Eksperci: Populistyczny ton Baracka Obamy trafi do Amerykanów

27 lipca, 2020
Category: inne

Eksperci polityczni w USA są spojrzenia, że przesłanie zawarte w orędziu o stanie państwa wygłoszonym za posrednictwem prezydenta Baracka Obamę, kalkulowane przez tych propozycji jako populistyczne, może mu pomóc przy tegorocznej rywalizacji o reelekcję.

„Obama uderzył w populistyczny dzwiek, popierając propozycje wysuwane także przez Republikanów, co może mu przysporzyć zwolenników wśród niezależnych wyborców, którzy odgrywają kluczową rolę w typach. Można tu na przykład wymienić wspomniany w orędziu postulat znizek podatkowych na rzecz firm, które przenoszą swoje miejsca roboty z zagranicy wraz z powrotem az do USA” a mianowicie powiedziała po środę przy rozmowie z PAP Jennifer Marsico z konserwatywnego American Enterprise Institute.

Jej zdaniem większości Amerykanów podoba się także zbiórka prezydenta o wyższe opodatkowanie milionerów, z których wielu płaci tylko 15-procentowy podatek, gdyż katalogów dochody pochodzą z zysków kapitałowych.

„Według sondaży popiera to 55 do szescdziesieciu procent społeczeństwa. Trudno to będzie jednakze przeforsować za posrednictwem Kongres, dokad Republikanie dominują w Izbie Reprezentantów” a mianowicie oceniła Marsico.

Podkreśliła, że Amerykanie szczególnie dobrze reagują na takiego populistyczne oferty w okresie wysokiego bezrobocia i spadku realnych dochodów wiele osób w konsekwencji krachu i recesji.

Według Marsico z poparciem spotka się m. in. zapowiedź Obamy, że rząd zastosuje ostrzejsze sankcje wzgledem Chin i innych krajów naruszających ustawy o wolnym handlu, natomiast także obietnica powołania szczególowej jednostki przy prokuraturze ogólnej do ścigania nadużyć banków wobec osób obciążonych długami hipotecznymi.

„Są to propozycje typu +red meat+ (dosł. czerwone, krwiste mięso), pociągające szczególnie dla demokratycznej podstawy prezydenta” – powiedziała Marsico.

Podobną opinię wyraził politolog z American University profesor Alan Lichtman.

„Orędzie pomoże oczywiście Obamie w kampanii o reelekcję. Prezydent rzucił rękawicę Republikanom, stawiając się w pozycji obrońcy klasy średniej jak i równiez ostro zarysowując kontrast swojego stanowiska wraz z stanowiskiem opozycji. Nie ma mozliwosci, by którakolwiek z jego śmiałych ofert przeszła w Kongresie, ale będą się one podobać” – powiedział PAP Lichtman.

„Prezydent dzierzy świetną odpowiedź na zarzuty, że roznieca +walkę klas+ – swoim propozycje wspiera większość Amerykanów” – dodał.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ az/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy