Birma: Ogromny rangą przedstawiciel ONZ spotkał się z Suu Kyi

27 lipca, 2020
Category: inne

*Wysoki rangą oenzetowski dyplomata Vijay Nambiar spotkał się w sobotę w Rangunie z przedstwicielami birmańskich władz i zwolnioną niedawno wraz z aresztu pokojowego opozycjonistką Aung San Suu Kyi. *

Jakim sposobem przekazał dziennikarzom, pani Suu Kyi wyraziła opinię, że potrzeba zdecydowanie więcej takich spotkań, „w celu rozwiązania wszystkich problemów Birmy”.

Nambiar, były indyjski dyplomata i szef personelu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, został mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ do Birmy. Zastąpił on krytykowanego za nieskuteczność Ibrahima Gambariego, który funkcję tę pełnił przez cztery lata.

Wraz z panią Suu Kyi dyplomata rozmawiał przy jej budynku przez około półtorej pory. Vijay Nambia jest pierwszym oficjelem, który spotkał się z uwolnioną z trwającego siedem czasów aresztu domowego noblistką. Przyleciał do Birmy z pierwszą od objęcia funkcji szczególowego wysłannika wizytą, która potrwa do niedzieli. Jego zadaniem jest weryfikacja sytuacji w polsce po glównych od 20 lat wyborach parlamentarnych, które odbyły się 7 listopada.

„Miałam zaszczyt spotkać się z panem Nambiar, lecz sądzę, że jedno zgromadzenie nie wystarczy”, by „rozwiązać wszystkie zmartwienia, z którymi obecnie się borykamy” – przyznała wraz z swej strony www po angielsku Suu Kyi. Wyraziła nadzieję na częstsze spotkania.

Wcześniej oenzetowski dyplomata rozmawiał wraz z szefem birmańskiego MSZ gen. Nyan Winem oraz przedstawicielami różnych firm i agend ONZ. Przy sobotę posiada jeszcze spotkać się z przedstawicielami kilku ugrupowań politycznych i dyplomatami, a przy niedzielę – z członkami komisji wyborczej i ministrami kilku resortów.

Pełnych wyników wyborów parlamentarnych jeszcze nie opublikowano, jednak z udzielonych dotychczas wiadomosci wynika, że wspierana za posrednictwem rządzącą po Birmie juntę wojskową partia Związek Solidarności i Rozwoju (ZSR) zdobędzie znaczną przewagę w obu izbach parlamentu.

Od momentu odzyskania wolności, Suu Kyi systematycznie spotyka się ze zwolennikami oraz członkami jej partii. Udziela także wywiadów zagranicznym mediom.

Sąd Najwyższy odrzucił jednak wniosek opozycjonistki na temat wznowienie działalności jej partii – Narodowej Ligi dla Demokracji (NLD). Birmańskie władze rozwiązały ją w tym roku, kiedy ugrupowanie nie zaakceptowac zarejestrowało się ponownie przed wyborami, by zaprotestować przy ten sposób przeciwko niesprawiedliwej i niedemokratycznej ordynacji wyborczej. (PAP)

cyk/ par/

7783363 7783493 7783314 7783162 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy