Chiny zapowiadają reformy. Spowolnienia jednak nie unikną

Chiny zapowiadają reformy. Spowolnienia jednak nie unikną
27 lipca, 2020
Category: gielda

Chińskie władze wedle obietnicą ogłosiły dziś pakiet nowych reform na sezon najbliższych latek. Nowe rozwiązania według zapowiedzi członków Partii Komunistycznej mają przede wszystkim pozwolić na zwiększenie wolnego rynku w gospodarce krajowej Państwa Środka oraz zapobiec potencjalnym problemom społeczno-gospodarczym.

Reforma polityki poszczególnego dziecka, zlagodzenie rynków materialów, telekomunikacji i energii elektrycznej oraz wdrożenie oryginalnych rozwiązań socjalnych wyglądają obiecująco na pierwszy rzut oka. To właśnie propozycje tych pomysłów trafiły także na czołówki gazet i innych mediów w pierwszych godzinach wedlug upublicznieniu całego pakietu reform. Jednakże badz aby bez watpienia są to rozwiązania, które pozwolą Chinom uniknąć silniejszego spowolnienia w najbliższych czasach? Raczej nie.

Pro-rynkowo brzmiące rozwiązania np. uwolnienie dużej części cen, zezwolenie dzieki posiadanie większej ilości dzieci czy też umożliwienie większej liczbie osób osiedlania się w miejscowosciach nie mają większego istota z perspektywy publicznych inwestorów na rynkach pienieznych. Co więcej, patrząc dzieki zapowiedź zwiekszenie szybkosci wdrożenia podatku od nieruchomości, zwiększenia dywidend ze spółek państwowych (do tej okresy większość profitu była reinwestowana) oraz przyrzeczenia ograniczenia nadmiernych mocy produkcyjnych przez ciężki przemysł nie wróżą niczego dobrego dla wzrostu ekonomicznego i popytu na metale przemysłowe po kolejnych czasach. Co prawda władze zapowiadają umożliwienie samorządom miejscowym (główny serce inwestycji) sprzedawanie własnych obligacji, lecz trudno oczekiwać dużego popytu w dług samorządów, skoro wiele z tych propozycji ma dziś problemy sposród ich bieżącą obsługą.

Wedlug nas program reform z perspektywy inwestorów nie daje nic swiezego, a wręcz potwierdza, że władze boją się przeinwestowania przez część przedsiębiorstw i bańki na rynku nieruchomości. Spowalnianie wzrostu az do 7% w ciągu najbliższych 2 latek jest niemal pewne. Jak więcej scenariusz spowolnienie postepu PKB narażony jest w twarde lądowanie (np. z przyczyny kryzysu bankowego/ pęknięcia bański na rynku nieruchomości/ problemów dużej części samorządów z obsługą dług), które może doprowadzić do spadku dynamiki postep nawet w okolice 4-5%.

  • Indeksy giełd na świecie
  • Indeksy GPW w

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy