Deloitte: przychody przemysłu lotniczego w ub. r. – ponad 690 mld dol.

27 lipca, 2020
Category: inne

*Ponad 690 mld dolarów wyniosły przychody przemysłu lotniczego na całym świecie w 2012 r., były one o 5, dziewiec proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika sposród najnowszego raportu firmy Deloitte. Rosną przychody z wytwórczosci dla lotnictwa cywilnego, natomiast spadają wytwórców sprzętu wojskowego. *

Raport Deloitte „Global A&D financial performance study (2012)” pokazuje, że kryzys nie zaakceptowac dotknął sektora lotniczego. Przychody z lotnictwa cywilnego wzrosły o 16, 2 proc. (38, cztery mld dolarów). Maleje z kolei udział lotnictwa wojskowego, którego przychody uszczupliły się na temat 1, trzy proc., to znaczy o czterech, 4 mld dolarów.

Wraz z raportu wynika, że kazdego roku producenci samolotów i sprzętu lotniczego odnotowują coraz solidniejsze wyniki. W ubiegłym r. zysk sprawny całej światowej branży lotniczej wzrósł na temat 8, cztery proc. jak i równiez wyniósł 59, 5 mld dolarów. Jak i równiez także w tym przypadku był to wynik wypracowany głównie za posrednictwem wytwórców sprzętu dla poprzez lotnictwo cywilne.

„Jeszcze pare lat temu lotnictwo wojskowe stanowiło dwie trzecie całego sektora. Teraz jest to już niewiele przeszlo 50 proc. W ciągu kilku czasów proporcje pomiędzy producentami samolotów wojskowych, a samolotów pasażerskich powinny się wyrównać” – powiedział cytowany w komunikacie Jakub Podleśny z Deloitte.

Na słabnące wyniki działu produkcji gwoli lotnictwa wojskowego największy wpływ – zdaniem ekspertów – miało zakończenie kilku znaczących konfliktów zbrojnych oraz pozycja tego sektora w NA JUKATAN, który ciagle odczuwa wyniki cięć budżetowych.

W przypadku lotnictwa cywilnego, po 2012 r. dwie największe firmy w tej branży, czyli Boeing i Airbus przekroczyły poziom produkcji z poprzedniego roku dostarczając jednej tys. 189 samolotów. Według Deloitte, to najlepszy wynik osiągnięty przy historii dużych pojazdów lotnictwa cywilnego. Ogólem przychody ludzi dwóch producentów wyniosły 20, 5 mld dolarów.

Wraz z analizy Deloitte wynika, że europejskie spólki lotnicze wychodzą z „dołka” ekonomicznego jak i równiez gonią firmy amerykańskie. „Wzrost przychodów w niniejszym sektorze w USA wyniósł 5, 1 proc., a europejskich przedsiebiorstw 7, 9 proc. choć trzeba zaznaczyć, że katalogów zysk operacyjny i zwrot z kapitału inwestycyjnego są wciąż niższe” – powiedział Podleśny.

Według ekspertów Deloitte, polski przemysł lotniczy jest coraz bardziej odkrywczy. 10-12 proc. przychodów w niniejszym sektorze przeznacza się dzieki badania jak i równiez rozwój, kiedy w odmiennych gałęziach ekonomii poziom ów nie przekracza 3 proc.

Z raportu wynika, że w Polsce przy branży lotniczej działa około 100 przedsiębiorstw, zatrudniających wiecej niz 23 tys. osób. Na wstepie trzy kwartały 2012 r. zaowocowały przychodami na poziomie 3, 4 mld zł. 80 proc. przychodów w tym sektorze stanowi eksport sprzętu do USA, Wenezueli, Indonezji, Włoch, Hiszpanii i Niemiec. (PAP)

aop/ mki/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy