Chińczycy na warszawskim rynku w przeszukiwaniu kontaktów biznesowych

27 lipca, 2020
Category: inne

Przedsiębiorcy wraz z chińskiej Mongolii Wewnętrznej przyjechali do Polski, by szukać partnerów biznesowych. Zainteresowanie zorganizowanym w poniedziałek spotkaniu po PAIiIZ było ogromne. Rezultaty przynoszą spotkania na najwyższym szczeblu – handel rośnie.

Region Autonomiczny Mongolii Wewnętrznej położony jest w północnej części Chin, dotyka z Mongolią właściwą, i Rosją. Prowincję, mimo że nie jest pani zbyt gęsto zaludniona, zamieszkuje tylko kilkanascie milionów osób mniej niż całą Polskę. Przedstawiciele kilkudziesięciu firm metrów. in. wraz z branży wydobywczej, rolno-spożywczej, tekstylnej i innych, spotkało się w Krajowej Agencji Danych i Inwestycji Zagranicznych z naszym biznesem.

„Chiny rozwijają się od momentu wschodu sluzace do zachodu. Wielkie miasta wschodniego wybrzeża np. chociażby Szanghaj, są już bardzo dokładnie spenetrowane poprzez kapitał światowy, przez kraje, które były w Chinach wcześniej niż my. Dlatego głównym detalem strategii PAIiIZ jest +pilnowanie+ zachodu, zachodnich prowincji Chin, a jedną z największych zachodnich prowincji jest właśnie Mongolia Wewnętrzna” – powiedział PAP jak i równiez IAR prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

W jego opinii Polska ma szanse odnieść sukces w zwiększeniu współpracy z Mongolią Wewnętrzną, bowiem w gospodarce krajowej tego obszaru są potrzeby na towary, w których nasi przedsiębiorcy się specjalizują. Chodzi np. o chemię, metalurgię, lub wyroby przemysłu spożywczego, zwłaszcza mleczarskiego.

Na kilku kryzysach (m. in. doniesieniach na temat trującym mleku w proszku dla dzieci) Chińczycy niechętnie kupują rodzimy towar. Zamożni chińscy rodzice przez internet wyszukują znajomych jak i równiez krewnych na starym kontynencie, organizując sieć alternatywnego eksportu mleka i często płacąc za nie znacznie więcej, niż zapłaciliby w kraju.

Zwiększony popyt w mleko w proszku doprowadził nawet do tego, że po Holandii zaczęło w tym roku brakować niektórych marek, a sprawą zainteresował się holenderski rząd. Zdaniem Majmana jest mozliwosc, by chińskie firmy zajmujące się przetwórstwem mleka zainwestowały w Polsce.

Odmiennym potencjalnym polem współpracy wydaje sie przemysł wydobywczy, przede wszystkim górnictwo. W obszarach miasta Ordos, gdzie w zeszłym roku kalendarzowego odbyły się wybory miss świata, wydobywa się kilkadziesiąt surowców przyrodniczych. „Mamy dodatkowo urządzenia, posiadamy doświadczenie, dysponujemy fachowców” – mówił kierownik PAIiIZ.

Wicedyrektor departamentu finansów Mongolii Wewnętrznej Zheng Yiping powiedział w trakcie spotkania, że zasoby 67 minerałów występujących w jego regionie, są największe przy Chinach. Przy Mongolii Wewnętrznej – podkreślał – występuje 50 proc. światowych zasobów metali ziem rzadkich. Pełnią one bardzo ważną rolę w zaawansowanych technologiach teleinformatycznych, bez nich nie byłoby np. miniaturyzacji telefonów komórkowych.

Radca handlowy w ambasadzie Chin na warszawskim rynku Ma Changlin uważa, że chińskie firmy mogą się rozwijać i zarabiać w naszym kraju. Podkreślił, że Polska wydaje sie stabilnym gospodarczo państwem sposród dobrze przygotowaną kadrą. „Musimy tworzyć więcej połączeń między przedsiębiorstwami. Ostatnimi czasy chińskie spólki przyjeżdżają sluzace do Polski coraz to częściej, identycznie jest wraz z polskimi kompaniami odwiedzającymi wlasny kraj” a mianowicie powiedział PAP.

Wicedyrektor Departamentu Promocji i Współpracy Dwustronnej Ministerstwa Gospodarki Marek Korowajczyk poinformował, że w glównym kwartale tego roku polski eksport az do Chin wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r. na temat 27 proc. Polska sprzedaje do Państwa Środka artykuly za 1, 4 mld euro na rok; kupujemy za dziesięciokrotnie więcej.

Szanse w zwiększenie zamiany handlowej wzrosły po wizytach prezydenta Bronisława Komorowskiego w Chinach i premiera Chin Wen Jiabao w Polsce. „Politycy dobrze odrobili pracę domową i zapalili zielone światło przed przedsiębiorcami obu krajów. Teraz czas na przedsiębiorców” – ocenił Majman.

Nasze władze chciałby, aby Chińczycy utworzyli w Polsce park technologiczny. Szef PAIiIZ poinformował, że deklarację wytworzenia takiego parku złożyły dwie strefy ekonomiczne: Pomorska i Łódzka. „Strefa chińska w sposród Singapurze jawi sie jako jeden z głównych obszarów rozwoju nowoczesnych inzynierii w świecie. Czemu nie spróbować może na mniejszą skalę po Polsce” a mianowicie zastanawiał się Majman. (PAP)

stk/ drag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy