Dziś oszczędzisz coraz więcej, jutro skonsumujesz znacznie więcej

27 lipca, 2020
Category: waluty

Do tej pory rozważaliśmy sytuację, gdy systematycznie odkładaliśmy pewną sumę sposród bieżącej konsumpcji i z upływem czasu przynosiło to coraz lepsze rezultaty. Lecz przecież nie musimy zwiększać coraz pospieszniej całkowitej sumy oszczędności. Większość z nas potrzebuje równomiernego wzrostu oszczędności, natomiast wraz z upływem czasu słabnie nam zapał do abdykacji konsumpcji. Możemy więc wybrać inny model oszczędzania.

Poniewaz odsetki tylko zaczynają dzieki nas pracować, to możemy systematycznie zmniejszać sumy odroczonej konsumpcji. Dzięki temu oszczędności rosną wolno, jednak także i uzywane przez nas wyrzeczenia są coraz mniejsze. Wystarczy, że na koniec roku kalendarzowego wypłacać będziemy te sumę która wywolywana jest jak odsetki od czasu odsetek. Powróćmy do poprzedniego przykładu Wreszcie drugiego r. oszczędzania odsetki od odsetek wynoszą 0, 16 zł. Jeśli je wypłacimy, zas zaraz dzieki początku trzeciego roku znowu wpłacimy 100 zł. sposród naszej konsumpcji, to równie dobrze moglibyśmy nic nie zaakceptowac wypłacać – a za trzeci rok odroczyć konsumpcję na poziomie 99, 84 zł. W dziesiątym roku wyrzeczenie wynosić będzie już 92, 40 zł., w dwudziestym piątym roku kalendarzowego – jedynie 51, 74 zł.

Wprawdzie suma oszczędności po 25 latach wyniesie zaledwie 3854 zł. – to aczkolwiek suma ponizsza rośnie stopniowo przez cały okres oszczędzania stabilnie. Jak widać więc – konsumowanie ekstra efektu odsetek od czasu odsetek w wyzszym stopniu trafia sluzace do naszej wyobraźni. Wzrost oszczędności jest solidny – natomiast my raz za razem mniej rezygnujemy z konsumpcji.

Zajmijmy się jednak również innym aspektem oszczędzania, mianowicie im wiecej poświęcamy dzieki bieżąco naszą konsumpcję, tym więcej będziemy mieli az do wydania przy przyszłości. Podkreślam jeszcze raz, że po 25 latach oszczędzania przy 4% zysku w skali r. po opodatkowaniu w cenie oszczędności – nasza odroczona konsumpcja przesadza zaledwie 60%. Czyli jeśli łącznie odłożyliśmy 2500 zł. i tyle mniej teraz konsumowaliśmy – to w tym momencie mamy do dyspozycji przeszlo 4227 zł. W sumie więc premia zbytnio wyrzeczenia to ponad 1727 zł.

Sami państwo rozważcie czy warto oszczędzać na konsumpcji. Podany sezon 25 lat wydaje się bardzo długi, a upublicznianie na emeryturze poświęceń po wieku młodzieńczym niezbyt interesujace. Zależy po prostu jakie motywy kierują nasza firma podczas oszczędzania. Jeśli odkładamy na cel mieszkaniowy, oswiatowy (w wypadku dzieci) bądź emerytalny, to 25 czasów nie jest długim okresem.

Alternatywą pozostaje kredyt. Wówczas zachodzi odwrotne wydarzenie. Konsumujemy uzywane przez nas motywy już teraz, jakkolwiek płacić za to będziemy długą przyszłość. Jednakze zapłacimy dużo więcej niż warta jest ta spozycie. Stopa kredytu jest wyższa od stopy lokat. W naszym przypadku oprocentowanie kredytu kredytu na poziomie 8% znaczy na spłatę sumy 4227 zł. (czyli tyle, jak wiele udało się nam zaoszczędzić w ciągu 25 lat odkładając po 100 zł. rocznie), za posrednictwem odmówienie sobie konsumpcji w wysokości czterysta zł. na rok, w ciągu… 25 lat. Ba spłacanie mniej niż 337 z ł. uniemożliwia spłatę przy ogóle.
Porównajmy sumy – sposród jednej witryny oszczędzamy wedlug 100 zł. rocznie – z drugiej spłacamy wedlug 400 zł. rocznie. Oceńmy sami, czy nie warto zapewnić naszym pociechom edukacji badz mieszkania za stosunkowo niewielkie wyrzeczenia, czy też skazać je na niewiarygodne wyrzeczenia w spłacaniu kredytu. Pamiętajmy, że uzywane przez nas wyrzeczenia są cztery razy mniejsze. Kupując samochód w kredyt płacimy często jakim sposobem za 2 samochody, gdybyśmy na nie systematycznie oszczędzali.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy