Emerytura przedsiębiorcy. Oszczędzaj, a możesz mieć nawet 7 tys. zł

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Przedsiębiorcy często zaniedbują swoje emerytury i opłacają najniższe możliwe składki. Jak po zakończeniu biznesu? Specjalisci radzą, jak oszczędzać, jeśli nie chcemy zbytnio zmieniać standardu życia

Każdy przedsiębiorca wie, że bezpiecznie jest posiadać wielu kontrahentów. Jeśli uzależnimy się od konkretnego i ów stanie się niewypłacalny, nagle nie będzie z czegoz wypłacić wynagrodzeń i opłacić podatków. Nie zaakceptowac wspominając o zysku niezwyklego. Założyciele przedsiebiorstw – szczególnie w wieku ok. trzydziestu lat lub młodsi – którzy uważają, że nie powinno sie martwić się emeryturą, bo w ciągu kilku latek ich przedsiebiorstwo szybko się rozwinie jak i równiez będą bardzo bogaci, mogą się w stare lata poważnie rozczarować.

– Identycznie, jak z posiadaniem duzej liczby kontrahentów, nie zaakceptowac powinniśmy stawiać wszystkiego dzieki jedną kartę, jeśli rozchodzi o emeryturę – mówi Rafał Olkiewicz, dyrektor sprzedaży we Franklin Templeton Investments w Polsce. – Polecam skupić się w budowaniu portfela, który będzie rozpraszał niebezpieczenstwa oraz realizował określone zamiary, np. wypłacał co miesiąc lub kwartał stały dochód w postaci dywidendy przy złotówkach, euro lub dolarach. Nasi klienci korzystają aktualnie z 14 różnych subfunduszy, które wypłacają niezbędny na emeryturze stały dochód – komentuje.

Podobną opinię posiada Bartosz Turek, analityk Open Finance: – Nie trzymajmy wszystkich jajek w okreslonym koszyku.

Zobacz także:Godna emerytura zbyt 50 czasów? „Głodna, też na g”

Niektórzy stwierdzą, że będą inwestować w firmę, bo ta szybko się rozwinie jak i równiez zapewni spokojne, komfortowe życie na stare lata. Ale nie każda wiąże się z dużą dynamiką zwrotów z lokaty, a każda inwestycja, także taka w rozwój przedsiebiorstwa, obarczona wydaje sie ryzykiem.

– Środki z inwestycji finansowych to zwyczajnie jeden ze sposobów na dywersyfikację źródeł przychodu bądź budowanie pewnej poduszki finansowej – zauważa Radosław Czachorowski, senior expert z Srodek Agile Oszczędności i Inwestycje w ING Banku Śląskim.

Warto podkreślić, że długoterminowe inwestowanie sposród większym prawdopodobieństwem przyniesie wyższy zysk niż podejście krótkoterminowe, dokonywane często pod wpływem emocji. a mianowicie Długoterminowe jak i równiez regularne inwestowanie angażuje nizsze środki finansowe i wywoluje, że inwestowanie jest mniej ryzykowne – dodaje Radosław Czachorowski.

Emerytura 5 razy niższa niż wynagrodzenie

Bartosz Turek sposród Open Finane powołuje się na wyliczenia przygotowane kilka lat temu przez Komisję Europejską w dokumencie „Fiscal Sustainability”. Sugerują one, że tzw. stopa zastąpienia, to znaczy stosunek wysokości emerytury do ostatniego zarobku, może wynosić ok. 18 proc. To znaczy emerytura może być piec razy niższa niż ostatnie honorarium. I mówimy w tym miejscu o podmiotach pracujących dzieki umowie na temat pracę. – Samozatrudnieni opłacający dziś najmniejsze składki mogą liczyć w jeszcze niższe świadczenia – zauważa.

Przedsiębiorcy nie dopuszczają do siebie myśli albo zwyczajnie nie zaakceptowac wierzą przy pesymistyczne recenzje związane z emeryturami. Niektórzy mają nadzieję, że na starość pierwotnego losem zajmą się najmlodszych, a nadal inni inwestują długoterminowo. Trudnosc w tym, że to minione wymaga samozaparcia, aby wyznaczone kwoty odkładać regularnie. – Na tenze ruch decyduje się tylko ułamek pracujących. Na koniec czerwca 2017 roku IKE (indywidualne konto emerytalne) miało wiecej niz 930 tysięcy osób, a IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego) przeszlo 660 tys. osób – mówi Bartosz Turek.

A dodajmy, że IKE jak i równiez IKZE promują preferencjami podatkowymi oszczędzanie na emeryturę. Pierwszy pozwala uniknąć podatku od czasu zysków przy wypłacie środków, drugi zaś obniża podstawę opodatkowania po PIT przy okazji inwestowania pozostalych środków.

Zeby przedsiębiorcy potrafili liczyć na emerytury, powinni chociaż oszczędzać. Tomasz Wyłuda, dyrektor lokum Doradztwa Inwestycyjnego w agencji bankowej Credit Agricole, podpowiada oszczędzanie na IKE i IKZE. Weźmy ten przykład: przedsiębiorca, po wypłaceniu wynagrodzeń, wszelkich kosztów i podatków dzierzy do dyspozycji 5000 zł czystego zysku, a chce zapewnić samemu środki finansowe na starsze lata. Aktualnie ma 30 lat, a na emeryturę planuje przejść w wieku 65 czasów.

– Jeżeli na początku miesiąca dysponujemy 5000 zł, to powinno sie ustawić przelew automatyczny, który będzie wysyłał środki dzieki konta IKE i IKZE – mówi Tomasz Wyłuda. – Obok założeniu maksymalnej wpłaty na IKE 1110, 75 zł i prawdziwej stopy zwrotu 5 proc. rocznie, na przejściu na emeryturę po wieku 65 lat będziemy mogli wypłacać 7372, 05 zł miesięcznie (w dzisiejszej wartości pieniądza, tj. po uwzględnieniu inflacji), do 85. roku życia – tłumaczy.

Jak przekonać przedsiębiorcę?

Inwestowanie na emeryturę różni się od wkladania we własny biznes. a mianowicie Dobrym argumentem i zachętą do odkładania na emeryturę może być efekt procentu składanego, który pozwala na dynamiczny wzrost aktywów w długim okresie a mianowicie mówi Tomasz Wyłuda.

Nastepnie Radosław Czachorowski podkreśla, że im wcześniej zaczniemy odkładać na emeryturę, tym mniejsze kwoty możemy na to poświęcać. – Nigdy nie wiadomo, czy prowadzona działalność gospodarcza rozwinie się w taki sposób, który przyniesie przedsiębiorcy widowiskowe zyski, a firma rozwinie się sluzace do rozmiarów, które zapewnią gama – mówi. – Powinno sie być zapobiegliwym.

Przedsiębiorcy dobrze zrobią, jeśli zaczną traktować zabezpieczenie emerytalne jak periodyczny wydatek, który trzeba bezustannie ponosić, podobnie jak ubezpieczenie na samochód lub opłata zbytnio prąd. a mianowicie Po prostu należy ustalić sumę środków – kwotowo badz procentowo – którą będziemy regularnie przeznaczać na ochrona emerytalne a mianowicie dodaje przedstawiciel ING Banku Śląskiego.

Inwestowanie części kapitału poza własnym biznesem polepsza płynność jak i równiez dywersyfikacje majątku, a zgromadzone w ów sposób środki będą stanowić poduszkę bezpieczeństwa, która może się przydać w w zadnym wypadku oczekiwanym czasie.

A jeśli i to nie przekona przedsiębiorcy? W takim przypadku można go namówić, żeby spróbował przeżyć miesiąc zbyt tysiąc złotych. – Taka przyszłość czeka przedsiębiorcę, jeśli w międzyczasie nie wykona biznesu, który będzie go do końca życia utrzymywał i nie zaakceptowac będzie miał żadnej emerytalnej alternatywy gwoli ZUS a mianowicie kwituje Bartosz Turek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam poprzez dziejesie. wp. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy