Buzek o swych szansach w szefa PE: wyniki na terytorium polski są obiecujące

Buzek o swych szansach w szefa PE: wyniki na terytorium polski są obiecujące
27 lipca, 2020
Category: inne

*Wyniki w Polsce są obiecujące, jednak wszystko się rozstrzygnie, jak będziemy znali wyniki przy całej Polsce – tak b. premier Jerzy Buzek ocenił w poniedziałek wlasne szanse jako kandydata na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. *

Wraz z wstępnych szacunków Parlamentu Europejskiego, Platforma Obywatelska i PSL zdobędą po PE 28 mandatów, zas zasiadające z nimi we frakcji Europejskiej Partii Ludowej partie włoskie 36 mandatów.

Partie owe są sojusznikami i zasiadają wspólnie w PE w chadeckiej grupie EPL, jednak rywalizują wraz z sobą o to, kto – Włoch Mario Mauro czy Polak Jerzy Buzek – będzie kandydatem EPL na przewodniczącego PE w nowej kadencji.

Buzek, który był przy poniedziałek rankiem gościem Radia ZET podkreślił, że wówczas po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów sluzace do PE zaczną się poważne rozmowy na temat obsadzie stanowisk, zarówno w stopniu rządowym, jak i w Parlamencie W europie.

„Za dziesięć dni spotkamy się przy Parlamencie W europie, jeszcze wam starzy posłowie, a potem nowi jak i równiez będziemy dyskutować na temat obsad głównych stanowisk, także przy Komisji Europejskiej” – mówił b. premier.

Pytany o to, że Włosi będą mieli po EPL więcej miejsc niż Polacy, Buzek oświadczył, że to wydaje sie byc całkowicie zgodne z przewidywaniami. Dodał, że Włochy mają w PE do obsadzenia ponad 70 miejsc, a Polska tylko 50, więc – jakim sposobem argumentował – trudno osobiscie wyobrazić, żeby zwycięska wsad w Polsce mogła mieć więcej niż zwycięska partia we Włoszech. „To jest praktycznie niemożliwe” a mianowicie podkreślił.

Zwrócił też uwagę, że identycznie jest wraz z Niemcami, którzy w PE mają aż 99 mandatów. „Więc naprawdę trudno ich pokonać” – ocenił b. premier.

Niemcy z CDU i CSU, które utrzymają pozycję liderów w EPL z 42 eurodeputowanymi, popierają Buzka na stanowisko szefa PE.

Buzek pytany, lub Niemcy go poprą, odparł jedynie: „zobaczymy”. Jego zdaniem, doskonalym znakiem gwoli Polski jest to, że wymienia się nas jako kandydatów na ważne stanowiska przy UE, Europie i świecie.

Zdaniem Buzka, forsowanie za posrednictwem premiera Włoch kandydatury Mauro pomogło bardzo włoskiej centroprawicy w typach oraz planom politycznym danego Silvio Berlusconiego. „Na pewno pan premier Berlusconi sporo wygrał na tym, że forsował swojego kandydata i doskonale, centroprawica włoska uzyskała wlasciwy wynik” a mianowicie powiedział b. premier. (PAP)

eaw/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy