Arak z PIE: Wzrost płac będzie stabilizował się przy 2019 jak i równiez 2020 roku

Arak z PIE: Wzrost płac będzie stabilizował się przy 2019 jak i równiez 2020 roku
27 lipca, 2020
Category: gielda

„Nie spodziewam się ogromnego postepu płac przy 2019 roku kalendarzowego i 2020 roku a mianowicie raczej będzie się to stabilizowało, gdyż mamy mniejszy wzrost ekonomiczny, stabilizują się przypływy Ukraińców – dynamika płac musi pozostać na podobnym poziomie. Nie spodziewam się sprawy z poprzedniego roku, gdy pracodawcy borykali się wraz z kosztami związanymi z narastającą presją płacową. W związku z czymze będzie też miało to hamujący wpływ na inflację” – powiedział Arak po rozmowie sposród ISBnews.

Według niego, nie należy też spodziewać się znaczącego zwiększenia wydatków w cele społeczne w 2019 r. – oznacza to, że kwestia ów też nie będzie zwiększała inflacji.

Arak wskazał też na dobre zjawisko na rynku pracy: wzrost liczby osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu w Polsce, co wydaje sie byc skutkiem metrów. in. woli części pracowników z Ukrainy o osiedleniu się w polsce.

„Skończył się wykładniczy rozwój liczby Ukraińców na polskim rynku robocie. Ważne wydaje sie byc, by poradzić sobie sposród tymi zasobami pracy, które mamy. Widzę jedno pozytywne zjawisko – rośnie ilosc osób, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu i, moim zdaniem, ponizsza liczba będzie się wciaz zwiększała, czyli ustanowieniem osiedlanie się osób na terytorium polski w odróżnieniu od migracji wahadłowej związanej z oświadczeniami. Duża część osób może zdecydować się na osiedlenie się na terytorium polski. Jest to fenomen bardzo dobre, co umożliwi nam zasypanie deficytów w dziedzinie pracy” a mianowicie wskazał dyrektor.

Według jego, w Polsce dysponujemy nadal rezerwy zatrudnienia. Wskaźnik zatrudnienia kosztuje 71%, zas więc prawie tyle, jakie mozliwosci średnia europejska.

„Są obreby o niewielkim wskaźniku zatrudnienia – i jest to rzecz infrastruktury. Przystaje grupa, która jest bierna zawodowo, której częścią są kobiety zajmujące się budynkiem – najprawdopodobniej będzie gryzie najtrudniej zaktywizować z uwagi na specyfikę relacji rodzina-instytucje publiczne” a mianowicie wskazał.

Podkreślił, że „perspektywy dla rynku pracy nie są tak złe, jakby się to mogłoby wydawać” dzięki większej ilosci legalizacji pobytów i coraz liczniejszym ubezpieczonym Ukraińcom przy danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

„W momentach centralnych dla produkcji przyjdą takie momenty, że będziemy luzować dostęp do polskiego rynku pracy, gdy będziemy mieli braki wewnętrzne. Aktualnie jesteśmy krajem, który dzierzy bazę az do wykorzystania wewnątrz kraju do pobudzenia własnego zatrudnienia” – podsumował Arak.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) przeciętne miesięczne honorarium w gospodarce narodowej wzrosło w 2018 r. realnie o 5, 3% r/r.

W 2018 r. powiatowe urzędy roboty wpisały sluzace do ewidencji jednej, 6 mln oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu, tj. na temat 243 tys. mniej niż rok wcześniej.

Renata Oljasz

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy