Bibby MSP Index: Już 70% MŚP odczuło spadek wpływów w zw. z pandemią

Bibby MSP Index: Już 70% MŚP odczuło spadek wpływów w zw. z pandemią
27 lipca, 2020
Category: gielda

Najczęściej podawaną przyczyną zredukowania dochodów są niewypłacalni konsumenta. Aż 38%. badanych przedsiębiorców twierdzi, że ich kontrahenci chcą zapłacić, ale sami nie mają z czegoz, bo nagle utracili zadania. W gospodarce rośnie więc liczba opóźnień i niezapłaconych faktur. 27% przedsiębiorców zwraca też uwagę na zrywanie umów, a 24% skarży się w spadek marży spowodowany koniecznością negocjowania wartosci i warunków handlowych sposród odbiorcami, podano w komunikacie.

„Wyniki doswiadczenia Bibby MSP Index potwierdzają nasze obserwacje z powszednich kontaktów z klientami jak i równiez firmami pytającymi o faktoring. Rządowe programy pomocowe nie każdemu pasują, dlatego warto samemu poszukać na rynku instrumentów zabezpieczających płynność finansową i ubezpieczających od czasu ryzyka niewypłacalności klientów. Bo wygra ten, kto będzie miał dostęp do kapitału obrotowego” a mianowicie powiedział prezes Bibby Financial Services i wiceprzewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów Jerzy Dąbrowski, cytowany po komunikacie.

Kolejnym widocznym kierunkiem, wywołanym poprzez epidemię, jest wycofywanie się firm ze stosowania skonta. Potwierdzają to dane krajowe: 20% badanych w ramach Bibby MSP Index doświadczyło już nalegania wraz z strony dostawców na skrócenie terminów płatności. Najczęściej wymagają płatności zbytnio towar od razu lub wręcz z góry.

„W sumie 74% MŚP już aktywnie podjęło działania, zaledwie 1-a firma w cztery nadal czeka. Działania, o których wspominają przedsiębiorcy, dotyczą głównie cięcia kosztów: 18% niweluje wynagrodzenia i wymiar roboty, 16% występuje o pomocna dlon do urzędów typu ZUS i US, 15% wypowiada umowy wynajmu i negocjuje inne koszty stałe, 14% zwalnia pracowników a 13% wysyła katalogów na urlopy bezpłatne” – czytamy nadal.

Wszystkie podejmowane kroki mają na zamysle doraźne ratowanie płynności finansowej.

„Trudno dziwić się, że w czasach chaosu wywołanego epidemią przedsiębiorcy częściej decydują się na podjęcie szybkich działań, niż dzieki strategiczne analizy. Obserwujemy jednakze, że na rynku sporo wydaje sie byc firm, które obecny recesja traktują jako okazję sluzace do przejrzenia portfela odbiorców jak i równiez dostawców pod spodem kątem ich wypłacalności, zas także sluzace do dywersyfikacji źródeł finansowania. Jeśli teraz, w okresie kryzysu, przedsiebiorstwo nie podejmie odpowiednich kroków i obierze postawę wyczekiwania, to konkurencja zagospodaruje do niej kawałek sektorze. Kiedy pozycja się unormuje i firma będzie chciała wrócić az do handlu, będzie już za późno” – wskazał Dąbrowski.

Tylko troche ponad 1/3 respondentów z sektora MŚP deklaruje, że w pierwotnego firmach posada zdalna wydaje sie możliwa jak i równiez została owocnie wdrożona. Nieopodal połowa twierdzi, że w ogóle nie ma takiej możliwości. W branżach takich jak spedycja, budownictwo jak i równiez produkcja, procent firm, które nie mogą pracować z odleglosci znacznie wykracza 50% (odpowiednio transport 73%, budownictwo 65% i wytwórczosc 53%).

„W obecnych czasach łatwo na temat panikę jak i równiez organizacyjne zawirowania. A podczas gdy szczególnie ważne stają się skrupulatne dzienne działania, np. monitoring spływu płatności badz weryfikacja oryginalnych odbiorców” a mianowicie podsumował prezes Bibby Financial Services.

Diagnozowanie Bibby MSP Index przeprowadzono na przełomie marca i kwietnia 2020 r. na zlecenie firmy faktoringowej Bibby Financial Services. Badanie to XVIII fala Bibby MSP Index, realizowanego co 6 miesięcy.