Częstochowa: Okręgowa komitet zakwestionowała część podpisów LPR

Częstochowa: Okręgowa komitet zakwestionowała część podpisów LPR
27 lipca, 2020
Category: inne

Okręgowa Komitet Wyborcza po Częstochowie zakwestionowała część podpisów pod listą kandydatów Ligi Polskich Rodzin w typach do Sejmu. Niektóre sposród nich należały do osób już nieżyjących – poinformowali PAP reprezentanci komisji.

Nie oznacza to jednak, że LPR nie będzie miała listy w Częstochowie. Choć początkowo – z powodu zakwestionowanych podpisów a mianowicie odmówiono rejestracji listy, będzie to jednakze możliwe dzięki zaświadczeniu sposród Państwowej Komisji Wyborczej na temat zarejestrowaniu list LPR po ponad połowie okręgów w skali panstwie. Oznacza to, że w pozostałych okręgach Liga może ubiegać się o zarejestrowanie list bez konieczności dołączania podpisów z poparciem.

„LPR zarejestrowała listy po ponad połowie okręgów i nie musi składać podpisów. Procedurę ponawiamy – w tym relacji, że będziemy teraz badać dokumenty i jeżeli ów lampy są prawidłowo sporządzone, to sporządzimy protokół przyjęcia ewidencje kandydatów” – powiedział we wtorek PAP komisarz wyborczy w Częstochowie Edward Przesłański.

Wcześniej reprezentanci komitetu LPR dostarczyli do komisji w Częstochowie 5147 podpisów. To tylko 147 ponad wymagania ordynacji, dlatego zdecydowano na temat ich weryfikacji.

„Po przebadaniu ponad 2 tys. podpisów stwierdziliśmy, że 207 z nich jest nieprawidłowych jak i równiez nie może zostać uznanych. Zeszliśmy w ten sposób poniżej piec tys. koniecznych podpisów, dlatego odmówiono rejestracji” – wyjaśnił Przesłański.

Pozostałych podpisów okręgowa komisja już nie badała. Według wiadomosci z komisji, wśród ludzi sprawdzonych znaleziono cztery, złożone przez jednostki już dziś nieżyjące. Po innych przypadkach numery PESEL nie odpowiadały autorom podpisów lub nazwiska – w 11 przypadkach – powtarzały się.

Okręgowa Komisja Wyborcza rozważa powiadomienie o wykrytych nieprawidłowościach organów ścigania. „Mamy dokumentację, podpisy – czy zrobimy to za dwa dni, czy za 2 tygodnie, nie istnieje większego znaczenia” – powiedział Przesłański.

Komisarz ocenił, że poza przypadkowo LPR rejestracja list przy okręgu zachodzi bez większych problemów; osoby składające dokumenty są w ogół wlasciwie przygotowane. Wyraz rejestracji list mija w środę na temat północy. (PAP)

kon/ ura/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy