Deloitte: instytucje parabankowe zagrażają bankom

Deloitte: instytucje parabankowe zagrażają bankom
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Indywidualna obsługa, personalizacja propozycje oraz wielka elastyczność wzgledem zdolności kredytowych klientów powodują, że niepodlegające prawu bankowemu parabanki raz za razem częściej wypierają banki wraz z ich prawdziwych obszarów dzialania – ocenili eksperci Deloitte.

Sluzace do parabanków, czyli instytucji finansowych, które nie zaakceptowac podlegają prawu bankowemu oraz nadzorowi należą m. in. Provident, czy Kokos. pl.

Jak wskazują autorzy referatu _ Doświadczenie klienta w relacji z bankami w Polsce _ oferta ludzi firm, zas także podmiotów umożliwiających płatności zbliżeniowe jak i równiez internetowe powoduje, że banki w oczach klientów przestają być niezbedne. Zdaniem ekspertów firmy doradczej Deloitte może to przy przyszłości prowadzić do sytuacji, w której banki będą jedynie dostarczycielem gotówki.

_ – Wraz z badania wynika, że obsługa klienta jak i równiez personalizacja propozycji to dziś główne faktory wpływające w satysfakcję konsumenta. Banki po tych regionach wykazują pokazne braki. Organizacje parabankowe są tego świadome, dlatego bazując na tychze dwóch atrybutach, mogą osiągnąć zadowalające skutki _ a mianowicie stwierdził cytowany w komunikacie Deloitte szef w Sektorze Instytucji Finansowych tej firmy Michał Dubno.

Eksperci Deloitte wskazali, że do tej pory parabanki specjalizowały się przede wszystkim po udzielaniu kredytów i pożyczek, szczególnie naszym osobom, które w doswiadczen banków miały znikomą zdolność kredytową lub jej nie zaakceptowac posiadały. Parabanki pomimo wielkiego oprocentowania dawanym pożyczek wciąż znajdowały swiezych klientów.

Pierwotnego zaletą – jak ocenili eksperci a mianowicie jest metrów. in. bezpośredni kontakt pracownik tych firm z ludzmi chcącymi zaciągnąć pożyczkę, chociażby w katalogów domach. _ – Z kolei SKOK-i wzmacniają swoją więź z odbiorcami poprzez nadanie im statusu członka spółdzielni i koncentracji na nabywcach wspierających ideę kas oszczędnościowo-kredytowych. W rezultacie odbiorca identyfikuje się z tą instytucją i wzmacnia się jego poczucie bezpieczeństwa. Wykorzystując te korzysci instytucje parabankowe coraz częściej walczą na temat oszczędności klientów, co wydaje sie kolejnym zagrożeniem dla sektora bankowego. Póki co ich udział w sektorze kredytów i depozytów wydaje sie byc znikomy, lecz nie można go lekceważyć _ a mianowicie wskazali eksperci w raporcie.

Stwierdzili te banki też, że bankom zagrażają portale sieciowe, m. in. Zopa, Prosper, czy naszego kraju Kokos. pl, które umożliwiają udzielanie jak i równiez branie pożyczek od odmiennych użytkowników wortalu, z pominięciem sektora bankowego. Stały się one poniewaz alternatywnym kanałem oferującym korzystniejsze oprocentowanie przy niższych kosztach działania.

Sposród raportu Deloitte wynika też, że bazy przegrywają na rynku płatności netowych i mobilnych, bowiem ten obszar został zdominowany przez niezależne platformy: PayPal, Przelewy24. _ Ostatnimi czasy pojawiła się możliwość metrów. in. wykorzystywania telefonu komórkowego w sposób podobny do zbliżeniowych kart płatniczych lub usługa szybkich przelewów międzybankowych. Żadna sposród tych usług nie jest firmowana przez banki. O objetosci zjawiska mogą świadczyć zarobki firm, które zdominowały ów rynek. Globalny PayPal osiągną w 2011 r. zarobki w wysokości 4, czterech mld dolarów, co swiadczy ponad 26 proc. przychodu całego polskiego sektora bankowego _ a mianowicie podkreślili eksperci.

Ich zdaniem, aby wzbogacić swoją ofertę banki w Polsce powinny czerpać wzorce wraz z innych krajów, m. in. z AMERYCE, ale także z krajów afrykańskich, gdzie niezwykle rozwinął się w ostatnim czasie system bankowości mobilnej.

_ – W niektórych panstwach afrykańskich, m. in. po Somalii, banki są jednocześnie operatorami komórkowymi, a wszelkie płatności są wykonywane bezgotówkowo za pomocą telefonów komórkowych. W związku z naszym w duzej liczby regionach programy płatności telefonami komórkowymi wyparły pieniądz drukowany _ – wskazał Dubno.

Eksperci Deloitte nie mają wątpliwości, że banki działające na naszym rynku mają wiele sluzace do nadrobienia. _ – Dziś w Polsce mobilne usługi finansowe są wciaz słabo rozpowszechnione, ale mają ogromny potencjał, którego banki nie maja obowiazek lekceważyć _ – podkreślił szef Sektora Instytucji Finansowych w Polsce jak i równiez Europie Środkowej w Deloitte, Zbigniew Szczerbetka.