Chiny chcą zrewaluować juana

27 lipca, 2020
Category: waluty

Chiński bank kierowniczy przygotowuje rewaluację krajowej waluty. – _ Będziemy się koncentrowali w utrzymaniu stabilności cen _, powiedział kierownik banku centralnego Zhou Xiaochuan. Podniesienie wartości juana może nieco obniżyć ceny importu, co ułatwiłoby bankowi walkę z inflacją.

Cztery okres po wybuchu kryzysu gospodarczego Azja Wschodnia jest zalewana pieniędzmi pochodzącymi sposród programów koniunkturalnych. W przypadku Chin dochodzą do tego znaczne wpływy z eksportu. Aby utrzymać kurs juana na niewielkim poziomie bank centralny musi skupować obce waluty wydając w zamian świeże pieniądze w polsce – skutkiem tego jest ponad pięcioprocentowy wzrost inflacji w Krajach.

Eksperci spodziewają się, że w trakcie roku kurs juana w stosunku do dolara wzrośnie poniekad do ośmiu procent. _ – Chiny skorzystałyby w rewaloryzacji, ponieważ import stałby się tańszy _, mówi Stephen Green z banku Standard Chartered w Szanghaju. Green sądzi, że wartość dolara w stosunku do juana zmaleje z aktualnie 6, szescdziesieciu do 6, 20 juana. _ a mianowicie Zapowiedź ta wykracza nawet poza przewidywania rynku _, mówi Green.

Rewaluacja juana ma pomóc rządowi po stworzeniu stabilnych warunków na rzecz własnego przemysłu. _ – Kontrolowana rewaluacja niesie ze sobą duzo zalet na rzecz chińskiej produkcji _, uważa Sheng Songcheng, dyrektor działu statystycznego chińskiego banku centralnego. Rewaluacja juana w r. 2010 o 3, piec procent doprowadziła do postepu importu o 0, trzy procent przy jednoczesnym spadku eksportu o 0, szesc procent. Przyczyniło się to do zredukowania nadwyżki po handlu zagranicznym o sześć procent.

Mocne powiązanie juana z dolarem napotyka dzieki krytykę wraz z strony AMERYCE. Według rządu Baracka Obamy niski kurs juana wpływa na wysokie bezrobocie po USA. Kiedy juan wydaje sie tani, chińskie towary po USA są jeszcze tańsze. Dlatego też Waszyngton domaga się całkowitego uwolnienia kursu wymiany juana.

Tymczasem Chiny ostrzegają, że uwolnienie juana może mieć katastrofalne wyniki dla wzrostu gospodarczego panstwie, kiedy chińska waluta bedzie się gwaltownie celem spekulacji dużych inwestorów. Chiński przemysł eksportowy podtrzymuje się na części z bardzo nieduzych marż.