Badz protekcjonizm jest dla nas pozadany?

Badz protekcjonizm jest dla nas pozadany?
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Rządy obiecują obywatelom ochronę zanim globalizacją. Te banki chętnie przy to wierzą. Ale czy to na rzecz nich pozadane? O nowatorskim trendzie po polityce gospodarki kraju Niemiec i innych państw UE pisze szef działu ekonomicznego „Die Zeit” Uwe Jean Heuser.

Wolny rynek? Nigdy w życiu. Niemiecki rząd federalny nie boi się wtrącać do gospodarki. Trwałe wpływy państwa po Airbusie? Inaczej się nie da. Swieze bariery gwoli inwestorów zagranicznych? Oczywiście. Uchwyt udziałów przy Telekom i Die Post? Może powinien tak być.ZOBACZ TAKŻE:

UE zawetuje inwestycje zagranicznych mocarstw?

Kanclerz Angela Merkel popiera aktywną politykę gospodarczą, która umacnia rodzimych „europejskich czempionów” środkami publicznymi. I mało kto protestuje. Kanclerz chce rozszerzenia i zwiększenia udziałów pracowników w przedsiębiorstwach dzięki stosownemu funduszowi. Partnerzy koalicyjni już ponaglają.

Globalny powrót interwencjonizmu

Państwo powraca, w Berlinie tak samo jak w Brukseli, w Waszyngtonie lub w Paryżu. Politycy nie muszą już udowadniać brawury aby domagać się aktywności państwa. Czas, kiedy dysputa była zabarwiana liberalnymi kłamstwami, już minął. Wahadło kołysze się teraz od branzy w stronę państwa. Ponieważ niezadowolenie z globalizacji wydaje sie byc coraz większe, bez względu na rozwój, politycy chcą pokazać obywatelom, że coś dla tych propozycji robią.

Wymówka znajdzie się zawsze. Przy jednym spotkaniu rząd federalny musi przeciwstawić się francuskiemu prezydentowi, przy jednym spotkaniu Gaspromowi, przy jednym spotkaniu pracownikom z Europy Wschodniej. Jednak zagranica jest jednym: wymówką. Przy rzeczywistości zmiany zachodzą sporo dalej a mianowicie chęć interwencji sięga także polityki społecznej. Jak inaczej rząd mógłby, pod symbolem modernizacji społecznej, nakazywać rodzicom, jak długo muszą oni opiekować się dzieckiem, aby rodzina mogła cieszyć się w pełni dodatkiem rodzinnym.UJRZYJ TAKŻE:

Niemcy będą bronić się przed chińskimi przejęciami

Rządy przekonują, że jest wiele dobrych powodów, by odkryć państwo znowu. Nie sluzace do przyjęcia jest by szefowie sprywatyzowanych koncernów energetycznych przy Niemczech wodzili polityków i obywateli zbytnio nos. Nie jest dobrze pozwalać na działanie funduszy hedge, bez zobowiązania ich sluzace do przejrzystości. Przedsiębiorstwa nie są aniołami – dobrze, że polityka posiada znowu odwagę przeciwstawić się gospodarce i wyznacza granice rynkowe dla funkcjonowania konkurencyjności.

Rynkowi wrogowie narodu

Funkcjonuje jednak klopot: wraz z dobrym państwem powraca także złe państwo. Wlasciwie z dnia na dzień pseudo protekcjonizm zostaje powszechnie znany za cnotę. Państwowe zasoby finansowe z Bliskiego i Dalekiego Wschodu z kapitałem 2, 5 bilionów dolarów zagrażają ostatnio niemieckiemu państwu. Zagrażają? Po pierwsze są to udzialowcy o rosnącym znaczeniu, którzy sprawowali się dotychczas znakomity.ZOBACZ TAKŻE:

Bawaria przeciwna rozszerzeniu Schengen

Daimlerowi nie mogło przytrafić się zero lepszego, niż Kuwejt jak akcjonariusz. Poniekad Iran, jako inwestor, wykazał się do tego momentu dobrym zachowaniem. A oryginalne mocarstwo, Chiny, przekazały funduszowi inwestycyjnemu Blackstone pierwszy miliard – w ten sposób nie wywiera się politycznych wpływów.

Kosztowna wsparcie państwa

Oczywiście to, że Niemcy jako państwo będą przy przyszłości miały coś do powiedzenia w przypadku istotnych propozycji przejęcia z zagranicy, nie jest żadnym nieszczęściem. Zas jeżeli Gazprom chciałby naprawdę wymusić przejęcie E. PAN, i tak państwo musiałoby wkroczyć do działań.

Jednak obecna kampania skierowana przeciwko funduszom inwestycyjnym stymuluje tylko wrogą dla branzy postawę: Możemy was chronić i chronimy was, głosi przesłanie. Dysponujemy z tymze do czynienia również przy planie transatlantyckiego partnerstwa gospodarczego, które oficjalnie dzierzy ułatwić wymianę pomiędzy USA i Europą, faktycznie jednak ma za zadanie chronić Zachód zanim konkurencją z Chin jak i równiez Indii. Ponizsza forma robienia blokad kosztuje więcej dobrobytu niż jego przynosi.

Kosztowna dla dobrobytu jest często także polityka gospodarcza przy starym stylu. Kiedy państwo chce chronić tzw. przemysł przyszłościowy własnych przedsiębiorstw poprzednio konkurencją ze świata, najczesciej się to nie udaje. Francuzi, królowie tej merkantylnej dyscypliny, przeżyli katastrofę, kiedy chcieli stworzyć własny IBM. I gdy uwiedli partnerów w UE do opracowania, konkurencyjnego na rzecz japońskiego, europejskiego system tv wysokiej rozdzielczości HDTV, która jednak została wyprzedzona za posrednictwem nową technologię. Nawet przygoda sukcesu Airbusa nie jest wolna od wad: po prostu rządy nie mogą wypuścić na wolność swojego dorosłego już dziecka.

Polityka wydaje sie byc mimo wszystko potrzebna

Różnica jest subtelna, jednak istotna: Polityka nie może próbować „kształtowania” globalizacji, o czym jest ostatnio przemowa w Berlinie. Polityka może jednak sprawić, że obywatele i przedsiębiorstwa przetrwają przy globalizacji.

Bank Światowy udowodnił, że nie zaakceptowac chodzi o to, jak duży wydaje sie udział państwa w osiągnięciach gospodarki. Duńczycy i Szwedzi radzą osobiscie doskonale wraz z globalnym współzawodnictwem przy udziałach państwa wynoszących ponad piecdziesiat procent, Kanadyjczycy i Szwajcarzy z udziałami poniżej czterdziesci procent.

W czasach przyśpieszonej globalizacji polityka ma swobodę działania. Gospodarka i obywatele potrzebują bodźców zachęcających do ochrony kolorytutonu a czasami nawet dotkliwych przepisów. Strategia może również zadbać na temat więcej sprawiedliwości, bez pozbawiania państwa konkurencyjności. Jeżeli sprzyja się możliwie wielu talentom, zyskuje za zakupach grupowych cała system gospodarczy narodowa. Aczkolwiek płace najmniejsze nie są jeszcze panaceum na caloksztalt – jeśli będą zbytnio wysokie, zniszczą rynek roboty. I z tego powodu państwo nie zaakceptowac stanie się nagle zbawcą gospodarki po każdej sytuacji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy