Boni: stanowisko ws. uboju rytualnego przekażemy rabinom w Brukseli

27 lipca, 2020
Category: inne

Stanowisko Naszego kraju ws. uboju rytualnego bedzie przedstawione po czwartek podczas spotkania europejskich rabinów w Brukseli a mianowicie poinformował po środę szef MAC Michał Boni. Oświadczył, że w Polsce nie ma intencji ograniczania dostępu do rytuałów.

„Będę przekazywał przedstawicielowi przy Komisji Europejskiej, chlopakowi ambasadorowi Prawdzie (polski eksponent przy UE Marek Prawda-PAP), wszystkie pliki i materiały, bo chcę, żeby na jutrzejszym zebraniu w Brukseli rabinów europejskich zostało zaprezentowane stanowisko Lokalny. Chcemy, żeby nie było takiego wrażenia, że jest to jakiekolwiek ograniczanie praw religijnych wspólnot; nie istnieje takich intencji, na pewno tego rodzaju ograniczania dostępu do wszelkich rytuałów nie będzie” – powiedział Boni, który w środę gościł w miejscowości Zdrój w Kujawsko-Pomorskiem.

Jakim sposobem zaznaczył, już we wtorek rozmawiał z ambasadorem Prawdą o tym, „aby wszystkie kwestie wyjaśnić”. „Te nadmiernie emocjonalne nastroje trzeba uspokoić” a mianowicie podkreślił Boni.

Minister przypomniał, że wystąpił do Rządowego Centrum Legislacji o interpretację kwestii dopuszczalności uboju rytualnego na własny użytek mniejszości wyznaniowych. „Jeśli ta interpretacja będzie przychylna, to będziemy poszukiwali magazynowo-produkcyjnego rozwiązania; uważam, że trzeba znaleźć jakieś porozumienie między osobami, które chcą uniknąć cierpienia zwierząt, a koniecznosci religijnymi” a mianowicie zapowiedział Boni.

Boni poprosił Rządowe Srodku Legislacji o pilną interpretację, czy po odrzuceniu w Sejmie planu dopuszczającego wykonywanie uboju rytualnego możliwy jest ubój gwoli potrzeb mniejszości wyznaniowych w Polsce. Obowiązująca ustawa o obstawie zwierząt zakazuje bowiem uboju rytualnego, a ustawa na temat stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w RP stanowi, że „w zamiarze realizacji prawa do sprawowania obrzędów i czynności rytualnych związanych wraz z kultem religijnym, gminy żydowskie dbają na temat zaopatrzenie w koszerną żywność, o stołówki i łaźnie rytualne i o ubój rytualny”.

Boni pytany w środę przez dziennikarzy, dlaczego rząd nie zaakceptowac przeanalizował przepisów dot. uboju, przed podjęciem decyzji w tej niemal przez Sejm, Boni podkreślił: „Te analizy były. (… ) Wiem, że intencja była taka, żeby znaleźć rozwiązanie szersze, (ws. uboju) także wraz z ekonomicznego miejsca widzenia ważne, a ponieważ parlament nie zaakceptowac przyjął owego rozwiązania, to moim obowiązkiem, jako odpowiedzialnego za kontakty z mniejszościami religijnymi, wydaje sie byc znalezienie takiego rozwiązania, żeby spełnić kazde wymogi pierwotnego poczucia swobody realizowania swych potrzeb religijnych”.

Odniósł się również dodatkowo, że co do decyzji Sejmu dot. uboju polski oredownik został po poniedziałek zaproszony do izraelskiego MSZ. „Nikt z naszych władz nie musi się tłumaczyć; polski parlament tak zdecydował, jak zdecydował. To suwerenna decyzja, nikomu nic az do tej decyzji” – powiedział. (PAP)

rau/ olz/ son/ ura/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy