Budzanowski: rozwój wydobycia i poszukiwania to główne zagadnienia dla PGNiG

27 lipca, 2020
Category: rózne

Rozwój wydobycia krajowego, poszukiwania gazu, w tym niekonwencjonalnego i ewentualne renegocjacje kontraktów importowych – to główne zadania PGNiG w czasach 2013-2014 – poinformował sejmową komisję skarbu minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Jakim sposobem mówił Budzanowski, krajowe odnalezienie gazu po 2012 r. wynosiło cztery, 4 mld m sześc., natomiast intencją jest ten wzrost liczby odwiertów, który podniesie wyszukanie co najmniej na temat kolejne 2 mld m sześc. Jak podkreślał minister, chodzi o to, by w 2019 r., czyli do chwili, kiedy ruszą przygotowania sluzace do renegocjacji kontraktu jamalskiego, być do tego wlasciwie przygotowanym. Budzanowski wyjaśnił, że Polska winna wtedy mieć ambitny system wydobywczy.

Szef resortu skarbu dodał, że równolegle PGNiG będzie szukać gazu niekonwencjonalnego, a pierwszenstwem jest koncesja Wejherowo i odwierty horyzontalne. „Jeżeli tempo prac się utrzyma jak i równiez potwierdzi się większy przepływ gazu wraz z horyzontalnych wierceń, uruchomienie niedużej produkcji w Pomorzu po 2015 r. jest calkowicie możliwe” – ocenił Budzanowski.

Minister zwrócił też uwagę, że perspektywicznym źródłem wydaje sie byc też tzw. tight gas (gaz zaciśnięty – PAP) zawarty po pokładach czerwonego spągowca przy Wielkopolsce.

Budzanowski zaznaczył również, że oszczędności powstające w nastepstwie restrukturyzacji PGNiG będą inwestowane w wyszukiwania.

„Jeżeli na rzecz innych odbiorców będą przekazywane lepsze wzory odbioru gazu rosyjskiego, nie wykluczamy prób zmiany katalogów i dla nas” – mówił też Budzanowski o możliwościach renegocjacji kontraktów importowych. Wskazał, że główne tereny potencjalnych negocjacji to formuła take or pay (chodzi formułę zakładającą konieczność odbioru określonej ilości zakontraktowanego gazu pod rygorem płacenia kar – PAP) i sama cena. Jakim sposobem dodał, Polska nie wyklucza renegocjacji kontraktu na dostawy LNG z Kataru. Caloksztalt zależy od momentu ostatecznej ceny – podkreślił.

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa poinformowała z kolei, że jeżeli w którymś z projektowanych na ten rok 13 odwiertów zbytnio gazem niekonwencjonalnym pojawi się jego znaczący przepływ, to będzie to podstawa sluzace do natychmiastowej wyborów o dokonaniu w okolicy 6-11 pomocniczych odwiertów.

Zaznaczyła, że spółka przewidziała polski na wyszukiwania 2, cztery mld zł i jeżeli te środki nie zostaną do końca wydane, to PGNiG ma listę odwiertów rezerwowych, które będą w takim przypadku realizowane.

Piotrowska-Oliwa oświadczyła też, że PGNiG liczy w usprawnienie przy nowym niemal geologicznym metod związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, np. środowiskowych. Wskazała, że w NA JUKATAN przeciętny czas od rozpoczęcia odwiertu sluzace do przyłączenia fita do necie gazowej to 20 dzionki, z czegoz 11 dzionki zajmuje wiercenie, a 4 szczelinowanie. Podkreśliła, że czynnosci związane wraz z odwiertem przy Kochanowie rozpoczęto w październiku, a zgodnie z harmonogramem uzyskiwania decyzji wiercenie mogło wystartować w marcu.

PGNiG będzie też analizować swoje koncesje w Pakistanie, Egipcie i Libii, żeby ewentualnie się z tych propozycji wycofać i sprzedać innym inwestorom. Wykonujemy zobowiązania koncesyjne, tylko po to, żeby wartość tych koncesji wzrosła – wyjaśniła prezes Piotrowska-Oliwa. Zaznaczyła, że dla PGNiG priorytetem wydaje sie byc Norwegia.

Odnosząc się do liberalizacji branzy Piotrowska-Oliwa oceniła, że przedlozenie obliga giełdowego na gaz, obojętnie badz w wysokości 30 lub 70 proc, to ogromne ryzyko wejścia konkurencji na rynek. Nie możemy czekać na powtórzenie scenariuszy z innych krajów, gdzie monopoliści ponosili ogromne koszty i szybko tracili 40-50 proc rynku – podkreśliła. „Myśląc o pracownikach musimy firmę przed jakims scenariuszem zabezpieczyć” – zaznaczyła. (PAP)

wkr/ drag/ je/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy