Bańkowska: niech rząd zdecyduje się na jedną propozycję ws. OFE

27 lipca, 2020
Category: odmienne

Była prezes ZUS Anna Bańkowska (SLD) zaapelowała w czwartek do rządu Donalda Tuska, by „wreszcie się zdecydował” na jakąś jedną propozycję dotyczącą reformy systemu emerytalnego.

„Chciałabym zaapelować az do rządu, żeby wreszcie zdecydował się na jakąkolwiek formułę dotyczącą owego, co dzierzy się po najbliższym czasie zdarzyć przy ubezpieczeniach społecznych” – powiedziała posłanka SLD Anna Bańkowska na czwartkowej konferencji prasowej.

Jak dodała, od niemal półtora roku, ona osobiscie i inni politycy SLD „co chwilę komentują różne zapowiedzi rządu dotyczące odmian w systemie emerytalnym”.

„Poszczególni ministrowie zupełnie inne propozycje składają. Teraz trwają narady nad pomysłem pana ministra Boniego, pani minister (pracy) Jolanta Fedak ma następne koncepcje, mezczyzna minister finansów Jacek Rostowski – nie wiadomo co, o której propozycji sądzi” – mówiła Bańkowska.

W związku z tym – dodała – nadszedł już okres na poważną debatę, która miałaby szansę uregulować przy lepszy, niż obecnie, sposób system ubezpieczeń społecznych. „Czekamy na ustawy w Sejmie, bo szkoda już wzajemnie naszego czasu na to, żeby komentować fragmentaryczne, niespójne wraz z sobą, oferty poszczególnych pracownik rządu” a mianowicie oceniła b. prezes ZUS.

„SLD jest oburzone tą sytuacją a mianowicie uważamy, że jest to zbytnio poważna sprawa, żebyśmy my, wszyscy obywatele, w tym szczególnie osoby ubezpieczone w II filarze, żyły tak długo w niepewności co pierwotnego czeka, że odsuwana wydaje sie merytoryczna dysputa w tym zakresie. Ciezko jest komentować ranne wiadomosci, które wieczorem okazują się zdementowanymi poprzez innego posrednika rządu” – dodała posłanka Sojuszu.

„SLD mówi zatem: +szanowny rządzie, zdecyduj się na propozycję, którą będziemy mogli w sposób przedmiotowy, w imię obrony interesów ubezpieczonych i finansów ogólnych państwa, rozważać. Póki jak, nie ma o czym dyskutować” – podkreśliła Bańkowska.

Była szefowa ZUS odniosła się też do środowej propozycji prezesa NBP Firma Belki, zeby całkowicie zawiesić na pare lat przekazywanie składek az do OFE i w tym czasie uporządkować finanse publiczne. „Jest to tak poważny ekonomista jak i równiez jednocześnie sojusznik rządu jak do tej pory, iż mam nadzieję, że rząd weźmie głos pana prezesa, prof. Belki pod uwagę i zastanowi się, lub rzeczywiście nie należałoby zmniejszyć, czy zawiesić sprawy, lecz okresowo” – powiedziała Bańkowska.

Rzecznik SLD Tomasz Kalita zaapelował nastepnie do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by zorganizował debatę co do zmian w systemie emerytalnym, z udziałem przedstawicieli rządu, klubów parlamentarnych, przedstawicieli towarzystw emerytalnych, ekonomistów i ekspertów. „Apelujemy, żeby pan prezydent wziął w swoje barki te konsultacje i wykonanie takiej dyskusji. My – jako SLD – jesteśmy gotowi az do takiej debaty” – zadeklarował Kalita.

Premier zapowiedział na koniec ubiegłego roku kalendarzowego, że składka przekazywana az do OFE spadnie do dwóch, 3 proc. z 7, 3 proc., które srodki pieniezne emerytalne otrzymują obecnie. Pozostałe 5 proc. miałoby być księgowane dzieki kontach wlasnych w ZUS. Od 2013 r. owe proporcje miałyby się zmieniać. W roku kalendarzowego 2017 az do OFE przekazywane byłoby trzech, 5 proc., a trzy, 8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Rząd potrzebuje, aby zmiany ustawowe po tej kwestii weszły po życie od 1 kwietnia br.

Oferty rządu sposród sprawie OFE wywołują skrajne opinie ekonomistów, przeciwny przeksztalceniom jest m. in. prof. Leszek Balcerowicz.

W poniedziałek z kolei minister Fedak zapowiedziała, że potrzebuje zgłosić postulat, by ograniczyć funkcjonowanie towarzystw emerytalnych. Jakim sposobem tłumaczyła, „jeśli Polacy chcą oszczędzać, to niech oszczędzają tę część sami, w tamtym miejscu gdzie chcą, niekoniecznie przy koncesjonowanym towarzystwie”. Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział we wtorek, że propozycję Fedak traktuje w charakterze „głos po dyskusji”. (PAP)

mkr/ mok/ mag/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy