Chiny: Ekspert: Nowy rząd nie zaakceptowac zaprowadzi w polsce istotnych odmian

Chiny: Ekspert: Nowy rząd nie zaakceptowac zaprowadzi w polsce istotnych odmian
27 lipca, 2020
Category: inne

Objęcie przez Xi Jinpinga funkcji prezydenta i inne zmiany personalne po chińskim rządzie nie przełożą się przy najbliższym okresie na żadne istotne modyfikacje w polityce Chin – ocenił w rozmowie wraz z PAP ekspert z Hongkongu.

„Nie będzie żadnej większej modyfikacje, ponieważ calosc zostało wcześniej ustalone jak i równiez będzie się działo zgodnie z linią partii. W szczególności przetasowania kadrowe w rządzie i parlamencie przebiegają wedlug ustaleniami podjętymi na 18. zjeździe partii” – wyjaśnił znawca chińskiej polityki Johnny Lau.

18. ogólnokrajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Już wówczas Xi przejął po ustępującym prezydencie Hu Jintao znacznie ważniejszą funkcję sekretarza generalnego partii i zwierzchnictwo ponad chińskimi siłami zbrojnymi. Wszystkie te 3 stanowiska Xi będzie przypuszczalnie piastował za posrednictwem dwie pięcioletnie kadencje.

Według Laua oryginalny prezydent nie zaakceptowac różni się znacząco od czasu swojego poprzednika. „Jego sposób myślenia wspomina sposób myślenia poprzedniego pokolenia. Będzie się starał umacniać chińską gospodarkę, ale nie zaakceptowac wprowadzi większych zmian politycznych” – ocenił.

W refleksji hongkońskiego specjalisty cztery miesiące, przez które Xi sprawuje przywództwo w partii, to za mało, by móc oceniać jego styl rządzenia. Nowi przywódcy „manifestują chęć przezwyciężenia trudności. Starają się zmienić atmosferę. To wylaczne, co mogą zrobić; nie zaakceptowac mogą w tym momencie zmienić natury ani konstrukcje partii. Powinnismy poczekać co najmniej rok lub dwa, aż Xi i nowa administracja przedstawią wlasne propozycje polityczne” – wyjaśnił Lau.

Zanim nowym rządem stoją trudne wyzwania. Wśród głównych problemów, którym nowa administracja będzie musiała stawić czoło, Lau wymienia niestabilną sytuację gospodarczą, frustrującą społeczeństwo korupcję i napięte relacje dyplomatyczne sposród innymi krajami, przede wszystkim sposród Japonią, z którą Chiny toczą spór terytorialny o bezludne wyspy Diaoyu (jap. Senkaku) na Morzu Wschodniochińskim. Zdaniem analityka rozwiązanie tychze problemów będzie testem skuteczności nowego rządu; będzie to również miało kluczowe sensu dla postepowanie społecznej stabilności Chin.

Na formalnym głosowaniu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Potocznych (OZPL) obradującego w Pekinie Xi został w czwartek mianowany prezydentem. Tego danego dnia wiceprezydentem Chin został Li Yuanchao, a przewodniczącym parlamentu – Zhang Dejiang. W piątek i sobotę podobne głosowania wyłonią swiezego premiera, wicepremiera i poszczególnych ministrów, a także oryginalnych prezesów centralnego Ludowego Agencji bankowej Chin, Najwyższego Sądu Ludowego i Najwyższej Prokuratury Ludowej.

Obserwatorzy chińskiej polityki są zgodni, że chociaż dotyczące obsady najważniejszych stanowisk głosowania w OZPL są przez oficjalne publikatory nazywane „wyborami rządu”, parlament pełni w procesie przekazania władzy wyłącznie funkcję fasadową, formalnie pieczętując zakulisowe ustalenia partyjnych elit.

Tylko jeden spośród prawie trzech tys. chińskich posłów zagłosował w czwartek przeciwko objęciu przez Xi fotela prezydenckiego, a kilku wstrzymało się od głosu. Xi był jedynym petentem. Eksperci nie mają wątpliwości, że premierem zostanie przy piątek biezacy wicepremier Li Keqiang.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ fit/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy