo przepisom wziął udział po działaniach dezintegracyjnych wobec uczestników 267. warszawskiej pieszej pielgrzymki do Częstochowy, w ramach kwestii o kryptonimie „Pątnicy a mianowicie 78”. Opracował „plan przedsięwzięć operacyjnych”, przy którego zrealizowaniu podjął z innymi esbekami działania dezintegracyjne mające w celu skompromitowanie pątników przy oczach doswiadczen publicznej jak i równiez dokuczenie im.

„Polegało to w szczególności na rozrzucaniu na drodze przemarszu pielgrzymki i przy miejscach motelu butelek na alkoholu, podpasek zabrudzonych krwią zwierzęcą, prezerwatyw, odpadków żywności, niedopałków papierosów oraz dzieki rozrzucaniu ziarna dzikiej róży wywołujących przykre swędzenie, jak miało wywołać przekonanie wśród osób postronnych o niereligijnym charakterze wycieczki i spowodować niechęć do pątników u administratorów parafii, przez które pielgrzymka przechodziła i u osób udzielających pielgrzymom pomocy” – podał prok. Czerwiński. Wykonanie planu udokumentowano przy „Analizie materiałów sprawy obiektowej krypt. +Pątnicy – 78+”.

IPN kwalifikuje czyn D. jako zbrodnię komunistyczną i represję wobec grupy ludności w ramach działania związku przestępczego. IPN podkreśla, że zbyt wiedzą jak i równiez aprobatą kierownictwa MSW planowano, przygotowywano i realizowano działania dezintegracyjne w stosunku do osób zaangażowanych w gest pielgrzymkowy. Zagadnienia te powierzano osławionemu IV departamentowi MSW zwalczającemu Kościół katolicki.

Według prawa, który bierze udział w zorganizowanej grupie badz związku mających na zamiarze popełnienie przestępstwa, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat pięciu.

Od kilkunastu lat oddział warszawski IPN prowadzi śledztwo ws. działania w MSW związku przestępczego mającego na celu m. in. dokonywanie zabójstw działaczy opozycji demokratycznej i duchowieństwa. Śledztwo zawiera w sumie 42 przypadki przestępstw z latek stanu wojennego, o których sprawstwo podejrzewa się SB, a zwłaszcza tzw. wydziały „D” po IV departamencie MSW. Badany jest m. in. wątek „sprawstwa kierowniczego” zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r.

Śledczy korzystają m. in. sposród dokumentacji zgromadzonej wcześniej przez tzw. komisję Rokity. Sejmowa komisja szczególna do zbadania działalności MSW, kierowana w latach 1989-1991 przez Jana Rokitę, ustaliła, że skutkiem działań funkcjonariuszy komunistycznego MSW od przedlozenia stanu wojennego do 1989 r. było 91 udokumentowanych przypadków zgonów ludzi, przeważnie blisko związanych z opozycją. Wyjaśniono niewielką część ludzi przypadków. (PAP)

sta/ pz/ jbr/