Budzanowski: KNF zbada, czy doszło do wyplywu informacji na temat. akcji KGHM

Budzanowski: KNF zbada, czy doszło do wyplywu informacji na temat. akcji KGHM
27 lipca, 2020
Category: inne

Komisja Przegladu Finansowego sprawdza wszystkie transakcje dotyczące akcji KGHM sprzed expose premiera – poinformował w czwartek w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Ze wstępnych analiz wynika, że nie było nieprawidłowości.

Z wnioskiem na temat poinformowanie, jakie mozliwosci stało się z akcjami KGHM na ogłoszeniu wiadomosci w expose premiera Donalda Tuska, zwrócił się klub Prawa jak i równiez Sprawiedliwości.

„Premier poinformował, że zostanie wprowadzone dodatkowe opodatkowanie kopalin a mianowicie miedzi jak i równiez srebra, zas ponieważ wydobywa je tylko KGHM, mieliśmy do czynienia sposród gwałtownym spadkiem wartości akcji tej spółki. W ciągu dwóch dni ten spadek wyniósł kilkanaście procent, jak obniżyło wartość spółki na temat blisko szóstej, 5 mld zł. (… ) Ponieważ Skarb Państwa ma wiecej niz 31 proc. akcji KGHM, tym samym wartość tych akcji spadła na temat 2, piec mld zł” – mówił poseł wnioskodawca Zbigniew Kuźmiuk. Zwrócił także uwagę na ogłoszenie poprzez KGHM zamiaru skupu dzialaniu, na co firma planuje przeznaczyć w porzadku. 3 mld zł. Jak zaznaczył, taka zapowiedź spowodowała w ciągu krótkiego czasu wzrost akcji, a zbytnio dwa dób premier ogłaszając pomysł opodatkowania kopalin, wywołał gwałtowny zmniejszenie akcji tej spółki.

„Możemy się wylacznie domyślać, że wszyscy tobie, co posiadali taką informację z wlasciwym wyprzedzeniem mogli zarobić w tego rodzaju transakcjach” – zaznaczył poseł PiS. Pytał, kiedy taki pomysł się pojawił i który jest jego autorem a takze jak duże grono osób miało dostęp do tak zaawansowanej informacji.

Budzanowski odpowiadając dzieki pytania poinformował, że sprawy przeprowadzane dzieki giełdzie w okresie 10-18 listopada są obiektem badania Komisji Nadzoru Finansowego. Dodał, że 25 listopada KNF wydała komunikat, przy którym stwierdziła, że „wstępna analiza nie zaakceptowac wskazuje, by przed ogłoszeniem przez prezesa Rady Ministrów planowanych zmian w opłatach eksploatacyjnych od kopali miało miejsce zastosowanie tej wiadomosci w obrocie giełdowym”.

Jak zaznaczył minister, jest to rozpatrywanie wstępna, dlatego wystąpił az do przewodniczącego KNF z prośbą o zbadanie wszystkich możliwych transakcji, które wtedy miały miejsce i wszystkich tak zwanym. instrumentów pochodnych z minionych dwóch miesięcy.

„Trwa proces weryfikacji, nie zaakceptowac można jego wykonać sposród dnia w dzień (… ) zawiera on sezon od 2 sluzace do 18 listopada i 70 tys. sprawie dotyczących spółki KGHM, nie tylko dokonanych przez polskich inwestorów” – powiedział. Dodał, że KNF zwrócił się też o przeanalizowania takich sprawie przez komisje nadzoru we Francji, Gb i przy Czechach. Diagnozowanie transakcji będzie trwało co najmniej do końca tego miesiąca – zaznaczył Budzanowski.

Szef resortu skarbu odnosząc się do pomysłu opodatkowania kopalin powiedział, że rząd, proponując taki podatek, wyszedł wraz z założenia, że surowce są własnością całego narodu, natomiast więc całe społeczeństwo powinno odnosić korzyści z owego tytułu. Przypomniał, że jest to „unowocześnienie” obowiązującej obecnie opłaty eksploatacyjnej. Jest ona już „archaizmem” – np. za tonę wydobytej rudy miedzi opłata wynosi trzy, 1 zł, czyli w sumie podatek roczny sięga 80 mln zł, podczas gdy zarobek KGHM to ok. 9 mld zł. Ponadto opłata ta nie trafia az do budżetu państwa, ale do gmin i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Budzanowski poinformował, że rząd przygotowuje stosowne przepisy dotyczące opodatkowania kopalin. Prace ponad tym zamyslem mają się zakończyć po II trymestrze 2012 r. Zaznaczył, że resort skarbu będzie się przyglądał proponowanym rozwiązaniom. „Musi to być rozwiązanie elastyczne, uwzględniające modyfikacje ceny miedzi na rynkach światowych, jakim sposobem również rentowność wydobycia jak i równiez sprzedaży” a mianowicie powiedział. (PAP)

awy/ pad/ mhr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy