Belgijskie browary kontra francuski podatek na browar

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Belgijscy browarnicy przygotowują skargę sluzace do Komisji Europejskiej, oburzeni na francuski rząd, który podniósł w tym roku podatek akcyzowy dzieki piwo poniekad o 160 proc., jednak nie zmienił stawek podatkowych na wino. To dyskryminacja piwa a mianowicie uważają Belgowie.

Wprowadzony na początku 2013 r. we Francji wyższy podatek dotyczy kazdego piw, które sprzedawane są na terenie tego kraju – zarówno tychze produkowanych nad Sekwaną, jak i równiez importowanych zza granicy.

„Francuski rynek piwa jest w większości monitorowany przez holenderskie, duńskie jak i równiez belgijskie browary i to w nich uderzył tenze podatek. To problem +swobody przedsiębiorczości+ gwarantowanej przez unijne prawo, zatem wspólnie sposród inną organizacją zrzeszającą browarników, Brewers of Europe, złożymy skargę sluzace do Komisji Europejskiej” – powiedział PAP dyrektor Belgian Brewers Sven Gatz.

Zarzucił mezczyzna francuskiemu rządowi, że podwyższył tylko stawkę podatku dzieki piwo, a nie w wino. „Francja chce uzyskać 480 milionów euro pomocniczych przychodów i środki te wykorzystać po profilaktyce zdrowotnej. To oficjalne wyjaśnienie, ale dlaczego jednocześnie rząd jezyk francuski chroni winko? Po wprowadzeniu nowego podatku szklanka pilsa jest opodatkowana 10 razy wyżej niż kieliszek przewinienie, a w sytuacji piw klasztornych nawet 16 razy wyżej” – dodał Gatz.

Belgia, która słynie z ważenia jednych wraz z najlepszych na starym kontynencie piw, na rok produkuje 20 mln hektolitrów, z czego eksportuje 11 mln hektolitrów, w tym 3, 5 mln hektolitrów właśnie do Francji.

Francuski podatek już uderzył w tę gałąź gospodarki. „Produkcja piwa we Francji w glównym kwartale tego roku spadła o trzydziestu proc. przy porównaniu az do pierwszego kwartału 2012 roku. W pubach, kawiarniach i restauracjach wartosc piwa wzrosła średnio na temat 7 proc., a spożycie spadło na temat 15 proc. w porównaniu do tego danego okresu po ubiegłym r.. W sklepach koszt puszki lub butelki wzrosła średnio na temat 14 proc., a sprzedaż spadła na temat 3, 5-4 proc. ” – mówił PAP Simon Spillane z The Brewers of Europe.

Spillane wskazał, że choć belgijskie piwa stanowią dziesiec proc. konsumpcji tego trunku we Francji, to problem dotyczy także producentów niemieckich (8 proc. ), niderlandzkich (6 proc. ) i innych. Kalkuluje się, że Francuzi wypijają rocznie średnio 30 litrów piwa na głowę.

Jakim sposobem tłumaczył, podatek na browar jest częścią szerszego planu, w którym francuski rząd szuka pieniędzy na walkę z deficytem budżetowym. „Prawda jest takowa, że spośród napoi alkoholowych, tylko browar dotknięte zostało wzrostem datku, a piwo już nie. Tak więc, bez względu na zamiar tych działań, piwo po porównaniu sluzace do wina wydaje sie dyskryminowane. Podczas debaty we francuskim Senacie podatek uzasadniono tym, że firmy zagraniczne będą pomagać rządowi francuskim w łataniu dziury budżetowej” – wskazał Spillane.

Projekt wprowadzenia datku był przedmiotem debaty we francuskim Senacie i Zgromadzeniu Narodowym w ostatnim kwartale 2012 r. Browarnicy ostrzegali francuskich decydentów, obywateli jak i równiez media, że podatek będzie miał szkodliwe skutki w piwowarów, lecz także dzieki konsumentów, bo doprowadzi az do wzrostu wartosci, w szczególności w kawiarniach, pubach i restauracjach.

Skargę wspólnie sposród belgijskimi piwowarami złoży również The Brewers of Europe. „Pracujemy nad szczegółami, konfrontujemy to sposród przepisami Traktatu Lizbońskiego, by zbudować jakim sposobem najlepszy dokument” – mówił Spillane.

Wedle nowym francuskim ustawodawstwem od 1 stycznia podatek dla browarów produkujących powyżej 200 tys. hektolitrów piwa wzrósł o 160 proc., od momentu 50 do 200 tys. hektolitrów trunku o 75 proc., od momentu 10 sluzace do 50 tys. hektolitrów piwa o 120 proc., a poniżej dziesieciu tys. hektolitrów – na temat 160 proc.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ pad/ mow/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy