Dzień Ratownictwa Medycznego na raz pierwszy

Dzień Ratownictwa Medycznego na raz pierwszy
27 lipca, 2020
Category: inne

Na terenie szpitala powiatowego w Wyszkowie (Mazowieckie) wraz z udziałem metrów. in. ministra zdrowia Zbigniewa Religi a takze ratowników medycznych odbyły się w piątek po raz pierwszy obchody Dnia Ratownictwa Medycznego, połączone z 50-leciem istnienia pogotowia ratunkowego w niniejszym mieście.

Minister zdrowia podkreślił, że ustawa na temat Państwowym Ratownictwie Medycznym, którą w czwartek podpisał prezydent Lech Kaczyński, jest dokumentem niezwykłej rangi. Przypomniał, że czekano dzieki nią od czasu 2001 roku, ponieważ do niej wprowadzenie wiązało się sposród dużymi nakładami.

Religa zaznaczył, że jej uchwalenie to dopiero 1-wszy krok. „Z każdą ustawą jest faktycznie, że to dopiero życie ją doskonali. Wdrożenie przy życie naszej ustawy i realizacja codzienna pokażą, co należy poprawić” – mówił.

Piątkowe uroczystości rozpoczęły się od pokazu ćwiczeń sposród udziałem wszystkich służb ratowniczych – straży pożarnej, policji i pogotowia, które mają współpracować po zintegrowanym systemie ratownictwa.

W trakcie tego pokazu ratownicy przeprowadzili akcję ratunkową i udzielili pomocy rannym w wypadku pojazdów, którzy następnie zostali przetransportowani do szpitala śmigłowcem Aeronautycznego Pogotowia Ratunkowego oraz karetką pogotowia.

Przy uroczystościach, w czasie których wręczono odznaczenia aktualnym i byłym pracownikom wyszkowskiego szpitala, uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych jak i równiez samorządowych a takze środowisk medycznych.

W czwartek prezydent podpisał ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, która będzie obowiązywać od 1 stycznia dwa tysiace siedem r. Zakłada m. in. utworzenie w urzędach wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego (CPR), które będą przyjmować zgłoszenia z numeru alarmowego 112 i blyskawicznie informować odpowiednie służby o nagłych wypadkach.

W systemie ratownictwa mają współdziałać: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, w ponizszym także lotnicze, oraz organy administracji rządowej, zajmujące się realizacją zadań z tegoz zakresu. Zespoły ratownictwa będą dzielić się na profesjonalne (lekarz i pielęgniarka badz ratownik; przynajmniej trzy osoby) i fundamentalne (bez lekarza; co najmniej 2 osoby).

Ponadto w ustawie znalazły się zapisy o obowiązkowej edukacji w zakresie udzielania pierwszej pomocy przy szkołach i o ustanowieniu 13 października Dniem Ratownictwa Medycznego. (PAP)

gdy/ aja/ pz/ kaj/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy