Dzieki spotkaniu Komisji Trójstronnej m. in. o podwyżkach przy służbie zdrowia

Dzieki spotkaniu Komisji Trójstronnej m. in. o podwyżkach przy służbie zdrowia
27 lipca, 2020
Category: inne

*Minister finansów Zyta Gilowska zwraca uwagę, że efekty zmniejszenia klina podatkowego plus zeszłoroczna podwyżka wynagrodzeń da pracownikom służby zdrowia „niezłą dynamikę postepu wynagrodzeń”. Gilowska wzięła udział w środę w zebraniu Komisji Trójstronnej, poświęconym metrów. in. założeniom do ustawy budżetowej w 2008 rok, planom rządu i skutkom redukcji składki rentowej. *

Wicepremier pytana lub pielęgniarki mają szansę na podwyżki, odparła: „Kiedy pan prezydent podpisał ustawę redukującą stawki rentowe, czyli redukującą klin podatkowy, to kazdy otrzymają podwyżkę. W dwóch fazach poczynając od połowy tego r. i od momentu stycznia 2004 roku”.

„Jeśli pracownicy ochrony zdrowia zechcą tę podwyżkę powiązać sposród podwyżką już uzyskaną, średnio 30 proc. w październiku 2006 roku, to sposród tego się wyłania niezła dynamika wzrostu wynagrodzeń” – dodała Zyta Gilowska.

Minister finansów przyznała, że po związku wraz z pomysłem opodatkowania najbogatszych jak i równiez przeznaczeniem ludzi środków na służbę stanu zdrowia, premier polecił zbadanie, „czy tego rodzaju przyczynki występują przy innych państwach europejskich jak i równiez czy można byłoby któryś z nich implementować. My się morzem tym zastanawiamy, zbieramy informacje” – powiedziała Gilowska.

Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział PAP, że z inicjatywy OPZZ poruszono także rzecz dotyczący służby zdrowia. „Dążymy do sprecyzowania stanowiska grono partnerów po Komisji Trójstronnej” – dodał. „Partnerzy społeczni wyrazili zgodę żeby przyjąć stanowisko nawołujące do dialogu i az do zmian legislacyjnych idących w niniejszym kierunku, by zagwarantować rozwój wynagrodzeń, by służba stanu zdrowia funkcjonowała sprawnie” – dodał szef OPZZ.

W posiedzeniu Komisji uczestniczyła także minister pracy i polityki społecznej Anna Kalata, przedstawiciele związków zawodowych – NSZZ „Solidarność” i Forum internetowym Związków Zawodowych oraz struktury pracodawców.

Komitet Trójstronna posiada kompetencje w ustalaniu wskaźników wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach i po sferze budżetowej, a także w pracach wstępnych nad budżetem. Ponadto komisja dzierzy prawo zabierać głos po każdej sprawie „o dużym znaczeniu gospodarczym i społecznym, gdy uzna, że do niej rozwiązanie wydaje sie byc istotne gwoli zachowania apartamencie społecznego”. (PAP)

gdy/ wkr/ mhr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy