Ecofin debatuje nad podatkiem od transakcji pienieznych

Ecofin debatuje nad podatkiem od transakcji pienieznych
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Ministrowie finansów UE dyskutują dziś o propozycji datku od transakcji finansowych. W ostatnim G20 inicjatywy tejze nie poparły inne mocarstwa. W UE Wielka Brytania i Szwecja też są przeciw, totez Berlin nie wyklucza, zeby podatek był tylko w eurolandzie.

_ a mianowicie To doskonaly sposób, by ograniczyć rozwój gospodarczy _ – powiedział o pomyśle podatku od transakcji pienieznych tuż poprzednio rozpoczęciem posiedzenia w Brukseli minister finansów Szwecji Andres Borg, przyłączając się az do niejednokrotnie wyrażanej już opinii Wielkiej Brytanii, która boi się, że taki podatek w najwyzszym stopniu dotknie londyńskie City. Oba kraje są poza strefą euro.

_ – Nasz kraj nie jest głównym rozgrywającym w tej dysputy _ – zapewnił zanim rozpoczęciem posiedzenia polski dyplomata, wskazując, że Polska nie należy do największych centrów finansowych w Europie. Przyznał jednakze, że Nasz kraj od początku wskazywała, że inicjatywa podatku od sprawie finansowych ma sens, jeśli miałaby obowiązywać globalnie.

Jednakze na minionym posiedzeniu G20 swój sprzeciw wobec takowego podatku podtrzymały USA. – _ UE jest zdecydowana iść naprzód z tą propozycją _ – powiedział w Cannes 4 listopada przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso.

_ – Oczekuje z niecierpliwością na postęp w sprawie datku od sprawie finansowych. Jeśli to będzie możliwe w UE, będzie to pozytywna ewolucja, jeśli nie, można to zrobić tylko w strefie euro _ a mianowicie powiedział tuż przed rozpoczęciem posiedzenia Ecofinu minister finansów Belgii Didier Reynders.

Komisja Europejska 28 października oficjalnie zaproponowała podatek od sprawie finansowych (tzw. FTT a mianowicie z ang. financial transaction tax) w UE od czasu 2014 r.. – _ To rzecz uczciwości _ – tłumaczył wówczas Barroso, wskazując dzieki współodpowiedzialność sektora finansowego za obecny kryzys.

Podatek FTT miałby być nakładany dzieki wszystkie transakcje, których obiektem są instrumenty finansowe, wykonywane pomiędzy instytucjami finansowymi, jeżeli co najmniej 1-a ze witryn www transakcji znajduje się po UE. Posiada być niski – obrót akcjami i obligacjami byłby opodatkowany według stawki wynoszącej 0, 1 proc., zas obrót instrumentami pochodnymi według stawki wynoszącej 0, 01 proc.

KE liczy, że jeśli jej propozycja bedzie wdrożona w całej UE, to może przynieść około 55 mld euro na rok. Pomysł polega też na tym, by część zysków wraz z tego podatku (około 15-20 mld euro) trafiała az do budżetu UE jako tzw. nowe źródło dochodu, natomiast nie tylko az do budżetów narodowych.

We wszelkich decyzjach w obszarze podatków wymagana jest przy UE jednomyślność. Dlatego mozliwe, iz, że w sytuacji weta Londynu czy Sztokholmu podatek pozostanie ograniczony do eurolandu. We Wrocławiu we wrześniu zarówno minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble, oraz szef eurogrupy Jean-Claude Juncker zapewnili, że jeśli podatek zostanie zablokowany przez Wielką Brytanię, to może zostać wprowadzony wylacznie w zonie euro. Mogłoby to być zrealizowane w zakresie tzw. wzmocnionej współpracy (krajów, które chcą iść dalej niż cała UE), przewidzianej w traktacie UE. Minister Jacek Rostowski mówił z kolei we Wrocławiu, że podatek od sprawie finansowych to nie jest _ kluczowy detal w ustabilizowaniu sytuacji fiskalnej _.

_ – Nie zaakceptowac oczekujemy po wtorkowej dyskusji jakiś definitywnych konkluzji _ – zapewniły wczoraj źródła polskiej prezydencji.

pyta profesora Dariusza Rosatiego Zglos wykresy sluzace do Twojej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy