Dolnośląskie: Ekolodzy odbudowują populację susłów moręgowanych

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Pięćdziesiąt susłów moręgowanych wypuścili w łąki po Głębowicach (Dolnośląskie) ekolodzy wraz z Polskiego Towarzystwa Ochrony Natury „Salamandra”. Dzierzy to zwiększyć w Polsce populację gryzonia, który wymarł całkowicie pod koniec lat 70.

Projekt odtwarzania populacji susłów moręgowanych rozpoczął się w 2005 r. Wówczas dzieki łąki przy okolicach Kamienia Śląskiego (Opolskie) wypuszczono pierwszą grupę ludzi zwierząt; kolejne – przy latach 2006 i dwa tysiace siedem.

„Tegoroczne liczenie susłów moręgowanych w Kamieniu Śląskim wykazało ponad 770 czynnych nor. Oznacza to, że ten nadal do niedawna wymarły w Polsce rodzaj ma tam już silną, stabilną kolonię” – poinformował PAP dr Andrzej Kepel, kierownik programu przywracania susła moręgowanego polskiej przyrodzie.

Dodał, że kompleksy łąk w Kamieniu Śląskim są tak rozległe, że tamtejsza ludnosc susłów wciaz może się rozwijać, osiągając wiele tysięcy osobników.

Susły wypuszczane w polskie łąki pochodzą wraz z Węgier i Słowacji i są trzymane w poznańskim ogrodzie zoologicznym.

Kolejne 2 kolonie gryzoni tworzone są na Dolnym Śląsku – w Jakubowie oraz po Głębowicach. Na łąki przy okolicach naszej ostatniej miejscowości wypuszczono nastepne 50 susłów moręgowanych. Zwierzęta do chwili aklimatyzacji będą przebywać po specjalnych duzych wybiegach. Ekolodzy przez najbliższy tydzień zamierzają monitorować łąki w obszarach Głębowic, by określić liczebność populacji w ponizszym rejonie.

Suseł moręgowany to gryzoń wielkości szczura, o żółto-szarej maści z nieregularnymi brązowo-szarymi prążkami na grzbiecie. Zamieszkuje nizinne i wyżynne tereny otwarte, zwłaszcza ugory i suche, często kamieniste łąki jak i równiez pastwiska. Unika lasów i terenów wilgotnych. W zimie zapada po stan hibernacji. Gryzoń występuje na terenach Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej. Niemal wszędzie swoim liczebność maleje, grozi mu całkowite wyginięcie.

Uważa się, że w naszym kraju ssak wyginął całkowicie dzieki przełomie latek 70. jak i równiez 80. 20 wieku. Główną przyczyną wymierania susła była likwidacja dużych obszarów pastwisk i ugorów, a także fragmentacja krajobrazu i przerwanie korytarzy rozpuszczalnych. Na niektórych stanowiskach susły zostały wytępione w wyniku celowej działalności człowieka. (PAP)

pdo/ kot/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy