AMERYCE: Cztery dób po zamachach złapano podejrzanego

27 lipca, 2020
Category: inne

# wypowiedzi prezydenta Obamy, więcej szczegółów o pościgu i schwytaniu oraz profilu podejrzanych #

20. 04. Waszyngton (PAP) a mianowicie Po czterech dniach od czasu zamachów bombowych podczas Bostońskiego Maratonu i po trwającej dobę bezprecedensowej obławie, psy schwytała po piątek wieczorem czasu miejscowego drugiego z podejrzanych braci; pierwszy został zabity po strzelaninie z policją już rano.

„Zamknęliśmy ważny rozdział tej tragedii” – mówił po zakończeniu akcji prezydent Barack Obama, gratulując policji i FBI profesjonalnej dzialaniu schwytania podejrzanego. „Ale sporo pytań wciąż wymaga odpowiedzi” – dodał. „Trzeba wyjaśnić, jakie były motywacje braci podejrzanych o zamachy. Jak to możliwe, że dwóch młodych mężczyzn dorastało w USA, tu się uczyło, zas dokonali faktycznie strasznej zbrodni; jak przeprowadzili te zamachy i badz ktoś dywanom w tym pomógł” – wyliczał prezydent. W te pytania, dodał, musi odpowiedzieć dalsze śledztwo.

Obława, w której kilka tysięcy policjantów przeszukiwało dom wedlug domu, zakończyła się sukcesem tuż zanim godziną 21. 00 czasu lokalnego; amerykańska policja złapała 19-letniego Dżochara Carnajewa. Ukrywał się w łódce stojącej w ogrodzie poszczególnego z domów na przedmieściach Bostonu. To właściciel zauważył najpierw krew, a potem ukrywającą się w łódce osobę jak i równiez powiadomił policję.

„Mamy go, pościg zakończony” – ogłosiła bostońska psy na twitterze. Potem szef policji stanowej wyjaśniał, że nastąpiła rotacja ognia, podejrzany jest poważnie ranny, jednak żyje. Trafił do szpitala.

„Co za ulga, jednostki naprawdę odczuwali się zagrożeni, co za dzień, jak za tydzień” – komentował jeden sposród mieszkańców Bostonu. Mieszkańcy, jak pokazują transmisje telewizyjne, duzymi brawami nagradzali każdego mijanego policjanta. Tłum bostończyków na aresztowaniu skandował: „USA, NA JUKATAN! „. Żyli w niepewności od poniedziałku, czyli od czasu wybuchów bombowych na mecie bostońskiego maratonu, w których życie straciły 3 osoby, a wiecej niz 170 zostało rannych. Był to największy zamach posiada terenie USA, od czasu ataków na nowojorskie wieżowce 11 września przy 2001.

Dżochar Carnajew z bratem, 26-letnim Tamerlanem, który stracił życie w strzelaninie z policją w piątek rano, są podejrzani na temat poniedziałkowe zamachy oraz o zastrzelenie policjanta w czwartek wieczorem periodu miejscowego w Cambridge, na terenie kampusu wspanialego Instytutu Multimedialnego Massachusetts (MIT). Postrzelony po tej dzialaniu inny policjant przebywa przy szpitalu.

Przełomowa w schwytaniu podejrzanych okazała się publikacja przez FBI zdjęć sposród kamer przemysłowych, które zarejestrowały, jak idą w kierunku mety z duzymi plecakami, przy których miały znajdować się domowej roboty bomby. Wiecej niz 300 tys. ludzi odwiedziło strony internetowe FBI, a podejrzani zostali predko zidentyfikowani w charakterze bracia – etniczni Czeczeńcy, którzy od czasu około 10 lat mieszkają legalnie przy Cambrigde, Młodszy uzyskał obywatelstwo USA po ubiegłym r. 11 września.

Obława w poszukiwaniu niepokojacych na kilkanaście godzin sparaliżowała Boston, 1 z największych miast AMERYCE, stolicę formy Massachusetts. Milionowe miasto opustoszało, ludziom nakazano pozostanie w domach, oceniając, że poszukiwany jest zbrojny i bardzo niebezpieczny. Oprócz tego w poniedziałek rano psy znalazła w Camridge wciaz jedna bombę. Ładunek rozbrojono.

Dopiero wieczorem, tuż po osiemnastej w piątek (czasu lokalnego) policja i władze stanowe zezwoliły Bostończykom dzieki wyjście z domów, ale zachowując „niezwykłą ostrożność jak i równiez czujność”. Poszukiwany wciąż był na wolności, a psy nie wiedziała gdzie przebywa, albo przynamniej tak mówiła na rady prasowej.

Tuż potem doszło jednak sluzace do przełomu po obławie. Policja rozpoczęła zintensyfikowaną akcję po mieszkalnej dzielnicy Watertown pod spodem Bostonem; padły strzały, przez Watertown przejeżdżały karetki i pojazdy wojskowe, a około stu policjantów otoczyło pewien z budynków. Policyjne czytniki potwierdziły, że na łódce stojącej w ogrodzie koło owego domu ukrywał się poszukiwany. Dwie pory później podejrzany był już schwytany.

Pomimo nadzwyczajnych środków, policji dość długo zajęło zlokalizowanie zbiega. Zapadał zmrok i niektórzy eksperci zaczęli nawet podejrzewać, że uciekł albo wykrwawił się w śmierć gdzieś w ukryciu. Został bowiem kontuzjowany w porannej strzelaninie z policją, po której życie stracił jego brat.

„Najgorszy harmonogram byłby taki, gdyby poszukiwany przebywał po jakimś gmachu z zakładnikiem” – mówił były negocjator ds. zakładników w ATF, federalnej filii badającej przestępstwa m. in. z udziałem materiałów wybuchowych, James Cavanaugh. Sugerował też, że poszukiwany, tak jak jego brat mógł przejść transformację w zamachowca-samobójcę, jakie mozliwosci czyniłoby go jeszcze bardziej niebezpiecznym.

Zabity Tamerlan miał na sobie – jak donoszą media a mianowicie bombę, w momencie starcia wraz z policją. Nie zaakceptowac było nie ulega watpliwosci, czy Dżochar też posiada takie uzbrojenie.

Podczas gdy policja przeszukiwała domy w poszukiwaniu Dżochrana, służby wywiadowcze w Waszyngtonie jak i równiez Bostonie starały się określić, czy bracia działali sami, czy też mają wspólników, czy są powiązani sposród krajowymi lub zagranicznymi strukturami terrorystycznymi. Przy piątek policja zatrzymała w przesłuchanie trzy osoby po kampusie Uniwersytetu Massachusetts Dartmouth, gdzie po ubiegłym roku kalendarzowego Dżochar był zarejestrowany, lecz nie postawiono im zarzutów współpracy. Sprawdzane są e-maile, zapisy sposród rozmów sieciowych, a także informacje na portalach społecznościowych, jak Facebook. Służby rozmawiają też sposród członkami rodzin braci jak i równiez znajomymi.

Wraz z dotychczasowych ustaleń wiadomo, że obaj bracia: 19-letni Dżochar oraz 26-letni Tamerlan są czeczeńskiego pochodzenia, ale jakim sposobem zapewniał katalogów mieszkający przy Bostonie wujek nie urodzili się w Czeczeni, oraz nigdy tam nie mieszkali. Rodzice dysponowali wyjechać sposród Czeczeni dzieki początku poprzedniego wieku.; Tamerlan urodził się przypuszczalnie w Kirgistanie, a Dżochran w Dagestanie. W 2001 roku rodzina Carnajewów wyjechała z Kirgistanu do Dagestanu, gdzie obaj bracia krótko, przez w porzadku. rok, chodzili do szkoły. Według niektórych źródeł Carnajewowie przebywali następnie krótko przy Kazachstanie, a ostatecznie trafili do NA JUKATAN (najprawdopodobniej na kirgiskich paszportach) w 2003 roku, w którym miejscu dostali stan uchodźców.

Dżochar chodził do dobrej, publicznej szkoły, który ukończyli min. aktorzy Matt Damon i Ben Affleck, i jak wynika z relacji kolegów, był az do pewnego periodu raczej porzadnie zintegrowany wraz z społeczeństwem. „Wszyscy lubili wraz z nim wychodzić, świetnie się z przedtem rozmawiało” – mówiła szkolna koleżanka. Wlasciwie się uczył, w kwietniu 2011 roku kalendarzowego uzyskał poniekad stypendium po wysokości 2, 5 tys. dolarów od miasta Cambridge.

Mało nie ulega watpliwosci jednak, jakim sposobem wyglądało życie braci przy ciągu minionych dwóch czasów. Według niektórych ocen ekspertów, młodszy mógł być pod wpływem starszego Tamerlana, o którym wiadomo, że zajmował się sztukami walki jak i równiez chciał reprezentować kraj w olimpiadzie po dyscyplinie boksu. Na jednym sposród portali społecznościowych, jak podawały amerykańskie publikatory, miał wyznać, że nie ma ani jednego przyjaciela wśród Amerykanów, a także, że wedlug boga, alkohol to zło.

Na wlasnym profilu na stronie społecznościowym Wkontakte Dżochar przy danych kontaktowych wskazał Boston, a w charakterze miejsca oswiaty – Machaczkałę i Cambridge. Wśród interesujących go grup była „Czeczenia, wszystko na temat Republice Czeczeńskiej”. Napisał, że mówi na czeczeńsku, natomiast także po angielsku jak i równiez rosyjsku. Jako swój światopogląd wskazał „islam”, ale jak osobisty plan określił „pieniądze i karierę”.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ zab/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy