CBA: minął wyraz zawieszenia Kamińskiego

CBA: minął wyraz zawieszenia Kamińskiego
27 lipca, 2020
Category: inne

W związku z upływem trzymiesięcznego terminu zawieszenia Mariusza Kamińskiego przy obowiązkach funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego, kierownik CBA Paweł Wojtunik podjął decyzję na temat nieprzedłużeniu zawieszenia i przeniesieniu go sluzace do „grupy stanowisk tymczasowych” – podał rzecznik CBA Jacek Dobrzyński.

Spytany, badz teraz Kamiński będzie miał wyznaczone jakieś zadania, rzecznik odparł, że „będzie pan w wladzy szefa”. Wyjaśnił, że zawieszony funkcjonariusz dostaje połowę należnego uposażenia, a gdy ów okres mija, ma przywrócone normalne pobory.

Dobrzyński dodał, że wcześniejsza decyzja o zawieszeniu w czynnościach służbowych została podjęta na podstawie ustawy o CBA, z uwagi na zarzuty karne zbudowane przez Prokuraturę Okręgową po Rzeszowie.

Premier Donald Tusk odwołał Kamińskiego z mozliwosci szefa CBA 13 października. Zarzucił jemu m. in., że po kontekście tak zwanym. afery hazardowej wykorzystał Biuro do celów politycznych i posługiwał się insynuacją jak i równiez kłamstwem. Równocześnie nowy kierownik CBA zawiesił go – jako funkcjonariusza Biura a mianowicie w pełnionych obowiązkach. Ta decyzja miała związek – jak informowało Biuro – z zarzutami, jakie Kamińskiemu postawiła rzeszowska prokuratura (dotyczące nadużycia władzy przy rozpracowywaniu tzw. draki gruntowej).

Kamiński zapowiedział pozew, w którym zaskarży działania Wojtunika. Domaga się wydania świadectwa służby w Biurze. Ostrzegał, że jeżeli w dodatku nie dojdzie, wystąpi w drogę sądową. „Odpowiedzią było to, że wysłano mi pensję w konto, którą odesłałem az do CBA. Wiem, że CBA nie zmieniła swojego posady i oceny prawnej” – mówił Kamiński.

Kamiński przekonuje, że funkcjonariuszem nie jest od momentu, gdy został odwołany za posrednictwem premiera wraz z funkcji szefa CBA. „Zostałem powołany na swoją funkcję przez premiera rządu naszego i odwołany – z naruszeniem prawa – poprzez premiera rządu polskiego. (… ) Zostałem powołany na cztery lata i w chwili, wówczas gdy premier odwołał mnie z mojej mozliwosci, nie jestem funkcjonariuszem CBA” – mówił.

Innego przeswiadczenia jest CBA. Według Lokum, Kamiński został odwołany sposród funkcji szefa, analogicznie jakim sposobem jego zastępcy, ale nie zaakceptowac zwolniony wraz z służby. O tym, że był funkcjonariuszem Biura, świadczyć ma m. in. fakt, że posiadał służbową broń i nie były za jego odprowadzane składki ZUS.

Według ustawy o CBA, szef Biura nie zamierza być funkcjonariuszem. Kandydat na to stanowisko nie może być karany, nie zaakceptowac może być współpracownikiem PRL-owskich służb, ma obowiazek mieć ważny certyfikat bezpieczeństwa i wyższe wykształcenie. Może być cywilem, ale w takiej sytuacji odprowadzane są za jego składki na ZUS a mianowicie czyli jego pensja wydaje sie niższa jak i równiez nie ma uprawnienia do wcześniejszej emerytury. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

sta/ bno/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy