Egipt mści się na giełdach

27 lipca, 2020
Category: gielda

Początek piątkowej sesji na Wall Street nie zaakceptowac zapowiadał sensacji. S&P500 zdołał w pierwszych minutach ustanowić rekord trendu, pokonując 1300 punktów. Na pół godzinie ruszył po dół, ale można to było złożyć na rowek rozczarowania niższym niż się spodziewano rytmem wzrostu amerykańskiej gospodarki. Aczkolwiek kiedy wedlug ponad dwóch godzinach spadek przekraczał 1-wsza, 5 proc. stało się jasne, że coś się na rynku zmieniło.

Powodów załamania zaczęto upatrywać w szybciej dramatycznej sprawy w Egipcie.
Definitywnie S&P500 stracił 1, jedenastu proc., najwięcej od sierpnia ubiegłego r., kiedy pyl po zamieszaniu z Grecją jeszcze nie opadł, zas już zaczynało się dymić nad Irlandią. Nasdaq spadł o 2, 5 proc., a Dow Jones zubożał o 166 punktów. Egipt posłużył jak detonator, uruchamiający korektę. Od momentu końca sierpnia ubiegłego r. S&P500 wzrósł o dwudziestu czterech proc., raz tylko zaliczając zauważalną, jedynie 3, 6 proc. zniżkę.

Wpływ sytuacji w Egipcie na notowania surowców był jeszcze większy. Ceny ropy typu Brent przekroczyły 99 dolarów za baryłkę, typu Crude poszły w górę o prawie 5 proc., o nieomal tyle samo zdrożało srebro. Nawet taniejące od paru tygodni złoto zwyżkowało na temat 1, szóstej proc. Inaczej zachowywały się notowania surowców rolnych, których szybujące od wielu miesięcy ponizej niebo ceny są jednym sposród powodów inflacji i kryzysu w Synaju, Tunezji i innych panstwach tego regionu. Kakao staniało o 2, 8 proc., pszenica o ponad dwóch proc., ryż o 0, 5 %.

Na giełdach arabskich przecena akcji była jeszcze bardziej dramatyczna. Indeks przy Egipcie przed zawieszeniem gospodarki zdążył spaść o szesnascie proc. Niepokoje przenoszą się na kolejne kraje: Sudan, Jemen, Jordanię.

Nasz WIG20 w piątek zniżkował nie bardzo mocno, przy porównaniu z częścią giełd europejskich jak i równiez przede wszystkim wraz z Wall Street. Jeśli w tym miejscu sytuacja się nie udoskonali, będzie dziś odrabiał zaległości. A dzieki poprawę się nie zanosi. Niepokój ogarnął wszystkie, prócz Chinami, giełdy azjatyckie.

Nikkei stracił 1, 2 proc., na giełdach w Indonezji i w Filipinach spadki przekroczyły 2 proc. Wylacznie Shanghai Composite zyskał 1-wsza, 35 proc. Kontrakty w amerykańskie indeksy sygnalizują możliwość odreagowania piątkowych spadków, jednakze rosną wedlug 0, 1-0, 2 proc. i nielatwo na tejze podstawie przewidywać zwyżki w Europie.

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW przy
  • Indeksy giełd w świecie
  • Notowania GPW wyjawszy opóźnień tylko w serwisie Mystock. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy