Chiny: Rząd: polityka wobec Tybetu właściwa i nieodwołalna

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Strategia chińskich władz wobec Tybetu jest właściwa i nie istnieje od niej odwrotu; zapewniła ona Tybetańczykom stabilny rozwój i rozwój kultury – wynika z białej księgi rządu przy Pekinie, opublikowanego we wtorek przez oficjalną agencję Xinhua.

Ponizej chińskimi rządami Tybet wiele osiągnął a mianowicie podkreśla się w akcie.

„Obecnie Tybet rozwija się gospodarczo, politycznie, ma kwitnącą kulturę, ludność żyjącą po harmonii jak i równiez środowisko prawdziwe w dobrym stanie; mieszkańcy są szczęśliwi i zdrowi” – zaznaczają autorzy rządowego raportu, zastrzegając: „Rozwój Tybetu jest nierozerwalnie związany wraz z właściwą ścieżką, którą kroczy”.

„Na świecie są też tacy, którzy umyślnie przeinaczają przeszłość i teraźniejszość Tybetu z powodu ideologicznych uprzedzeń badz dla własnych korzyści. Stworzyli na swój użytek legenda Tybetu jak krainy Szangri-la (w tybetańskiej tradycji mityczne królestwo, zamiar poszukiwań podróżników – PAP), chcąc, aby pozostał wsteczny i zacofany na zawsze” – piszą autorzy białej księgi.

Twierdzą też, że dalajlama, przebywający na uchodźstwie duchowy przywódca Tybetańczyków, dążąc do niepodległości Tybetu, w rzeczywistości chce sabotować swoim rozwój i stabilność. Pekin uważa dalajlamę za separatystę; on sam podkreśla, że dąży jedynie do większej autonomii Tybetu.

Chiny bronią rządów twardej ręki w Tybecie, twierdząc, że ten górzysty jak i równiez odległy region cierpiał z przyczyny dotkliwego ubóstwa, gospodarczej stagnacji i feudalizmu do periodu „pokojowego wyzwolenia” przez chińskie wojsko w 1950 r. oraz powtykania „reform demokratycznych” w 1959 r. – przypomina agencja Reuters.

Objęciu władzy za posrednictwem nowego prezydenta Chin Xi Jinpinga wiosną br. towarzyszyły nadzieje dzieki złagodzenie urzedowej polityki wobec Tybetu; wskazywano, że tata nowego przywódcy był blisko związany sposród dalajlamą. Zyczenia te okazały się aczkolwiek płonne.

Obecnie napięcia po Tybecie są najwyższe od wielu lat po serii samopodpaleń dokonanych przez tybetańskich mnichów,; rząd centralny przy Pekinie zareagował na owe incydenty, zaostrzając środki bezpieczeństwa.

Od 2009 roku desperackiego aktu dokonało ponad 120 mnichów, przede wszystkim w niespokojnych prowincjach Syczuan, Gansu jak i równiez Qinghai, a nie na obszarze określanym przez Pekin jako Tybetański Region Autonomiczny. Większość sposród nich zmarła na skutek odniesionych obrażeń. (PAP)

akl/ ro/

14861053

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy