Donald Tusk gwarantuje: pieniądze przy ZUS nie zaakceptowac są w wyzszym stopniu wirtualne niż w OFE

Donald Tusk gwarantuje: pieniądze przy ZUS nie zaakceptowac są w wyzszym stopniu wirtualne niż w OFE
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Premier zapewniał seniorów, że _ rząd zadnej osobie niczego nie zabrał. _ – _ Gdyby pieniądze w OFE nie były wirtualne, mogłaby pani podobnie pójść dwanascie miesiecy temu sluzace do OFE i je wypłacić. A nie mogła ich pani wypłacić. Pieniądze w OFE jak i równiez w ZUS z dama punktu widzenia są jednakowe, są zapisem. To nie jest kupka banknotów odłożona w banku _- tłumaczył Donald Tusk podczas spotkania wraz z słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warszawie.

Premier podkreślał przy tym, odnosząc się do pytania o bezpieczeństwo składek, że pieniądze po ZUS i w OFE _ są tak samo rzekome _.

Wedlug nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych sposród grudnia ub. r., od momentu 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, lub chcą, zeby część pierwotnego składki emerytalnej trafiała do OFE, lub na indywidualne subkonto przy ZUS. Zabezpieczony, który potrzebuje, by część jego składki emerytalnej trafiała też az do OFE, powinien wypełnić specjalistyczne oświadczenie i złożyć je w ZUS.

Przepisy przewidują, że za posrednictwem 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki wraz z OFE będą stopniowo przenoszone na kasa zapomogowa emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS.

_ Przede wszystkim: ja żadnych pieniędzy az do ZUS nie zaakceptowac przerzucam _ – podkreślał we wtorek premier. Wyjaśniał, że każdy ma wciaz miesiąc dzieki podjęcie decyzji, czy chce być w OFE, lub nie. Przypomniał, że prawo wyboru jak i równiez decyzji po tej kwestii każdy miał od wielu miesięcy. _ Jeśli pani uważa, że zrobiłem komuś krzywdę, pani nie musi w pani a uczestniczyć, dama zostaje przy OFE jak i równiez wszystko rozrywka _ – odpowiedział szef rządu jakiejs z uczestniczek spotkania.

Pomimo zapewnień przedstawienie premierowe, liczba osób, które chcą przekazywać części składki emerytalnej do OFE wzrasta. Sluzace do 15 czerwca takie oświadczenia złożyło 96, 141 tys. osób – poinformował ZUS w komunikacie. Liczba członków OFE na koncu kwietnia wynosiła 16. siedemset, 467 tys. osób.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o funduszach emerytalnych, ale skierował az do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, badz jest ona harmonijna z ustawą zasadniczą. Rozchodzi m. in. o zakaz inwestowania przy obligacje, postanowienie inwestowania po akcje jak i równiez zakaz reklamy OFE.