Awans za bitwę pod Mławą

Awans za bitwę pod Mławą
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Minister defensywy Tomasz Siemoniak mianował przy piątek majora Stanisława Ślesickiego – uczestnika bitwy pod Mławą, ostatniego żyjącego oficera wojny obronnej 1939 r. – na stopień podpułkownika.

_ – ów bitwa wydaje sie byc szczególnie obecna w pamięci historycznej Polaków, jestem zaszczycony, że bohaterowi, uczestnikowi batalii pod Mławą mogłem wręczyć ten awans _ a mianowicie powiedział Siemoniak, wręczając weteranowi akt mianowania i szablę.

_ – Nie trzeba było mnie dodatkowo awansu długo przekonywać, bardzo rzadko dysponujemy możliwość takowego dotknięcia relacji, rozmowy wraz z bohaterem, kawalerem Orderu Virtuti Militari, uczestnikiem kampanii wrześniowej w jej najbardziej krwawym i spektakularnym epizodzie – bitwy ponizej Mławą _ – dodał szef MON.

_ a mianowicie Jako młodzi oficerowie, wedlug kapitulacji Warszawy nie mogliśmy zrozumieć, jakim sposobem ta wspaniała armia, która pod dowództwem marszałka Piłsudskiego rozgromiła nawałę sowiecką, która miała dojść do Paryża, została przy ciągu czterech tygodni rozbita przez siły niemieckie. Wówczas gdy ów sama armia niemiecka sześć miesięcy później rozbiła połączone siły Francji, Belgii, Holandii oraz trzystutysięczny brytyjski korpus ekspedycyjny, przełamała Linię Maginota i zajęła Paryż, to myśmy odetchnęli _ a mianowicie wspominał ppłk Ślesicki. _ Wtenczas dopiero zrozumieliśmy, jak wielkim jak i równiez bohaterskim wyczynem był opór osamotnionych wojsk polskich przy ’39 roku _ a mianowicie dodał.

Podkreślił, że zarówno polskie, jak i równiez niemieckie dowództwo wysoko oceniły 20. Dywizję Piechoty wchodzącą w skład Armii Modlin walczącej pod Mławą.

Minister życzył ppłk. Ślesickiemu, który 18 stycznia skończył 100 lat, utrzymania formy, poniewaz – jakim sposobem zaznaczył – _ następne awanse zanim panem _.

Rozegrana 1-3 września 1939 bitwa ponizej Mławą wydaje sie uważana zbyt jeden wraz z najważniejszych etapów wojny obronnej. Ślesicki, absolwent kursu podchorążych z 1938 r. wziął w pani a udział jak dowódca plutonu. Pod Mławą Niemcy mieli trzykrotną przewagę liczebną i ogniową, siłom polskim sprzyjały podmokły teren i fortyfikacje. Straty Niemiec były większe niż polski, a polską 20. Dywizję Piechoty niemiecka prasa nazwała _ żelazną dywizją _.

Po dojsciu Dywizji sluzace do Warszawy pluton Ślesickiego bronił zajętych sytuacji do poranka kapitulacji stolicy. Za dzielność i męstwo w czasie batalii granicznej i w obronie Warszawy Stanisław Ślesicki otrzymał Order Virtuti Militari.

Stanisław Ślesicki urodził się w Cierpigorzu koło Ciechanowa. W 1935 r. ukończył prawo na UW i rozpoczął służbę wojskową w szkole Podchorążych Rezerwy w Słonimie.

Po kapitulacji stolicy dostał się sluzace do niewoli niemieckiej. W pod koniec lata 1945 r. trafił az do Londynu. Był obrońcą mieszkancówrezydentów polskich przed brytyjskimi sądami wojskowymi działającymi w Niemczech. Pracował również w Krajowej Misji Repatriacyjnej, a następnie w Konsulacie Generalnym RP.

Po powrocie do kraju w 1950 r. został radcą prawnym w resorcie kultury. W 1967 r. zdał test adwokacki jak i równiez został zapisany na listę adwokatów izby warszawskiej. Jest zaangażowany po prace na rzecz stowarzyszeń kombatanckich, spotyka się z młodzieżą, uczestniczy przy rekonstrukcjach i nie opuszcza żadnego zjazdu kombatantów batalii pod Mławą.

Do kategorii majora został awansowany w 2006 r., decyzję na temat awansie na stopień podpułkownika minister podpisał 15 stycznia.